Гігантський маятник врятував хмарочос Тайбей 101 під час землетрусу, демонструючи інженерне диво

Тайбей 101, одинадцятий за висотою хмарочос у світі, вистояв під час землетрусу завдяки маятнику, встановленому між 87-м та 92-м поверхами. Це винахід компанії Fip Mec, протестований Ренато Віталіані, колишнім професором цивільного, будівельного та екологічного будівництва в університеті Падуї.

За словами Віталіані, маятник врівноважує коливання, будучи свого роду гармонійним поглиначем, який запобіг обвалу хмарочоса. Віталіані перевірив роботу маятника близько десяти років тому, підтвердивши його здатність врівноважувати сейсмічні поштовхи та сильні пориви вітру. Маятник вагою 660 тонн встановлено на вершині Тайбею 101 на висоті 508 метрів над землею.

Маятник, званий Tuned Mass Damper, є найбільшим у світі та запобігає руйнуванню конструкції при сильних поштовхах.
«Компанія Fip з 1974 року виготовляє антисейсмічні пристрої для захисту мостів та будівель. Для Тайбея 101 компанія виготовила маятник у вигляді в’язкої сфери. Будівля нахилилася, але витримала неймовірну ударну хвилю землетрусу», – пояснює Віталіані.

За словами професора, нині існують більш ефективні ізолятори, які поміщаються під колони і можуть бути виготовлені з неопрену або подвійного маятника.

Маятник діє у фазі, протилежній коливанням, що викликається вежею, і тим самим значно зменшує їх. Навколо нього розташовані розсіювачі енергії, системи демпфування, які блокують маятник після закінчення землетрусу, щоб запобігти пошкодженню конструкції», – додає Віталіані.

Таким чином, сфера діаметром 5,5 метра, що складається з 41 диска і підтримується вісьмома гідравлічними насосами, врівноважує коливання, як це сталося під час її будівництва, коли вона витримала поштовхи магнітудою 6,8.

Джерело building-tech

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше