З 17 грудня працюючі жінки мають стати на військовий облік. Інакше – штрафи
17 грудня 2021 року набрав чинності Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних.
Перелік затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 р. №313 (опублікований в “Офіційному віснику України” №96 від 17.12.2021 р., інформаційна картка Наказу на сайті Мін`юста – за цим посиланням).
Зазначимо, що згідно зі ст. 28 Закону про військовий обов’язок граничний вік у запасі – до 60 років.
Цікавий Перелік є тим, що в ньому наводиться 35 видів спеціальностей (кожна з яких є, по суті, окремою галуззю господарської діяльності). Тут є всі найпопулярніші сфери – від громадського харчування до видавництва та поліграфії. Загалом у наказі йдеться про медійників та комунікаційників усіх категорій (журналісти, оператори, піарники, видавці, бібліотекарі, перекладачі та інші), медиків, аналітиків, фінансистів, науковців, менеджерів різного профілю, ветеринарів та інших.
Завдяки цьому на військовому обліку мають перебувати як керівництво підприємств зазначених галузей, так і працівниці робочих професій та спеціалісти. Тобто на облік потрапить і адміністрація (і директор, і керівник відділу, і юристка, і секретарка тощо), і сама працівниця, яка має певну спеціальність та працює у певній галузі.
Звідки все це взялося?
Ще 24.04.2021 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку». Згідно з його Перехідними положеннями протягом 6 місяців з цієї дати КМУ та інші міністерства мали привести власну нормативну базу у відповідність до цього Закону.
Цей Закон, крім іншого, вимагав: «Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних».
Ось у жовтні (на шостий місяць) Міноборони і створило перелік таких споріднених спеціальностей та професій. А чинності він набрав після опублікування, яке відбулося 17 грудня в “Офіційному віснику України” №96.
І що тепер?
А тепер роботодавець має проконтролювати:
- наявність документів про перебування на військовому обліку не лише в чоловіків, а й в жінок, якщо вони беруться на роботу на посаду (професію), яка є в цьому Переліку;
- жінкам, які вже працюють на цих посадах, варто повідомити про їх обов’язок стати на військовий облік. І перевірити виконання.