Втрачені скарби Київської Лаври з’явилися в РФ

Археолог, пам’яткознавець Тимур Бобровський у каталозі Державного історичного музею в Москві, знайшов десятки дорогоцінних предметів з Києво-Печерського музею-заповідника, які в 1930-х роках були вивезені більшовиками на зберігання і вважалися втраченими.

В Москві опублікували сайт-каталог Державного історичного музею Російської Федерації, де виклали фотографії експонатів, які зберігаються не лише в експозиції, а й у фондах музею. Будь-хто може зайти на сайт цього музею і переглянути їх.

Яким же було здивування Тимура Бобровського, коли серед великої кількості заявлених експонатів виявив втрачені українські артефакти.Більшість з них – церковні предмети, які в 1920-х реквізували з ризниць Софіївського та Успенського соборів Києва, перетворених в музеї, під час встановлення в Україні радянської влади. До цього часу безцінні артефакти із золота, срібла і дорогоцінних каменів вважалися втраченими назавжди.

У 2001 році відомий київський музейник Григорій Полюшко опублікував книгу “Втрачені скарби Лаврського музею”, де навів архівні фотографії 30-х років, коли з Лаврського музею вилучали експонати у Держсхов, до банку, під приводом, що музей у себе не може тримати коштовні речі. До того, у 20-х роках, ці речі були вилучені з ризниць багатьох київських церков і соборів. Але насамперед це були скарбниці Софійського собору й Успенського собору Києво-Печерської лаври. «Опублікувавши монографію, та створивши світлини 30-х років, де видно, як виглядали ці речі, Полюшко дав нам абсолютно ідеальний інструмент для того, аби надалі шукати ці предмети. І коли вони виявилися зацифровані на сайті московського музею, то залишалося порівняти, що було у 1930 році та що є на початку ХХІ століття», розповідає пам’яткознавець.

 

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше