Засновника криптобіржі BTC-e засудили до п’яти років тюремного ув’язнення у Франції
7 грудня 2020 французький суд засудив засновника знаменитої російської криптобіржі BTC-e до п’яти років тюремного ув’язнення та штрафу в 100 тис. євро за відмивання злочинних коштів, повідомляє ZDNet France.
41-річний Олександр Винник ухилився від більш суворого вироку, оскільки прокурори не змогли довести його безпосередню причетність до роботи криптолокера Locky, який був активний у 2016 та 2017 роках. Було доведено тільки те, що творці програми виводили через біржу зароблені гроші.
Вирок поставив крапку в затяжному юридичному процесі. Спочатку Винника заарештували в липні 2017 року під час відпочинку на курорті в Греції. Він був узятий грецькою поліцією за міжнародним ордером, виданим США за його участь в управлінні BTC-e.
Біржу BTC-e сам Винник заснував у 2011 році разом зі співвітчизником Олександром Білюченко.
Відразу після арешту Винника в Греції за його екстрадицію почали боротися США, Росія та Франція. Американська влада заявила, що Винник запустив BTC-e як підставну компанію для відмивання грошей, свідомо отримуючи кошти від різних видів кіберзлочинності та допомагаючи шахраям переказувати вкрадені кошти в фіат.
Російська влада також подала власний запит про екстрадицію, стверджуючи, що Винник також є підозрюваним у розслідуванні в Росії у зв’язку з обвинуваченням у шахрайстві в розмірі 9500 євро у 2013 році. Це була явна спроба врятувати громадянина Росії від тюремного ув’язнення за кордоном. Спільнота ошуканих інвесторів і трейдерів в Росії проводило розшукову операцію в спробах повернути хоча б частину втрачених коштів, які зависли на біржі. На момент краху на ній зберігалося 65 тисяч біткоїнів та інших криптовалют на загальну суму понад 1 млрд доларів за курсом того часу. Після закриття BTC-e з адміном біржі зв’язався Дмитро Васильєв — великий клієнт BTC-e з Мінська, який торгував в інтересах китайських інвесторів. Він запропонував відродити проєкт під назвою WEX.
За словами Білюченко, криптобіржа WEX працювала до моменту, коли кошти вилучили в фонд ФСБ.
У цей час тривала боротьба за екстрадицію Винника з Греції. Адвокати Винника спочатку виграли справу у 2018 році, коли афінський суд ухвалив екстрадувати Винника на батьківщину в Росію. Однак Афіни піддалися сильному політичному тиску, і кінець кінцем Винник був відправлений до Франції навесні 2020 року.
Але французький суд провалився. Прокурорам вдалося довести лише одне з 14-ти висунутих звинувачень, а адвокати обвинуваченого успішно оскаржили докази, представлені Європолом щодо причетності Винника до кіберзлочинних операцій та поширенню шкідливих програм, зокрема, Locky.
Винник заявив, що ніколи не знав про вірус Locky, а на BTC-e працював за зарплату €10 000 на місяць.
Засновник BTC-e нині залишається під арештом. США та Росія подали нові запити про його екстрадицію. Росія висуває звинувачень на суму 9500 євро (!!!), а США — на 4 мільярди доларів.
Адвокат Винника Фредерік Біло заявив, що захист оскаржить вирок. За його словами, розгляд апеляції займе близько чотирьох місяців.