Два роки після російського вторгнення – українські стартапи продовжують боротися

Цими вихідними минає рівно два роки з часу незаконного, непровокованого та жорстокого вторгнення росії в Україну. Попри величезні випробування та затримки у постачанні західної допомоги для протистояння російському наступу, а також на руйнування, спричинене бойовими діями, Україна та її технологічна стартап-екосистема продовжують демонструвати приклад стійкості, пише TechCrunch.

З 511 технологічних компаній, базованих у Харкові до лютого 2022 року, 500 продовжують працювати, повідомляє харківський IT кластер.

Технологічні компанії Заходу підтримали сектор, все більше співпрацюючи з українськими технологічними фірмами у різних ініціативах.

Цього тижня Google запустив свій другий “Фонд підтримки стартапів України” із бюджетом 10 мільйонів доларів для підтримки українських стартапів у 2024 та 2025 роках. Обрані українські стартапи отримають до 200 тисяч доларів безвідсоткового фінансування, а також наставництво Google, підтримку продуктів та 300 тисяч доларів кредитів Google Cloud. З початку війни Google виділив понад 45 мільйонів доларів безпосередньої допомоги та 7 мільйонів доларів на підтримку гуманітарних зусиль.

Від початку війни програма надала 58 стартапам 5 мільйонів доларів у вигляді безвідсоткових грантів та 15,8 мільйона доларів у подальшому фінансуванні. Серед цих компаній, які отримали такі гранти, були Skyworker.ai, Mindly та Zeely. Минулого року Zeely зібрав початковий раунд на 1 мільйон доларів.

Тим часом естонський акселератор Startup Wise Guys запустив програму Growth Ukraine для стартапів в Україні.

Проєкт “Seeds of Bravery”, фінансований ЄС, запустив п’ять програм підтримки українських технологічних стартапів із грантами від 10 тисяч до 50 тисяч євро.

Минулого тижня була запущена некомерційна програма підтримки стартапів UK-Ukraine TechExchange, яка спеціалізується на оборонних технологіях та агротехнологіях. Ця приватна програма працює переважно зі стартапами, що розробляють дрони, БПЛА, технології звукового виявлення ракет, протидронні технології та дрони для сільськогосподарських застосувань.

Технологічний сектор України демонструє вражаючу стійкість і навіть зростання

Нещодавнє опитування Lviv IT Cluster (“Адаптивність та стійкість під час війни”) – засноване на інтерв’ю з 7000 технічними спеціалістами та понад 400 компаніями — показало, що, попри те, що значна кількість технологічних спеціалістів залишила країну, більшість залишається, враховуючи українців, які навчаються та влаштовуються на роботу з дому та за кордоном.

Загальна кількість технічних спеціалістів, за їхніми даними, зросла більш ніж на 7%, до 307 600 осіб. З них 242 000 продовжують жити та працювати в Україні, а решта — за кордоном.

Минулого року технологічна галузь країни внесла 4,9% (або $7,1 млрд) у ВВП України. В Індексі ІТ-конкурентоспроможності країн Європи, що розвиваються, опублікованому у квітні минулого року, Україна посіла 12-е місце, піднявшись з 14-го у 2022 році.

Польща, що не дивно з огляду на спільний кордон, швидко стала країною, куди виїздять з України. Близько 36% українських CEO планують відкрити нові офіси, 28% з них — за кордоном, причому більшість обирають Польщу як другу базу для своєї діяльності, через близькість до України та величезну кількість спеціалістів з України, які знаходяться в Польщі.

Україна також експортує технології, що лежать в основі її цифрового уряду, який швидко розвивається. mRiik, новітній цифровий інструмент Естонії, заснований на додатку українського Міністерства Цифрової Трансформації “Дія”, який безпечно зберігає ідентифікаційні картки, паспорти та водійські права в цифровому вигляді, а також надає доступ до деяких державних послуг.

Більш зрілі українські стартапи, очолювані українськими засновниками, також не стоять на місці:

 • Минулого року Preply залучила ще 70 мільйонів доларів США фінансування — поєднання боргового та акціонерного капіталу — щоб розширити свою серію С до 120 мільйонів доларів США. Зараз у компанії працює 650 співробітників і 40 000 мовних репетиторів. Компанія стверджує, що з 2021 року збільшила дохід у 10 разів, а нещодавно відкрила новий офіс у Нью-Йорку. Компанія надає безкоштовні групові мовні уроки для переміщених українців, не стягує жодних комісійних з репетиторів, які проживають в Україні тощо.
 • Українська компанія MacPaw перебуває на завершальній стадії розробки бета-версії магазину додатків для iOS, орієнтованого на користувачів iPhone з ЄС.
 • Наприкінці 2023 року Firefly Aerospace, заснована українцем, закрила черговий транш фінансування, оцінивши компанію в $1,5 млрд попередньо. Компанія заявляє, що з лютого 2023 року вона залучила $300 млн фінансування.
 • Carmoola, британська фінтех-компанія з фінансування автомобілів, співзасновниками якої є українці Роман Сумніков та Ігор Гордійчук, отримала $125 млн фінансування в лютому 2023 року, а потім ще $16 млн у січні 2024 року. Його підтримують такі венчурні фонди, як VentureFriends, InMotion Ventures та u.ventures.
 • Fintech Farm, піонер цифрових банківських рішень, заснований українцями, залучив $22 млн для виходу на ринки, що розвиваються.
 • DressX, цифровий ритейлер модного одягу, заснований українками Дар’єю Шаповаловою та Наталією Моденовою, залучив $15 млн на розширення асортименту доповненої реальності та цифрового одягу.
 • Vidby, що пропонує рішення для голосового перекладу на основі штучного інтелекту, з R&D-центром в Україні (і українським генеральним директором та співзасновником).
 • NewHomesMate, маркетплейс новобудов у США, залучив $5,5 млн фінансування.
 • ELVTR, освітній стартап з українськими засновниками та командою, зберігає 45% своїх співробітників в Україні.
 • Geek VC – це венчурний фонд з капіталом $23 млн, який інвестує в українських засновників-іммігрантів. Фонд був створений українцем Вадимом Роговським у партнерстві з білорусом Ігорем Маханьком за кілька місяців до початку війни. Двадцять п’ять відсотків їхніх портфельних компаній управляються українськими засновниками.
 • Hypra Fund розпочав свою діяльність невдовзі після вторгнення в Україну. Фонд виділив майже 20 мільйонів доларів компаніям з українським корінням, у тому числі 10 мільйонів доларів компанії Trinetix.
 • Spend With Ukraine – це неприбуткова організація, яка курує веб-платформу з понад 240 брендами з українським корінням. Обираючи #spendwithUkraine, споживачі по всьому світу можуть проявити солідарність з народом України.
 • Respeecher – це інструмент штучного інтелекту для технології відтворення голосу, який працює з голлівудськими кіностудіями. Оскільки кримськотатарська мова визнана ЮНЕСКО такою, що перебуває під загрозою зникнення, команда Respeecher збирає голоси носіїв кримськотатарської мови, щоб захистити мову, яка перебуває під загрозою зникнення під час російської окупації Криму та півдня України.
 • Petcube, компанія, яка розробляє інтерактивні камери для домашніх тварин, запустила Cam 360 та GPS-трекер для домашніх тварин.
 • Everyrun – українсько-британська соціальна бігова платформа, що пропонує рішення для організаторів марафонів, благодійних організацій та корпорацій, які прагнуть проводити бігові заходи. За рік, що минув з моменту запуску продукту, компанія налагодила партнерство з організаторами марафонів у Литві та Італії, а також залучила бігунів з 32 країн світу.
Джерело TechCrunch

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше