Державна аудиторська служба України хоче знищити Науковий комітет Національної ради з питань науки і технологій: суть конфлікту

Українські ЗМІ неодноразово писали про свавілля в Державній аудиторській службі України, яка, часто під виглядом аудиту відверто блокувала роботу державних підприємств та організацій, зокрема, блокування КБ “Луч”. Також були звинувачення проти голови ДАСУ Алли Басалаєвої через можливу роботу на росію в умовах повномасштабної війни. Але, силові структури України й досі не звертають увагу на відверту антиукраїнську діяльність цієї дивної організації. Нещодавно, виник черговий скандал через те що комусь в ДАСУ (чи в Офісі Президента) не сподобалась діяльність українських науковців, котрі, попри всі складнощі та шкідництво з боку влади у всі часи, продовжують працювати.

Отже, Державна аудиторська служба України (ДАСУ) та Науковий комітет Національної ради України з питань розвитку науки та технологій опинилися в конфлікті через результати аудиту Національного фонду досліджень України (НФДУ).

Перший етап конфлікту

У 2023 році ДАСУ за власною ініціативою вирішила провести державний фінансовий аудит НФДУ, включивши його до Плану заходів державного фінансового контролю на ІІІ квартал 2023 року. З 29 вересня 2023 року по 26 березня 2024 року група аудиторів у складі восьми осіб проводила перевірку виконання бюджетної програми Фонду за період з 1 січня 2020 року по 30 червня 2023 року. Також була проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності НФДУ, яка тривала з 20 грудня 2023 року по 30 січня 2024 року.

За підсумками аудиту, ДАСУ направила лист від 29 березня 2024 року до Міністерства освіти і науки України та Кабінету Міністрів України, у якому висловила низку критичних зауважень, серед яких звинувачення у завданні збитків державному бюджету, неефективності управління Фондом та корупційності конкурсного відбору.

Реакція Наукового комітету

Науковий комітет, який виконує функції наглядової ради НФДУ, вважає ці звинувачення безпідставними. На думку комітету, позиція ДАСУ створює загрозу для розвитку системи грантової підтримки наукових досліджень в Україні. У відповідь на звинувачення Науковий комітет направив лист до Міністерства освіти і науки України та Кабінету Міністрів України, в якому детально спростовує твердження ДАСУ.

Друга сторона конфлікту: думка науковців

Старший науковий співробітник Інституту фізики НАНУ Антон Сененко також висловився щодо діяльності ДАСУ. Він наводить приклади абсурдних звинувачень з боку ДАСУ, як от випадок, коли науковців звинувачували в обстрілі заповідника під час військових навчань. Він також нагадує, що під час аудиту Національної академії наук України, ДАСУ стверджувала про дублювання функцій Інституту ботаніки та Інституту еволюційної екології.

Сененко підкреслює, що НФДУ було створено для розподілу коштів на наукові дослідження серед найкращих вчених, щоб забезпечити ефективність і прозорість цього процесу. Завдяки грантам НФДУ вчені отримують можливість придбати дороговартісне обладнання та отримувати гідну заробітну плату, що дозволяє їм зосередитися на науці, а не на підробітках, щоб прогодувати сім’ї.

Проблеми аудиту НФДУ

ДАСУ представила звіт на 122 сторінках, в якому зазначено, що зарплати науковців за проектами НФДУ занадто високі порівняно з середніми зарплатами по НАН України. Сененко вважає такі аргументи безпідставними, оскільки ДАСУ не враховує специфіку грантової підтримки та вимоги до оплати праці висококваліфікованих фахівців.

У відповідь НФДУ підготував 91 сторінку заперечень до звіту ДАСУ, в яких детально роз’яснює, чому висновки аудиторів є неправильними. Вони наголошують, що ДАСУ не врахувала особливості наукових проектів та вимоги до їхньої реалізації.

Висновки

Конфлікт між ДАСУ та НФДУ демонструє проблеми в підходах до оцінки ефективності наукової діяльності та розподілу бюджетних коштів в Україні. З одного боку, аудитори вважають, що кошти використовуються неефективно, з іншого – наукова спільнота захищає прозорість і обґрунтованість розподілу грантів. Цей конфлікт підкреслює необхідність вдосконалення підходів до контролю та підтримки наукових досліджень в Україні. Також, вбачається замовна суть аудиту ДАСУ. Адже в Україні дуже багато корупції від Офісу Президента і зокрема, Єрмака. З останніх, це масштабне розкрадання на зведені фортифікаційних споруд, до яких, чомусь в ДАСУ нема жодних претензій. Але завжди є претензії до тих, хто працює на оборону України відважно та неупереджено. Зокрема ДАСУ блокувало і продовжує блокувати низку українських оборонних підприємств, блокуючи їх рахунки та таким чином, блокуючи роботу. А деякі підприємства навіть постраждали від російських обстрілів, через те що ДАСУ втручалося в роботу секретних підприємств та “зливало” данні зрадникам України.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше