Bloomberg: Атака Хамасу на Ізраїль була тестом для X під керуванням Маска — і він його провалив

Публікації про атаку на Ізраїль призвели до плутанини, дезінформації та розпалення конфлікту в соцмережі X (Twitter) Ілона Маска, показуючи, що новий власник та зміна політики перетворили цю платформу на ненадійний ресурс під час кризи, стверджують дослідники.

Джерело. Про це пише Bloomberg.

Через кілька годин після того, як озброєні бойовики Хамас із Сектора Гази увірвалися в Ізраїль, здійснивши наймасштабнішу атаку на країну за десятиліття, неперевірені фотографії та відео ракетних ударів з повітря, руйнування будівель і будинків та інші пости, що зображують військове насильство – в Ізраїлі та Газі – наповнили соцмережу.

Багато дописів просували старі зображення збройних конфліктів, видаючи їх за нові, і поширювалися анонімними обліковими записами з синіми галочками – сигналом про те, що вони придбали верифікацію за «преміальною» ціною підписки X.

Інші облікові записи видавали кадри з відеоігор за військові фото. Ультраправі експерти поширювали фальшиві висловлювання про конфлікт, які стали вірусними – це є загальною тактикою для збільшення залучення користувачів, пише видання.

Bloomberg нагадує, що після купівлі Ілоном Маском екс-Twitter послабив модерацію та контентну політику, наслідки чого стали очевидними під час поточної геополітичної кризи.

Так, значна частина фейків просувалася анонімними акаунтами із синьою галочкою. У «старому» Twitter цей знак служив орієнтиром якості, у новому став лише ознакою платної верифікації за $8 на місяць.

При цьому фактчекінг на платформі все більше віддається волонтерам через сервіс Community Notes.

Робити якомога більше постів без достатньої перевірки користувачів стимулює і програма шерингу рекламним прибутком, який X у липні ввів для акаунтів з великим охопленням. «Вважаю, багато хто з них подивився на показники постів про росію/Україну в 2022 році і захотів повторити», – каже інтернет-дослідник в Atlantic Council Емерсон Брукінг.

«Справа в його [Маска] поведінці на платформі – він вважає, що конспірологія – це нормально, і сам її поширює, а такі речі йдуть зверху вниз, – каже директор досліджень у Media Matters Кайла Гогарті. – Це був перший великий тест для X у “концепції Маска”. І платформа його провалила».

Євросоюз починає розслідування щодо соцмережі за дезінформацію щодо нещодавно прийнятого Digital Services Act. Компанії потенційно загрожують штрафи до 5% добового обороту кожне порушення.

«Наша політика полягає в open source та прозорості – що, як я знаю, підтримує ЄС. Прошу перерахувати порушення в X, на які Ви посилаєтеся, так, щоб їх могли бачити і користувачі. Merci beaucoup», – відповів Маск єврокомісару Тьєррі Бретону.

Фейків про війну Ізраїлю з Хамасом було багато і на інших платформах, але на X вони перейшли в нову якість, стверджує дослідник теорій змов Майк Ротшильд.

«Відрізнити факти від чуток, тролінгу чи конспірології стало майже неможливо, – каже дослідник. – Внесені Маском зміни зробили соцмережу X у кризу не просто некорисною, а набагато гірше».

Bloomberg наводить кілька прикладів, коли злісна дезінформація пробила ослаблені фільтри. Перший – відео, на якому нібито зображені палестинці, які вбивають єврейських поселенців у власних будинках. Його поширив малайзійський стрімер Ян Майлз Чонг, який особисто спілкується з Маском.

Перш ніж з’ясувалося, що на кадрах ізраїльські правоохоронці, ролик переглянули 12,7 млн. разів. X його не видалила, а лише помітила community note.

Охоплення в сотні тисяч і мільйони отримали фейки про виділення США $8 млрд військової допомоги Ізраїлю та бажання Талібану вступити в конфлікт.

Пост про зброю, нібито отриману Хамасом з України, переглянули 7 млн разів, майже стільки ж – відео ураження ізраїльського вертольота з ПЗРК, взяте з гри Arma3.

Колишній спічрайтер президента Джорджа Буша-молодшого Девід Фрум написав у X, що раніше 20 хвилин у стрічці Twitter мали свідомо більшу інформаційну цінність, ніж за переглядом новин по ТБ.

«Тепер там все ще є корисна інформація, але її пошук, селекція та відмежування від фейків стали набагато складнішими, ніж рік тому», – пише Фрум.

Х заперечила, що ще в перші дні конфлікту позначила та видалила десятки тисяч постів із дезінформацією. Цим займалася окрема спецгрупа під керівництвом CEO Лінди Яккаріно, яка навіть скасувала виступ на технологічній конференції The Wall Street Journal.

Проте пропорція відмодерованих постів на X виявилася значно нижчою, ніж у Facebook, навіть із поправкою на розмір аудиторії – 8900 проти 415 тисяч на добу, зазначає WSJ. У 75% випадків на пост просто ставилася плашка NSFW (обмеження перегляду) без видалення.

Джерело bloomberg

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше