10 штучних островів-батарей повністю забезпечать Гельсінкі теплом
Новий амбітний проєкт американської інноваційної компанії Carlo Ratti Associati (CRA) може забезпечити Гельсінкі технологічним джерелом тепла і стати для фінів місцем відпочинку від суворих північних зим. Hot Heart – це архіпелаг зі штучних островів-цистерн, які будуть акумулювати теплову енергію і направляти частину її на створення тропічного курорту.
За планом, Hot Heart розташується біля берегів Гельсінкі та буде складатися з десяти штучних островів діаметром по 225 метрів. Кожен з них – це, по суті, цистерна об’ємом 10 млн кубометрів води. Вся ця система працює як велика термальна батарея, пише New Atlas.
Енергія вітру, сонця та інших відновлюваних джерел за допомогою теплових насосів перетворюється в тепло і зберігається в цистернах у вигляді гарячої води. При необхідності вона використовується для опалення міста. За розрахунками інженерів CRA, система здатна повністю забезпечити теплові потреби столиці Фінляндії.
До того ж надлишки тепла від чотирьох островів можна буде направити на розважальні цілі й створити там курорти з басейнами та тропічними лісами. Вони будуть покриті прозорими куполами і підсвічені світлодіодами. Місцеві жителі зможуть відпочити там від зимових холодів і темряви.
«Виробництво відновлюваної енергії стає дешевше, але її зберігання все ще вкрай дорого, – вважають в CRA. – Наша ідея полягає в тому, щоб використовувати гігантські “термальні батареї” для зберігання енергії, коли ціни на неї падають до нуля або навіть до негативних значень, і отримувати її, коли це потрібно для опалювальної системи, коли попит зростає. Ця модель може бути застосована і для багатьох інших прибережних міст зі схожим кліматом ».
Системою буде керувати штучний інтелект, який синхронізує виробництво і споживання теплової енергії. Це дозволить стабілізувати енергомережу країни попри коливання ресурсів. До кінця 2020-х система зможе забезпечувати 6000 ГВт * год теплової енергії, і все це без емісії вуглекислого газу і за ціною на 10% нижчою за нинішню.
Проєкт Hot Heat знаходиться на початковій стадії, але недавно став переможцем конкурсу Helsinki Energy Challenge. Його автори сподіваються, що він буде реалізований у 2028 році.