Британська астрономія робить крок уперед, – розпочато будівництво найбільшого у світі телескопа (фото)

Велика Британія має намір побудувати найбільший у світі наземний оптичний телескоп під назвою Very Large Telescope (ELT), ідеться у свіжому бюлетені національного Центру астрономічних технологій.

Планується, що перший інструмент для використання на телескопі буде створено саме цією установою. Будівництво гігантського об’єкта, розміри якого можна порівняти з римським Колізеєм, розпочнеться найближчим часом. Місцем для розміщення обрано чилійську пустелю Атакама (3 км над рівнем моря), що славиться ідеальними умовами для астрономічних спостережень.

Управлінням проектом займається Європейська південна обсерваторія (ESO), яка вже успішно експлуатує в цій місцевості інший великий телескоп – Very Large Telescope (VLT).

Одним із перших інструментів, який буде встановлено на ELT, стане середньоінфрачервоний телескоп METIS. Цей проєкт пройшов заключну стадію перевірки і готується до запуску у виробництво. До складу відповідного консорціуму входять десять провідних астрономічних НДІ, у т.ч. Лейденський університет і Дослідницька школа астрономії Нідерландів (NOVA).

За словами глави британського Центру астрономічних технологій Джилліан Райт, METIS відіграє ключову роль у забезпеченні найточніших досліджень у середньому інфрачервоному діапазоні світла, що дасть змогу переглянути загальноприйняті уявлення про місце Землі у Всесвіті.

Середньо-інфрачервоний зір METIS допоможе вченим моніторити заповнені “газопилом” планетоутворювальні диски. Оскільки частинки пилу мають здатність поглинати видиме світло, спостереження в середньому ІЧ-діапазоні мають вирішальне значення для вивчення цих об’єктів, що допоможе поглибити розуміння формування/еволюції галактик.

METIS також займатиметься пошуком близьких до нас екзопланет, дослідженням походження/формування Сонячної системи та вивченням ядер галактик із надмасивними чорними дірами. Зазначається, що зазначений інструмент буде здатний розшукувати придатні для життя світи, оскільки низка холодних планет випромінюють світло в середньому ІЧ-діапазоні.

Після завершення будівництва Very Large Telescope стане унікальним об’єктом. Проєкт ELT є одним з найбільш амбітних науково-інженерних починань в історії, мета якого полягає у вивченні найвіддаленіших куточків Всесвіту.

– Використовуючи видимі та інфрачервоні довжини хвиль світла, ELT обіцяє надати безпрецедентні відомості про Всесвіт, – зазначають ініціатори проєкту.

Варто зазначити, що головне дзеркало діаметром 39 метрів має унікальну здатність збирати в 100 млн разів більше світла, ніж людське око.

Іншими словами, ELT використовуватиме потужність 5-и дзеркал для вивчення Всесвіту з небаченою досі точністю.

Джерело prostomob

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше