Вчені довели, що раціон може впливати на ризик раку грудей
Дослідники оцінили ефект жирного раціону і дієти з низьким вмістом жирів, а також простежили користь прийому риб’ячого жиру у людей з пухлиною молочної залози. Їх робота наочно демонструє взаємозв’язок раціону і ризиків раку.
Щоб краще зрозуміти взаємозв’язок між мікробіотою молочної залози, дієтою і ризиками раку, дослідники з США вивчили моделі тварин і проаналізували зміни в тканинах у пацієнтів з раком грудей. Головним чином, команда хотіла визначити вплив харчування на бактерії в молочній залозі. У 2018 році вони довели, що дієта може впливати на склад бактерій, однак більш докладні висновки цього взаємозв’язку ще не були зроблені.
Експерименти, про яких пише EurekAlert, на моделях мишей складалися з двох етапів. Першу групу гризунів годували жирною дієтою, а другу раціоном з низьким вмістом жирів. Виявилося, що на тлі жирного раціону у мишей з першої групи було більше пухлин, які розвивалися агресивніше.
Потім вчені виконали трансплантацію бактерій кишечника: миші з першої групи отримали бактерії гризунів з другої групи й навпаки.
Незабаром гризуни на раціоні з низьким вмістом жирів після трансплантації бактерій від мишей на високому вмісті жирів також розвивали пухлини в рівному співвідношенні.
«Проста заміна мікробіоти кишечника виявилася достатнім фактором для підвищення ризиків раку грудей. Результати дослідів і клінічних спостережень доводять, що дієта грає вирішальну роль у формуванні мікробіоти кишечника і молочної залози», – заявила автор роботи Кетрін Кук з Університету Уейк-Форест.
В рамках клінічних досліджень вчені спостерігали за пацієнтами з раком грудей, які готувалися до операції по повному або частковому видаленню тканин молочної залози. Вони вирішили оцінити користь прийому риб’ячого жиру протягом 2-4 тижнів до операції.
Добавки риб’ячого жиру значно змінили мікробіоту грудей як в злоякісної тканини, так і в здорової в порівнянні з групою плацебо.
Наприклад, чотиритижневий прийом добавок підвищував вміст бактерій Lactobacillus в здорової тканини молочної залози, що прилягає до пухлини. З попередніх експериментів відомо, що Lactobacillus знижують ріст пухлини грудей.
Вчені також виявили зниження бактерій Bacteroidales і Ruminococcus в зразках тканин, проте їх вплив поки невідомо.
«Наше дослідження показує, що корекція дієти може знизити ризик раку грудей», – уклала Кук. Зараз її команда вивчає ефект від прийому пробіотиків на мікробіоту кишечника і грудей.