Білл Гейтс оголосив про будівництво АЕС нового покоління
Американська компанія Білла Гейтса TerraPower, що займається розробкою перспективного ядерного реактора, спільно з GE Hitachi Nuclear Energy оголосила про будівництво атомної електростанції (АЕС) нового покоління.
Даний проєкт отримав назву Natrium (від латинського sodium – натрій). В рамках проєкту підприємці хочуть створити реактор з натрієм в якості теплоносія.
Зараз багато компаній зайняті пошуком варіантів поновлюваних джерел енергії, щоб виключити використання викопного палива. Щоб скоротити викиди парникових газів, потрібна не тільки дешева форма енергії з нульовим рівнем викидів, а й та, яка може надійно виробляти енергію цілодобово. Кращим кандидатом на цю роль на цей час є передова ядерна енергетика.
Про проєкт Білла Гейтса Natrium заговорили ще в жовтні 2020 року. Тоді підприємець заявив, що збирається створити АЕС нового покоління, яка зможе зберігати в рази більше енергії.
Natrium має на увазі створення реактора на швидких нейтронах, а також рідкосольовій системі зберігання енергії. Теплоносієм в реакторі буде використаний високотемпературний рідкий натрій замість води.
Рідкий натрій буде передавати значну кількість тепла від реактора при нормальному атмосферному тиску. Відзначається, що він не буде дисоціювати воду на водень і кисень, тому про вибухи водню, як на “Фукусімі”, не може бути й мови.
Крім цього, він не викликає корозії, обходячи проблему, яка потенційно може виникнути в реакторах з розплавленою сіллю.
За словами розробників, Natrium повинен бути в чотири рази більш економічним реактором, ніж легководні. З точки зору безпеки, завдяки конструкції з рідким натрієм сховище не потребує великого захисного щита, який використовуються в легководних реакторах.
Вся конструкція може перебувати під землею, що збільшує безпеку і скорочує витрати.
Якщо все піде за планом, то повномасштабна АЕС нового покоління запрацює вже до кінця 2020-х років. При роботі в режимі 24/7 максимальна потужність Natrium може скласти 345 МВт. Цього вистачить, щоб забезпечити електроенергію для живлення приблизно 225 000 будинків.