Екологічна тривога: Гренландія втрачає 30 мільйонів тонн льоду щогодини, танення виявилося швидшим, ніж очікувалося

Вчені вважають, що додаткове надходження прісної води в північну Атлантику може спровокувати колапс океанських течій.

Льодовий покров Гренландії тане на 20% швидше, ніж вважалось, і, згідно з останніми дослідженнями, втрачає 30 млн тонн льоду на годину через кліматичну кризу.

На графіку показано, як льодовик Якобсгавн відступав з 1985 року. Темніші фіолетові кольори показують розмір льодовика в минулому, а яскраво-жовтий — останні вимірювання.
На зображенні показано, як льодовик Якобсгавн відступав з 1985 року. Темніші фіолетові кольори показують розмір льодовика в минулому, а яскраво-жовтий — останні вимірювання.
Вчені за допомогою штучного інтелекту проаналізували майже чверть мільйона супутникових знімків, щоб порівняти щомісячне положення льодовиків Гренландії у період з 1985 по 2022 рік — і остаточні дані показали втрату загалом трильйону тонн льоду (близько 5000 кв.км площі льодового покрову загалом). З 207 льодовиків 179 значно стоншились, 27 залишалися стабільними, а один навіть трохи збільшився.

«Майже кожен льодовик Гренландії скинув масу за останні кілька десятиліть», — каже доктор Чед Грін з Лабораторії реактивного руху NASA в США, який керував дослідженням. «Логічно, що якщо ви скидаєте прісну воду в північну частину Атлантичного океану, то ви, безумовно, отримаєте ослаблення Amoc».

Amoc (Атлантична меридіональна перекидальна циркуляція, яка включає і Гольфстрім) — це життєво важлива система течій, яка допомагає регулювати клімат Північної півкулі, а її колапс може спровокувати глобальні кліматичні катаклізми. У 2021 році дослідники, як згадує The Guardian, вже говорили про ослаблення Amoc і тривожні ознаки переломного моменту для системи течій, а нещодавнє дослідження показало, що за найгіршим сценарієм краху можна очікувати вже у 2025 році.

В останньому оновленні звіту, яке додало й інші вимірювання льодового покрову Гренландії, йдеться про втрату 221 млрд тонн льоду щороку з 2003-го. Інше дослідження додає ще по 43 млрд тонн на рік — тобто приблизно 30 млн тонн на годину у середньому.

Гренландський льодовиковий щит — один з двох льодовикових щитів у світі, який складається з сотень льодовиків і покриває близько 80% суші Гренландії. Reuters зазначає, що якщо він розтане повністю, то рівень світового моря підвищиться приблизно на 7,4 метра

Дослідження було опубліковане в журналі Nature 17 січня.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше