Де дивитися другий запуск найпотужнішої ракети в історії Starship від SpaceX (трансляція)

Компанія SpaceX сьогодні, через багато місяців підготовки та очікування схвалення від регулюючих органів, знову запустить величезну ракетну систему Starship на орбіту. Вікно для старту 120-метрової ракети, найпотужнішої з коли-небудь створених людством, відкриється 18 листопада о 15:00 за київським часом – на стартовому майданчику SpaceX Starbase в техаському Бока-Чика в цей час буде 8 ранку.

Ракета Starship складається з величезного прискорювача (першого ступеня), званого Super Heavy, а також космічного корабля (верхнього ступеня), відомого як Starship. Перший має 33 ракетні двигуни Raptor, тоді як у корабля таких двигунів шість. У поточному випробувальному польоті буде задіяно 25-й прототип корабля і дев’ятий прискорювач.

Якщо все піде за планом, два ступені Starship розділяться через 2 хвилини 41 секунду після старту. Протягом наступних кількох хвилин Super Heavy виконає кілька вмикань двигунів і приблизно через сім хвилин після старту приземлиться в Мексиканській затоці. Starship тим часом продовжить рух вгору і на схід, досягнувши максимальної швидкості, близької до орбітальної (27 400 км/год). Однак апарат не зробить повний оберт навколо Землі: приблизно через 90 хвилин після старту він опуститься в Тихому океані в районі Гавайських островів, де його виловлять для вивчення.

Обидва ступені Starship розраховані на багаторазове використання, проте сьогоднішній політ стане єдиним для Ship 25 і Booster 9. В описі польоту SpaceX показано, що обидва ступені спускаються безпосередньо в море, а не на безпілотний корабель, як це зазвичай роблять перші ступені ракет Falcon 9 і Falcon Heavy.

Перша спроба запустити корабель Starship на орбітальну висоту у квітні цього року закінчилася провалом. Ракета піднялася на висоту 38 км, після чого почала неконтрольовано обертатися і падати, а на висоті близько 30 км стався вибух. Нештатна ситуація сталася в момент, коли мало відбутися відділення другого ступеня від першого, але система не спрацювала.

З міркувань безпеки ракету довелося ліквідувати в повітрі, що сталося з істотною затримкою, і це могло призвести до трагічних наслідків. За словами SpaceX, руйнування в прискорювачі, що спричинили катастрофу, пошкодили зв’язок із головним комп’ютером ракети, і це не дало спрацювати зарядам для ліквідації ракети за сигналом із землі. Проте через якийсь час ракета зазнала “швидкого незапланованого розбирання”, як заявила сама SpaceX.

Також під час старту ракета пошкодила стартовий стіл, бетонні уламки якого, зі свого боку, розлетілися величезною територією і призвели до пошкодження обладнання космодрому і деякої приватної власності в прилеглому селищі. Масштаб руйнувань змусив Федеральне управління цивільної авіації (FAA) висунути компанії десятки вимог, без задоволення яких ліцензію на повторний запуск у жодному разі не можна було видавати. Також для отримання ліцензії було потрібно схвалення від природоохоронних органів.

Дані, зібрані під час першого пуску, допомогли краще підготуватися до нового запуску. Компанія не тільки виконала приписи регуляторів, але також внесла низку істотних змін у ракету. Наприклад, буде застосована “гаряча схема” роз’єднання ступенів ракети. Корабель Starship запустить двигуни ще до моменту від’єднання від прискорювача Super Heavy, тоді як під час першого запуску спочатку відбувалося їхнє розділення, і тільки потім Starship запускав двигуни. Крім того, введено в експлуатацію нову електронну систему управління вектором тяги (TVC) для двигунів Raptor у прискорювачі. Нарешті, стартовий стіл отримав майданчик зі сталі та систему водяного гасіння полум’я.

Додамо, що Starship є найважливішим компонентом для майбутнього компанії SpaceX. Цю ракету і корабель планують використовувати для найрізноманітніших місій, починаючи з виведення на орбіту інтернет-супутників Starlink нового покоління, і закінчуючи поверненням людей на Місяць, а в перспективі і доставку астронавтів на Марс. Starship зможе виводити на навколоземну орбіту до 150 т вантажів у багаторазовому режимі і до 250 т в одноразовому – Falcon 9 зараз виводить до 17,4 т. Також нова величезна ракета зможе доставляти до 150 т вантажів на Місяць і Марс.

Великі плани на Starship в агентства NASA в рамках місячної програми Artemis: величезні кораблі застосовуватимуться для перевезень екіпажів з низької навколоземної орбіти до місячної орбітальної станції Gateway і між станцією і поверхнею Місяця. SpaceX розробить посадковий модуль HLS Starship, який повинен буде безпечно доставити двох американських астронавтів на поверхню Місяця, а за тиждень доставити їх назад на навколомісячну орбіту.

Ілон Маск (Elon Musk) заявив, що у гігантського космічного корабля Starship є “пристойні шанси” вийти на орбіту Землі під час другого випробувального запуску. Чи вийде з другої спроби – дізнаємося вже за кілька годин!

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Джерело space
Вам також може сподобатися
Комментарі
Loading...

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше