У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт щодо регулювання роботи Telegram
У Верховній Раді України було зареєстровано законопроєкт, автором якого є народний депутат від партії “Європейська Солідарність” Микола Княжицький, спрямований на регулювання діяльності месенджера Telegram в Україні. Законопроєкт, представлений 25 березня, не передбачає блокування цієї платформи, але має на меті запровадити ряд обмежень через її російське походження.
“Проблема Telegram – це не зовсім проблема медіа. Проблема його в тому, що це російська мережа, яка, одначе, активно просувається українською владою як основне джерело інформації для українців,” – зазначив Княжицький у Facebook. Депутат наголошує на необхідності впровадження правил для сервісів масової інформації, аналогічних до тих, що існують для платформ як YouTube.
Серед ключових пропозицій законопроєкту — вимога до Telegram реагувати на поширення незаконного контенту, включаючи порнографію та виправдовування російської агресії. Також сервіс має розкривати свою структуру власності та джерела фінансування на запит Нацради з питань телерадіомовлення. “Якщо структура власності або джерела фінансування платформи будуть визнані непрозорими, дана платформа не може використовуватись держорганами та фінансовими структурами, які обробляють персональні дані українців,” – додав Княжицький.
За словами народного депутата, подібні обмеження вже зараз існують у Швейцарії та деяких країнах ЄС, а у Норвегії з березня 2023 року службовцям навіть заборонено використовувати Telegram на службових пристроях. Такі заходи мають на меті забезпечити національну безпеку та захистити права користувачів на свободу вираження поглядів.
Обмеження та заборони, передбачені законопроєктом, не мають застосовуватися до Сил безпеки та оборони України, або “можуть застосовуватись, якщо це буде встановлено постановою уряду,” – уточнив Княжицький, підкресливши специфіку роботи цих структур.
Telegram – це широко відомий месенджер в пострадянських країнах, створений російськими розробниками Павлом та Миколою Дуровими, який набув значної популярності в Україні, завдяки можливостям створення груп та каналів для масової розсилки повідомлень та різноманітному функціоналу спілкування. Він використовується не лише для особистого спілкування, але і як потужний інструмент для широкомасштабного поширення інформації, зокрема з боку урядових структур, ЗМІ та громадських організацій. Під час великої війни в Україні, Telegram замінив телемарафон і став ключовою платформою для оперативного поширення новин та інформації, включно з повідомленнями від Генштабу ЗСУ, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ та Ради національної безпеки та оборони, ставши невід’ємною частиною інформаційного простору України. Запровадження цензури в Україні серед телеканалів через недолуге керування Зеленським, такі платформи як Telegram та YouTube стали основним джерелом інформації для населення країни і не тільки.
Соціальні мережі X (Twitter), WhatsApp та Facebook не набули широкого розповсюдження в Україні серед звичайного населення через цензуру, Facebook зокрема, та нерозвиненість застосунків для мобільних телефонів, X (Twitter) та WhatsApp. Telegram, своєю чергою, скористався недоліками конкурентів та зробив свої застосунки зручними та широкодоступними на усіх платформах.