Завтра Rocket Lab, конкурент SpaceX, запустить надлегку ракету з гномом Valve на борту
Компанія Rocket Lab йде по стопах SpaceX, адже рішуче налаштована повертати свої ракети. Компанія, що має стартові комплекси в США та Новій Зеландії, вперше спробує повернути на землю першу ступінь-прискорювач однієї зі своїх ракет Electron під час місії, призначеної на 20 листопада о 3:44 за київським часом.
Після запуску декількох невеликих супутників та одного особливого садового гнома на орбіту в рамках місії, що отримала назву «Повернення до відправника» (Return to Sender), перший ступінь відокремиться і попрямує до місця м’якої посадки на воду в Тихому океані за допомогою парашутної системи. Звідти плавучу на воді ракету забере рятувальне судно.
Повернення ракети за допомогою парашутів – навряд чи нова концепція. NASA здійснювала це в недалекому минулому. Можливо, це не так вражаюче, як тягова система посадки, яку використовує SpaceX, але це всього лише сходинка до більш великих планів, які включають підхоплення використаного прискорювача Electron в повітрі під час спуску за допомогою вертольота до того як ракета впаде в океан. Адже солона вода дуже негативно впливає на електронні компоненти ракетоносія, від так, не допущення попадання у воду зможе зменшити цикл відновлення перед повторним запуском.
It’s beginning to feel a lot like launch time. L-1 day until the #ReturnToSender mission. We can’t wait to see this booster fly…and then come back to us!
Target lift-off:
?UTC: 20 Nov (01:44)
?NZT: 20 Nov (14:44)
?PT:19 Nov (17:44)
?ET: 19 Nov (20:44) pic.twitter.com/j5RKNJhkDY— Rocket Lab (@RocketLab) November 18, 2020
«Те, чого ми намагаємося досягти за допомогою Electron, – це неймовірно складне та комплексне завдання, але ми готові йти в цьому напрямку, щоб додатково наростити частоту запусків й надати операторам малих супутників нові можливості», – зазначив глава та засновник Rocket Lab Пітер Бек (Peter Beck).
До речі, у квітні Rocket Lab вже успішно продемонструвала захоплення першого ступеня що повертається на Землю за допомогою вертольота в повітрі. Це дозволяє запобігти пошкодженню ракети в результаті приземлення на воду і контакту з солоною водою протягом деякого часу.
«Кінцева мета – повернути всю перший ступінь в цілості, але успіх майбутньої місії насправді полягає в отриманні більшої кількості даних, особливо про систему розгортання повітряних гальм та парашутів, – пояснив пан Бек. – Незалежно від умов, в яких ступінь повертається, ми багато чому навчимося з цього польоту і будемо використовувати цей досвід, щоб перейти до наступної спроби».
Нагадаємо: «Електрон» (Electron) – це ракета-носій надлегкого класу, створена новозеландським підрозділом американської приватної аерокосмічної компанії Rocket Lab і призначена для комерційних запусків мікро- та наносупутників. Вона дозволяє вивести корисне навантаження масою до 150 кг на сонячно-синхронну орбіту висотою 500 км або до 250 кг на низьку навколоземну орбіту. Вартість запуску становить $4,9-6,6 млн.
Вікно запуску місії «Повернення до відправника» з космодрому компанії в Новій Зеландії відкрилося 15 листопада, але кілька разів переносилося через погодні умови. Живу трансляцію можна буде подивитися в шапці, на початку цієї статті, вона почнеться за півгодини до запуску.