Супутники показали колосальне виверження у Тихому океані
15 січня у Тихому океані відбулося виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, розташованого поблизу острівної держави Тонга. Воно стало одним із найпотужніших у цьому регіоні за останні 30 років.
За даними геологічної служби Тонга, висота викинутого вулканом шлейфу з диму та попелу досягла 20 км. Восьмихвилинне виверження було таким потужним, що його звук чули навіть на Алясці, а спричинені ударною хвилею зміни атмосферного тиску були зафіксовані в Іспанії. Крім того, воно призвело до утворення цунамі, яке звалилося на Тонгу. Також повідомляється, що 1,2-метрова хвиля дісталася Японії, перевернувши кілька суден. На щастя, згідно з наявною інформацією, обійшлося без жертв.
Виверження вулкана Тонга: вид із космосу
З огляду на масштаб виверження, не дивно, що його зафіксувала низка космічних апаратів. Одні з найефектніших кадрів були зроблені японським метеосупутником Himawari-8, розташованим на геостаціонарній орбіті.
Hunga #Tonga-Hunga Ha'apai #eruption at 04:00 UTC on Jan 15.
images courtesy #Himawari8 pic.twitter.com/Zk8uepybuX— Seán Doran (@_TheSeaning) January 15, 2022
Іншим «очевидцем» події став супутник GOES-West, що належить Національному управлінню океанічних та атмосферних досліджень США. Представлена анімація охоплює першу годину виверження.
This series of images captures the first 1 hour of today's #HungaTongaHungaHaapai eruption, as seen by #GOES17's high res VIS channel. Note that "up" in these images is west pic.twitter.com/JcxfTvO0Jc
— Dan Lindsey (@DanLindsey77) January 15, 2022
Наступна анімація також була складена зі знімків, зроблених супутником GOES-West із геостаціонарної орбіти. Вона демонструє як саме виверження вулкана, так і подальше поширення в атмосфері ударних хвиль та викинутого газу та попелу. Відео охоплює проміжок часу в 12 годин.
«Зниклий» острів
Варто зазначити, що Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай почав проявляти активність ще у грудні 2021 року. Знімки, зроблені апаратами компанії Planet, показують процес поступового «зникнення» невеликого острова, який розташовувався над вулканом. Перший кадр зазнімкували 7 січня 2022 року, другий — 14 січня, всього за кілька годин до колосального виверження.
Зважаючи на все, виверження повністю знищило острів. Про це говорять радарні зображення, отримані супутником проєкту Sentinel-1. Зроблений відразу після виверження вулкана знімок демонструє фактичне зникнення острова.
Також нагадаємо, що недавно були показані супутникові знімки після виверження вулкану на Канарських островах.