Житло автоматично виставлять на продаж: як українців каратимуть за борги з комуналки
Разом з експертом розбираємося, що загрожує українцям, якщо довго не платити за комунальні послуги.
Що буде, якщо довго не платити за комуналку
Щоб виконати вимоги Міжнародного валютного фонду, українська влада може посилити покарання за накопичення боргів за комунальні послуги.
Рішення було ухвалено у зв’язку з тим, що в Україні щорічно погіршується ситуація із заборгованістю – вона стрімко зростає і на кожну українську сім’ю припадає 4 тис. грн. боргу.
Експерт з питань у галузі ЖКГ Крістіна зазначає, що штрафи справді зростуть, але лише щодо зміни інфляційної складової.
‘У нас звикли за комуналку, за послуги, які майже неможливо відрізати, взагалі не платити, і як показує досвід, найчастіше це гаряча вода та опалення. І теплопостачальні компанії прийшли до того, що нараховують 3% на борг і додаткову інфляційну складову вигляді пені’, – каже експерт.
Тобто, згідно із законодавством, постачальник послуг може почати нараховувати пеню будь-якої миті, якщо не отримав кошти у зазначений термін.
Загальний розмір сплаченої пені не може перевищити загальну суму боргу, а нарахування пені може починатися з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного терміну для внесення плати.
Коли звертаються до суду
Якщо споживач не платить і надалі, постачальник послуг може звернутися до суду, щоб примусово стягнути заборгованість. Поки що ця процедура проводиться спрощено: позивач надає всі необхідні документи і суд проходить без викликання в нього боржника.
‘Тобто споживач одразу отримує судове рішення у вигляді судового наказу. Як показує практика, оскаржити цей судовий наказ дуже складно та майже неможливо’, – каже Крістіна Ненно.
Якщо споживач і надалі нічого не робить та ігнорує судовий наказ, його виконання покладається на плечі державних чи приватних виконавців, і ті вже можуть накласти арешт на майно чи рахунки.
Але, каже експерт, виселити вас із житла чи земельної ділянки можна лише у тому випадку, якщо ваша сума боргу становить понад 120 тисяч гривень.
Якщо ж сума перевищила цей показник – майно автоматично виставляють на продаж.