Армія роботів: розробки, які вже працюють або скоро з’являться на передовій

Безпілотники безумовно стали геймчейнджерами цієї війни. Проте defense tech — це величезна галузь, яка сфокусована не тільки на БПЛА.

Коли створювався кластер Brave1, Генштаб визначив 12 пріоритетних вертикалей технологічних розробок, актуальних на передовій. Серед них — системи автоматизованого управління зв’язку та захисту інформації, засоби ураження, кібербезпека, штучний інтелект, розмінування та інші.

Сьогодні на платформі Brave1 зареєстровано понад 1 000 розробок за цими 12 вертикалями. З них — понад 130 роботизованих систем. Роботи можуть стріляти, доставляти вантажі, евакуювати поранених, мінувати та навпаки розміновувати — і все це відводячи наших захисників з «нуля», зберігаючи життя і здоровʼя воїнів.

Розповім про сім інноваційних розробок, які вже працюють або скоро підсилять наших військових на передовій.

1. Камікадзе: Ratel-S

Це — робот-камікадзе, призначений для знищення позицій та бронетехніки противника. Головна ідея полягає в тому, що дрон використовується, як мобільна боєголовка, що несе протитанкові міни чи інші вибухові засоби. На дрон можна встановити 35 кілограмів корисного навантаження, а час роботи становить від 40 до 120 хвилин в залежності від швидкості руху платформи. Нещодавно було запущене серійне виробництво. Що важливо — повністю українська розробка й збірка.

2. Бойовий робот: IronClad

Ця роботизована платформа допомагає Силам оборони штурмувати ворожі позиції. Робот має броньований панцир, який захищає від стрілецької зброї, розвиває швидкість до 15 км/год, обладнаний тепловізійною та прицільними камерами й бойовою туреллю ШаБля М2. Має великий запас ходу: 13 годин по пересіченій місцевості, в складних дорожніх та погодних умовах, що стало можливим завдяки гібридній силовій установці.

Ironclad вже бере участь у бойових місіях на різних напрямках фронту та виконує задачі з подавлення та ураження вогневих позицій ворога. Зараз інженери працюють над вдосконалення звʼязку, щоб збільшити точність та швидкість реакції робота на полі бою, та підвищенням швидкості та мобільності на різних типах місцевості.

3. Розвідувально-ударний наземний роботизований комплекс D-21−11

D-11 — це стаціонарний бойовий наземний роботизований модуль швидкого розгортання, який дозволяє оператору проводити прицілювання та наносити вогневе ураження віддалено із захищеної позиції. D-11 допомагатиме нашим збройним силам планувати операції з елементами імітації масованого штурму з усіх можливих флангів, відволікаючи ворога від точки основного удару. Інтегрований балістичний калькулятор що дозволяє гарантовано вражати цілі на відстані в 1 км.

Якщо поєднати D-11 з логістичним наземним роботизованим комплексом D-21, отримаємо мобільний, дистанційно керований розвідувально-ударний наземний роботизований комплекс D-21−11. Його можна використовувати для спостереження, виявлення та ураження наземних цілей (живої сили, легкоброньованої техніки) і вертольотів на малих висотах.

4. Логістичний: Воля-Е (Volya-E)

В умовах війни, яка стає все більш позиційною, особливо важливо доставляти вантажі та провізію за допомогою роботів, а не людей. Воля-Е — роботизована радіокерована платформа, призначена для вирішення логістичних завдань з перевезення різноманітних вантажів.

Одна з переваг — використання гусеничного ходу. Це підвищує прохідність в умовах снігу, льоду, піску та бруду. Платформа має невеликі габарити — її ширина менше метра, довжина трохи більше метра, висота — всього 40 см. Це дає можливість бути максимально стійкою від перевертання. Рекомендоване навантаження — 150 кг, проте вже проходили тестування з вантажопідйомністю до 300 кг.

Акумулятор дозволяє забезпечити рух платформи з навантаженням у 100 кг на відстань до 12 км на одному заряді. Сама платформа виготовляється з комплектуючих українського виробництва, за винятком системи керування. Готовність платформи — 90%. Кілька десятків одиниць вже тестуються в різних підрозділах і адаптуються під вимоги експлуатантів.

5. Медcевакуаційний: FoxTa

Призначений для евакуації поранених воїнів з поля бою та позицій підрозділу до медичного або стабілізаційного пункту та транспортування до спеціалізованого евакуаційного транспорту для надання невідкладної медичної допомоги.

Конструкція FoxTac забезпечує легкість транспортування до місця розгортання, оперативне розгортання та дистанційне направлення для виконання завдання по евакуації, без залучення значної кількості особового складу на транспортування.

Транспортер призначений для перевезення однієї людини, має компактні розміри за рахунок складаної конструкції, низький профіль, що робить його малопомітним на полі бою та полегшує завантаження пораненого. Окрім того, його зручно перевозити в санітарному транспорті.

6. Замінування: Ящір

Наземний дрон-мінер «Ящір» розроблений для дистанційного мінування ворожих позицій. Війсковим вже не потрібно власноручно доставляти міни на ворожі позиції, дрон зробить це замість них. Дальність керування мінера — до 3 км, час автономної роботи — до 4 годин. Близько 20 таких дронів вже передано на фронт і застосовується військовими.

7. Розмінування: Partner-VS

Універсальний гусеничний наземний робот має високу прохідність через пересічену місцевість, високий ступінь захищеності корпуса внаслідок використання загартованої сталі товщиною 10 мм, вантажопідйомність до 300 кг та можливості їздити по координатах.

Одне з призначень роботизованого комплексу — виконання дистанційного розмінування проходів через мінні поля шляхом затягування лінійного заряду розмінування з подальшим підривом або з використанням мінного тралу. Розробка перебуває на етапі малосерійного виробництва та може бути швидко масштабована до серійного виробництва. Робот вже використовують військові для розмінування, а також евакуації поранених, доставки БК та провізії.

Підсумовуючи

Brave1 залучає і підтримує розробників та інноваторів на будь-якому рівні готовності продукту — концепція, MVP, рання стадія, зрілі виробники. Ми допомагаємо їм з експертизою, тестуванням розробок, кодифікацією за стандартами НАТО, супроводжуємо на етапі контрактування, створюємо можливості для масштабування та легалізації, забезпечуємо комунікацію з інвесторами, а також надаємо грантове фінансування.

З понад 130 розробок роботизованих та дистанційно-керованих комплексів, що подані на платформу Brave1, 9 вже кодифіковані. Фактично вони стали першопрохідцями. Попри те, що такі системи вже використовувалися на полі бою, однак не існувало відповідних процедур постачання на фронт таких новітніх засобів. Завдяки спільній роботі нашої команди з ГШ, МОУ, Мінцифри, зараз ці процедури створені і ми постійно працюємо над їх вдосконаленням.

Завдяки кодифікації та стандартизації українські defense tech розробки та компанії стають частиною глобального оборонного ринку та інтегруються в євроатлантичний простір НАТО, а Україна поступово стає найдинамічнішим хабом оборонних інновацій світу.

Закликаю долучатись до роботи над defense tech розробками, розширення локальних виробництв та інвестицій в українські оборонні інновації. Це розумні вкладення, що мають довгострокові наслідки — захист і безпеку країни і примноження вкладених ресурсів.

Джерело nv

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше