Додаткова година сну призводить до втрати калорій у людей із зайвою вагою
Оскільки дані про зв’язок між поганим або недостатнім сном і ризиком ожиріння та метаболічних розладів продовжують з’являтися, група дослідників із США вважає за потрібне дослідити зворотний бік цього твердження. Вчені виявили, що збільшення тривалості нічного сну у людей із зайвою вагою може призвести до значного скорочення щоденного споживання калорій, настільки, що це може призвести до значної втрати ваги, якщо ця модель зберігатиметься протягом тривалого періоду.
Все нові й нові дослідження проливають світло на те, як втрата сну або нерегулярний сон може призвести до збільшення ваги у людей, ілюструючи, як це може призвести до метаболічних змін на рівні тканин і призвести до метаболічної дисфункції. Дослідження, проведене в жовтні минулого року, також показало, як додаткова година сну для новонароджених може допомогти знизити ризик ожиріння протягом перших місяців життя, пише New Atlas.
«Протягом багатьох років ми та інші вчені довели, що обмеження сну впливає на регуляцію апетиту, яке призводить до збільшення споживання їжі, і, таким чином, створює ризик збільшення ваги з часом», — сказала провідний дослідник Есра Тасалі з Чиказького університету медицини. «Зовсім недавно всі ставили питання: «Ну, якщо це відбувається з втратою сну, чи можемо ми продовжити сон і змінити деякі з цих несприятливих наслідків?»
У дослідженні також взяли участь вчені з Університету Вісконсін-Медісон, яке досліджувало це питання за допомогою рандомізованого клінічного дослідження за участю 80 дорослих. Ці суб’єкти мали надлишкову вагу і зазвичай мали коротку тривалість сну, менш як 6,5 годин на ніч, що є визнаним фактором ризику ожиріння. Ідея полягала в тому, щоб дослідити, чи може подовження тривалості їхнього сну пом’якшити цей ризик, і суб’єкти брали участь у чотиритижневому дослідженні, перші два тижні якого використовувалися для збору базової інформації про сон і споживання калорій.
Потім суб’єктам випадковим чином були призначені консультації з гігієни сну, які подовжували тривалість їхнього сну в середньому на 1,2 години на ніч, тоді як деяких змушували продовжувати звичайні звички сну, щоб діяти як контрольна група. Це відбувалося протягом двох тижнів, під час яких усі суб’єкти спали у власних ліжках, відстежували сон за допомогою носимих пристроїв і змушені були продовжувати звичайний спосіб життя та дієти.
«Більшість інших досліджень на цю тему в лабораторіях тривають недовго, протягом кількох днів, і споживання їжі вимірюється тим, скільки учасники споживають із запропонованої дієти», — сказав Тасалі. «У нашому ж дослідженні ми маніпулювали лише сном і змушували учасників їсти все, що їм заманеться, без запису чи чогось іншого, щоб самостійно відстежувати своє харчування».
Вчені використовували так званий метод «води з подвійною міткою», щоб точно відстежувати витрати енергії суб’єктів. Ця техніка була запроваджена в 1980-х роках і передбачає пити воду, в якій молекули кисню і водню були замінені стабільними ізотопами, які можна легко відстежити, коли вони вимиваються з організму, що дозволяє вимірювати кожну спалену калорію.
«Це вважається золотим стандартом для об’єктивного вимірювання щоденних витрат енергії в не лабораторних, реальних умовах, і це змінило спосіб вивчення ожиріння», – сказав старший автор дослідження Дейл Шоллер.
Додаткові 1,2 години сну в середньому призвели до значного зниження споживання їжі серед випробовуваних, причому деякі споживали на 500 калорій менше на день. У середньому, втручання призводило до середнього скорочення споживаних калорій на 270 калорій і призвело до дефіциту калорій серед учасників, хоча й за короткий проміжок часу.
«Це не було дослідження щодо схуднення», — сказав Тасалі. «Але навіть протягом усього двох тижнів ми маємо кількісні докази, які показують зниження споживання калорій і негативний енергетичний баланс – споживання калорій менше, ніж спалені калорії. Якщо підтримувати здорові звички сну протягом тривалого часу, це призведе до клінічно важливої втрати ваги з часом. Багато людей наполегливо працюють, щоб знайти способи знизити споживання калорій, щоб схуднути – ну, просто спавши більше, ви можете значно зменшити його».
Залишаються питання, чому збільшення тривалості сну призвело до зменшення споживання калорій. Автори відзначають, що дослідження обмеження сну свідчать, що зміни гормонів, які регулюють апетит, і центрів задоволення в мозку можуть спричиняти переїдання після обмеженого сну. Вони сподіваються вивчити основні механізми впливу тривалого сну за допомогою подальших досліджень.
«У нашій попередній роботі ми зрозуміли, що сон важливий для регулювання апетиту», — сказав Тасалі. «Тепер ми показали, що в реальному житті, не вносячи жодних інших змін у спосіб життя, ви можете продовжити сон і споживати менше калорій. Це дійсно може допомогти людям, які намагаються схуднути».
Дослідження опубліковано в журналі JAMA Internal Medicine.