VPN VS Proxy: чим вони відрізняються та який сервіс вибрати

Багато користувачів вважають, що проксі-сервери та VPN — це взаємозамінні терміни. Чи дійсно це так і в чому все ж різниця між двома схожими сервісами?

Давайте вирішимо це питання разом із хостинг-провайдером Cityhost.ua, спеціалісти якого підготували фахову статтю для читачів нашого медіаресурса.

Проксі: що це таке і як ним користуватися

Проксі-сервер виступає в ролі посередника між веб-сайтом, який ви відвідуєте, і вашим користувацьким пристроєм (наприклад, ПК, ноутбуком або смартфоном). Його основна функція полягає в тому, щоб усі ваші запити проходили через цей проміжний віддалений сервер.

Одним з головних завдань веб-проксі є приховування вашої реальної IP-адреси перед веб-сайтом. Замість вашої адреси, сайт бачить IP проксі-сервера, що забезпечує певний рівень анонімності та конфіденційності.

Важливо відмітити, що проксі-сервери працюють на рівні програм, що означає, що вони обмінюються запитами лише з однією програмою або одним пристроєм, з яким ви налаштували з’єднання.

Зверніть увагу, що проксі не забезпечують шифрування потокової інформації.

Сервери поділяють на 3 основні категорії:

  1. HTTP — призначений виключно для веб-сторінок. При налаштуванні проксі-сервера HTTP у вашому браузері весь трафік, пов’язаний з переглядом веб-сторінок, буде направлятися через цей proxy.
  2. SOCKS. Їхня дія розповсюджується не лише на веб-трафік, але все одно обмежена і працює тільки для програм. Може обробляти й інші види трафіку крім  HTTP запитів, але має меншу швидкість через свою популярність.
  3. Прозорі — proxy, встановлені без відома звичайних користувачів, але з дозволу власників мережі. Можуть використовуватися для батьківського контроля, в загальнодоступних мережах та навіть в деяких робочих офісах.

Деякі компанії пропонують своїм користувачам приватні proxy, але вони все одно не відповідають рівню захисту, який пропонує VPN. Маючи приватний проксі-сервер, можна отримати окрему статичну ІР-адресу та не переживати, що вона буде заблокована через дії інших користувачів. Але за цю послугу потрібно платити.

Як виконати налаштування проксі-сервера на своєму ПК

Існує декілька варіантів налаштування:

  1. Автоматично: Параметри будуть визначені ОС вашого пристрою — жодних додаткових налаштувань не потрібно.
  2. Через налаштування сценарію. Потрібно знати, де шукати сценарій для організації. Якщо такої інформації у вас немає — краще звернутися до спеціалістів.
  3. Самостійно. Ввести усі параметри — ім’я сервера, адресу та номер порту. Якщо ви їх не знаєте — допоможе системний адміністратор.

Якщо на якомусь з пунктів виникають питання — шукайте спеціаліста, адже неправильне налаштування проксі може вплинути на доступ до інтернету.

VPN: що це таке і як працює

Принцип роботи віртуальної приватної мережі схожий із проксі — це перенаправлення усіх запитів через інший сервер, який приховує вашу адресу.

На відміну від proxy, VPN працює з самим пристроєм, тому шифрує увесь трафік — навіть від фонових програм. Його використання дає змогу захиститися від відслідковування вашої активності провайдером чи шпигунських сайтів, що збирають дані.

сервер впн - віртуальні приватні мережі

Але перед підключенням ВПН варто уважно вивчити умови надання послуг та відгуки про сервіс — не всі сервіси є достатньо відповідальними. Деякі з них фіксують дані користувачів та продають їх третім особам.

Відмінності між проксі-сервером та VPN

Щоб зрозуміти, давайте створимо невеличке порівняння усіх переваг та недоліків VPN та proxy. Отже:

  • VPN
    • Трафік шифрується;
    • Захищає від організацій та осіб, що стежать за користувачами;
    • Усі запити йдуть через цю мережу, оскільки вона працює на рівні ОС;
    • Може працювати більш повільно через обсяг опрацювання даних;
    • Більшість надійних ресурсів — платні, а безкоштовні часто «зливають» дані;
    • Підключення є більш надійним.
  • Proxy
    • Відсутнє шифрування;
    • Не захищають від стеження, тому для конфіденційної інформації не підходять;
    • Перенаправляють запити конкретної програми, а не всієї системи;
    • Приватні проксі працюють досить швидко, оскільки отримують навантаження тільки від одного користувача;
    • Більшість ресурсів є безкоштовним, за виключенням особистих та VIP;
    • Часто зникає чи порушується з’єднання.

Це більшість загальних критеріїв, на які варто звернути увагу при виборі сервісу.

Більше інформації про відмінності цих двох сервісів-посередників ви можете прочитати в статті Чим VPN відрізняється від проксі-сервера, де представлені також докладні інструкції з підключення до проксі.

Що краще: платні чи безкоштовні ресурси

Безкоштовні ресурси — це прямий шлях поставити під загрозу безпеку свого комп’ютера та персональних даних.

А от платні послуги, особливо приватні та елітні, мають високий рівень захисту, якісне шифрування та велику кількість супутніх послуг. Тому тут вибір однозначний.

Чи можна використовувати проксі та VPN разом? Так, але не бажано, оскільки для цього потрібне тонке налаштування двох служб, щоб вони не конфліктували між собою. Зазвичай використовують тільки якусь одну із них.

VPN: безпечніше та надійніше

Якщо ви ще не знаєте, що обрати, то рекомендуємо зупинитись на VPN — віртуальна приватна мережа є більш надійним способом захисту власної конфіденційності та безпеки. Але пам’ятайте, що вибір залежить від ситуації, в якій вам знадобилося зазначене програмне забезпечення.

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше