Без води в літаках: чому пасажирам заборонили літати з рідинами

Великі сміттєві кошики для пляшок з водою стали звичною справою на пунктах контролю в аеропортах. Пасажирів змушують викидати з ручної поклажі не лише великі ємності з рідинами, а й навіть м’які сири та шоколадні пасти.

На борт у ручній поклажі можна взяти не більше 10 пляшечок, об’єм яких не перевищує 100 мл. Навіть якщо це запечатана на заводі пляшка води, вина або іншого напою більшого розміру, її доведеться викинути. Провезти великі наповнені ємності можна лише у багажі. avianews.com з’ясував, чому такі правила діють, коли їх запровадили, і що робити пасажирам.

Офіційна версія

У серпні 2006 року британські спецслужби розкрили змову терористів. Вони хотіли пронести в ручній поклажі рідкі компоненти вибухівки на борт літака, змішати їх у польоті та підірвати на рейсі до США. У перші дні британським пасажирам заборонили брати до салону будь-які речі, окрім документів, грошей та ключів. Поступово обмеження послабили, але заборона перевезення рідин в аеропортах Великобританії залишилася.

У листопаді 2006 року заборону на провезення рідин у ємностях понад 100 мл запровадили в аеропортах усього Євросоюзу за рішенням Єврокомісії. Аналогічні заборони в інших країнах з’явилися у 2007 році, зокрема в Україні.

У лютому 2007 року депутати Європарламенту поскаржилися до Єврокомісії, що ‘драконівські заходи’ в аеропортах зробили ‘пасажирів беззахисними перед абсолютною владою індивідуумів в уніформі’. За даними парламентаріїв, на той момент щотижня лише в аеропорту Амстердама служба безпеки конфіскувала 1600 літрів алкогольних напоїв та парфумерії у рамках боротьби з тероризмом. Передбачалося, що нові аналізатори допоможуть зняти заборону перевезення рідин, проте їх стали застосовувати для перевірки ємностей до 100 мл. Обсяг дозволених у ручній поклажі рідин так і не збільшили.

Що насправді?

Заборона на провезення рідин посилила неавіаційну діяльність в аеропортах і дала запрацювати авіакомпаніям. Тепер ви не можете взяти дешеву воду у супермаркеті перед виїздом до аеропорту. Натомість вам пропонують купити воду за 2-3 євро в чистій зоні терміналу або на борту літака. З алкогольними напоями є аналогічна ситуація. Їх змушують купувати не в місті, а перед посадкою в літак у магазинах Duty Free або з візків під час рейсу.

Аргументація заборони на перевезення рідин у ручній поклажі зараз незрозуміла. Його не скасували навіть в аеропортах, де з’явилися аналізатори рідин. При цьому нічого не заважає зловмисникам пронести багато ємностей до 100 мл із забороненим вмістом на борт літака. Там вони зможуть їх змішати, як це й хотіли зробити 2006 року.

Що робити пасажирам?

Заборона перевезення рідин не стосується порожніх ємностей понад 100 мл. Ви можете взяти з собою в літак термос або звичайну пусту пластикову пляшку 0,5 літра. Порожню ємність можна наповнити в туалетах аеропортів, де є хороша водопровідна вода, наприклад, у Відні чи Берліні. Аеропорти Варшави та Гамбурга мають у зоні вильоту питні фонтанчики. У залі вильоту одеського аеропорту є кулери з питною водою, пристосовані для наповнення 0,5 літрових пляшок. Ще можна попросити налити у свою пляшку фільтровану воду у кафе у зоні вильоту. Так ви зможете заощадити кілька євро лише на одній воді та не збільшувати кількість пластикових відходів у світі.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше