Blue Origin Джеффа Безоса програла суд проти NASA та SpaceX

Багатомісячна епопея з оскарженням Blue Origin Джеффа Безоса перемоги SpaceX Ілона Маска в конкурсі NASA з розробки місячних посадкових модулів HLS для «Артеміди» добігла кінця. Федеральний суддя Річард Хертлінг, який розглядав справу, зайняв бік NASA, відхиливши позов Blue Origin.

Якщо ви всі пропустили, ось найкоротший переказ багатомісячного конфлікту у двох абзацах:

Blue Origin разом із Dynetics претендували на контракт із NASA щодо створення місячного посадкового модуля HLS (Human Landing System), але програли компанії SpaceX — NASA обрало корабель Starship для першої висадки людини на Місяць у XXI столітті. Створення HLS — один із найважливіших етапів амбіційної американської місячної програми «Артеміда» з відновленням пілотованих місій та колонізацією супутника, в якій сьогодні бере участь дев’ять країн, у тому числі й Україна. За планом NASA, модуль HLS стикуватиметься з навколомісячною станцією, сідатиме і злітатиме з поверхні Місяця, а також доставлятиме на Місяць необхідні прилади та інструменти.

Спроби домовитися з NASA про участь посадкового модуля Blue Origin в місячному проєкті «Артеміда» в обмін на знижку в $2 млрд і заперечити перемогу SpaceX в Рахунковій палаті США (GAO) ні до чого не привели, не рахуючи незліченну кількість жартів та мемів. І тоді Blue Origin, на додачу до сумнівних антиконкурентних практик, звернулася з позовом проти NASA до Федерального претензійного суду (COFC). На час розгляду позову роботи зі створення місячної версії Starship було припинено. Рішення у справі мали винести до 1 листопада.

4 листопада суддя Річард Хертлінг виніс коротку ухвалу, зазначивши, що клопотання Blue Origin про винесення рішення на її користь відхилено. Судове рішення поки що не опубліковано. Усі залучені сторони ще мають надати суду свої зауваження, а фінальний текст ухвали мають опублікувати до 14 листопада.

У Blue Origin підкреслили, що їхній позов до COFC звертає увагу на важливі проблеми безпеки у процедурі конкурсу Human Landing System, які ще належить вирішити. У NASA своєю чергою заявили, що найближчим часом у приватних компаній з’являться нові можливості співпрацювати з федеральним агентством щодо забезпечення довгострокової присутності людини на Місяці в рамках програми Artemis. Нагадаємо, у вересні NASA анонсувало новий конкурс – SpaceX, Blue Origin та ще три компанії отримають $146 млн на розробку місячних посадкових модулів для “Артеміди”.

Судячи з коментаря Джефа Безоса, нових позовів у цій справі більше не буде.

Не той результат, на який ми розраховували, але ми поважаємо рішення суду і бажаємо повного успіху NASA та SpaceX за контрактом” – підсумував Джеф Безос.

Глава SpaceX Ілон Маск відреагував на рішення суду у властивій манері — з гумором. На своїй сторінці в Twitter він опублікував мем із суддею Дреддом.

Джерело itc.ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше