Астрономи побачили наслідки зіткнення двох крижаних гігантів
Міжнародна група астрономів уперше спостерігала теплове післясвітіння внаслідок зіткнення двох крижаних екзопланет. Хмара, що утворилася через катаклізм, призвела до зміни яскравості зорі.
Описані події відбулися в околицях сонцеподібної зорі ASASSN-21qj, яка розташована на відстані 1800 світлових років від Землі. Кілька років тому вона почала тьмяніти у видимому діапазоні, чим привернула увагу дослідників. Потім учені звернули увагу на повідомлення, залишене в соцмережах астрономом-аматором. Він вказав на те, що за тисячу днів до оптичного згасання ASASSN-21qj стала вдвічі яскравішою в інфрачервоному діапазоні.
Надалі астрономам вдалося розібратися в причинах цих дивних подій. Вони дійшли висновку, що найімовірніше пояснення полягає в зіткненні двох гігантських крижаних планет. Воно призвело до утворення хмари уламків, що розширюється, яка спочатку збільшила інфрачервону яскравість системи. Через приблизно три роки ця хмара змістилася до точки, розташованої між зорею та Землею, що призвело до зменшення її блиску у видимому діапазоні.
Ці висновки узгоджуються з результатами комп’ютерного моделювання. Воно показало, що зіткнення відбулося на відстані від 2 до 16 а. о. від зорі і в ньому брали участь два тіла масою в кілька десятків земних.
Зіткнення призвело до злиття двох екзопланет в єдиний об’єкт. Судячи з усього, під час нього було викинуто велика кількість водяної пари, яка сприяла охолодженню новонародженої планети до температури в 730 °C. У майбутньому залишки речовини навколо цього тіла можуть сконденсуватися в цілу низку супутників. Що стосується хмари пилу, то вона буде поступово розсіюватися по орбіті. Це дасть змогу дослідити наслідки зіткнення за допомогою телескопів.