У дослідженні Єльського університету по зменшенню калорій знайшли механізм протидії старіння
Дослідження на тваринах постійно демонструють, що дієти з контрольованим вмістом калорій сприяють кращому здоров’ю та продовженню життя. Дослідження на людях, що перевіряли різні режими харчування, встановили обмеження калорій як ефективний спосіб схуднути, але не було зрозуміло, чи приносять довгострокові дієти з обмеженням калорій такі ж системні переваги для здоров’я людей, як це було показано в дослідженнях на тваринах.
Це нове дослідження, проведене вченими з Єльського університету, пропонує одне з найнадійніших досліджень впливу на здоров’я довгострокових дієт з обмеженою калорійністю для людей, які коли-небудь проводилися. Результати стосуються білка, який, здається, відіграє ключову роль у віковій імунній дисфункції, і дослідники припускають, що він може бути терапевтично спрямований на подовження тривалості життя людей.
Дослідники використали дані знакового клінічного дослідження, проведеного кілька років тому під назвою CALERIE (Комплексна оцінка довгострокових ефектів зменшення споживання енергії). У дослідженні взяли участь понад 200 здорових осіб, які не страждають ожирінням, і половині було поставлено завдання зменшити споживання калорій на 25 відсотків.
Дослідження тривало два роки, що дозволило отримати унікальне уявлення про довгострокові наслідки обмеження калорійності для низки фізіологічних біомаркерів. Зрештою, інтервенційна когорта досягла постійного зниження калорійності на 14 відсотків від базового споживання на початку дослідження.
Старший автор нового дослідження Vishwa Deep Dixit каже, що це дослідження даних CALERIE було зосереджено на тому, як довгострокове обмеження калорій у людей впливає на імунну відповідь і запалення.
«Оскільки ми знаємо, що хронічне невелике запалення у людей є основним тригером багатьох хронічних захворювань і, отже, негативно впливає на тривалість життя», – сказав Діксіт. «Тут ми запитуємо: як обмеження калорій впливає на імунну та метаболічну системи, і якщо воно дійсно корисне, як ми можемо використовувати ендогенні шляхи, які імітують його вплив на людей?»
Перше відкриття сталося, коли дослідники вивчили дані МРТ, зосереджені на вилочковій залозі. Тимус виробляє імунні Т-клітини й, як відомо, старіє набагато швидше, ніж інші органи в організмі. Вікова дисфункція тимуса є однією з причин слабкості імунних реакцій у літніх людей.
Неймовірно, але дослідники виявили, що два роки обмеження калорій збільшують функціональний об’єм вилочкової залози у порівнянні з даними, зібраними на початку дослідження. Також було виявлено зменшення жиру навколо залози у порівнянні з незначними змінами в контрольній групі без обмежень у харчуванні. Діксіт каже, що це свідчить про те, що тимус виробляв більше Т-клітин після двох років обмеження калорій, ніж на початку випробування.
«Той факт, що цей орган можна омолодити, на мій погляд, є приголомшливим, тому що дуже мало доказів того, що це відбувається у людей», – сказав Діксіт. «Те, що це взагалі можливо, дуже захоплююче».
Збільшуючи зміни експресії генів у жировій тканині, дослідників найбільше цікавила одна істотна зміна. Ген, який кодує білок, відомий як PLA2G7, був сильно пригнічений у групі, яка вживала дієту з обмеженим вмістом калорій протягом двох років.
Високі обсяги циркулюючого PLA2G7 вже давно асоціюються з метаболічними та імунними захворюваннями, включаючи діабет, серцево-судинні захворювання та деякі види раку. Але не ясно, як саме цей білок може сприяти хронічному захворюванню.
Вилучення гена PLA2G7 у мишей призвело до ряду інтригуючих ефектів, які нагадували те, що спостерігається при обмеженні калорійності. Миші, інгібовані PLA2G7, були дещо стійкими до збільшення ваги, викликаного дієтою, мали меншу вікову дисфункцію тимуса і демонстрували нижчі рівні циркулюючих прозапальних біомаркерів.
«Ці результати демонструють, що PLA2G7 є одним із чинників впливу обмеження калорій», — сказав Діксіт. «Визначення цих факторів допомагає нам зрозуміти, як метаболічна система та імунна система спілкуються один з одним, що може вказати нам на потенційні цілі, які можуть покращити імунну функцію, зменшити запалення і, можливо, навіть збільшити тривалість здорового життя».
Окрім визначення одного зі способів, яким дієта з обмеженою калорійністю може покращити здоров’я людини, дійсно цікавим результатом отриманих даних є можлива нова терапевтична ціль для загального погіршення здоров’я, пов’язаного з віком. Коментуючи нові висновки, дослідники Тімоті Роудс та Розалін Андерсон сказали, що дослідження проливає світло на те, як молекули жиру можуть в широких межах модулювати загальний стан здоров’я. А терапію PLA2G7 гіпотетично можна було б розробити, щоб уповільнити темпи вікового зниження метаболізму та імунного зниження.
«Хоча був інтерес до CR [обмеження калорій] як до рекомендації щодо способу життя для людей, реальний потенціал полягає в розумінні механізмів та їх перекладі», — пишуть Роудс і Андерсон. «Визначивши критичні фактори та процеси, які є причиною сприятливого впливу CR, можна було б дізнатися, що створює вразливість і що може бути спрямовано на зміну темпу функціонального зниження. Розташований на перетині метаболізму та імунітету, PLA2G7 може бути цінною мішенню для корекції імуно-метаболічної дисфункції».
Це, безумовно, не перший випадок, коли PLA2G7 потрапляє в поле зору вчених. На початку 2000-х років дослідники виявили чітку кореляцію між підвищеним рівнем PLA2G7 і атеросклерозом.
Розроблено препарат для інгібування продукції PLA2G7 та проведено масштабні клінічні випробування на пацієнтів з гострим коронарним синдромом. Хоча препарат під назвою Darapladib був визнаний безпечним, він також був визнаний неефективним щодо зниження ризику серцевих захворювань у порівнянні з плацебо у двох дослідженнях фази 3, що охоплювали понад 25 000 осіб.
Зрозуміло, що попереду ще довгий шлях, перш ніж це відкриття принесе будь-яку терапію проти старіння. Але Діксіт оптимістично дивиться на результати своєї команди та вказує, що вони інформують, як обмеження калорій може призвести до довгострокової користі для здоров’я людей.
Можливо, тривають дебати про те, яка дієта найкраща, каже Діксіт, але найневідкладніший висновок полягає в тому, що простого споживання меншої кількості їжі може бути достатньо, щоб отримати помітні переваги для здоров’я.
«Є багато дискусій про те, який тип дієти краще – низький вміст вуглеводів чи жирів, підвищений вміст білка, періодичне голодування тощо – і я думаю, що час покаже, що з цього важливо», – сказав Діксіт. «Але CALERIE – це дуже добре контрольоване дослідження, яке показує просте зниження калорій і відсутність певної дієти, що має чудовий ефект з точки зору біології та зміщення стану імунного метаболізму в напрямку, який захищає здоров’я людини. Тож з точки зору громадського здоров’я, я думаю, що це дає надію».
Нове дослідження опубліковано в журналі Science.