DARPA оголосила старт програми будівництва великих структур в космосі
Передбачаючи необхідність будівництва на орбіті та Місяці великих споруд, Управління перспективних дослідницьких проєктів Міноборони США оголосило про початок нової програми NOM4D. Ця ініціатива спрямована на розробку інноваційних технологій для гнучкого і масштабного виробництва в умовах космосу — коли витратні будівельні матеріали доставляються з Землі, а саме будівництво ведеться безпосередньо на орбіті, Місяці або Марсі.
Відроджений інтерес до космонавтики, який переживає людство — повернення людей на Місяць, проєкти колонізації Марса, швидка комерціалізація орбіти — стимулюють ріст проривних технологій. Приватні компанії на кшталт SpaceX запускають рекордну кількість супутників, будують нові типи космічних кораблів, розробляють модулі для місячних баз. Однак експансія людей в космос вимагає все більш масштабних структур, які повинні бути досить міцними, щоб пережити запуск, пише New Atlas.
Наприклад, є МКС, маса якої становить 420 тонн. Станцію будували поступово, піднімаючи на орбіту модуль за модулем, які повинні були поміщатися всередині ракети та бути настільки міцними, щоб витримати вібрацію і навантаження під час зльоту. Однак потім ця додаткова міцність не потрібна.
Програма NOM4D пропонує інший підхід: перемістити на орбіту не тільки складання, а й все виробництво, щоб створювати там великі й динамічні структури для Міноборони США. Сировина буде надходити на ракетах з Землі, а весь інший виробничий процес буде зосереджений на орбіті. Так можна буде будувати об’єкти більшого розміру, легкі та надійні.
Учасники програми, яких відбере DARPA, пройдуть через три етапи довжиною 18 місяців кожен. На першому етапі вони повинні будуть досягти енергетичної ефективності, маючи у своєму розпорядженні сонячну батарею на 1 МВт. На другому — забезпечать зниження ризиків і технічну реалізацію 100-метрового рефлектора радіочастот. На третьому — продемонструють достатню точність при будівництві структур, що відображають інфрачервоне випромінювання, для довгохвильового інфрачервоного телескопа. Кожна фаза вимагає відповідності технічним вимогам та будівництва зменшеної копії пристрою.