Колонізація Марса: чи вдасться Ілону Маску освоїти Червону планету

До 2050 року Марс стане домівкою, щонайменше, для мільйона людей. Туди їх доставить флотилія космічних кораблів Starship. Така найбільша мрія американського винахідника й мільярдера Ілона Маска, якою він кілька років тому поділився в соцмережі X (колишній Twitter). Талановитий інженер, який є водночас найбагатшою людиною світу, регулярно робить гучні заяви, називаючи конкретні строки то доставлення вантажу на Червону планету, то прибуття туди першого екіпажу.

На 67-му Міжнародному конгресі астронавтики Ілон Маск стверджував, що люди вирушать на Марс вже цьогоріч, а ступлять на його поверхню 2025-го. Однак підприємцю доводиться постійно коригувати оголошені строки. Станом на сьогодні перший пілотований політ перенесено на 2029 рік. Що стає на заваді амбіційним планам, і наскільки реалістичне створення позаземної колонії, спробуємо розібратися.

Чому саме Марс має стати першим?

Умови на Марсі хоча й дуже віддалено, але нагадують земні. Саме тому більшість дослідників космосу визнають, що Червона планета найпридатніша для освоєння людьми:

  1. Марсіанська доба триває 24 години 39 хвилин 35 секунди – майже, як на Землі.
  2. Кут нахилу осі Марса складає 25,19°, а землі — 23,44°. Завдяки цьому на обох планетах змінюються пори року. При цьому, марсіанський рік майже вдвічі довший земного.
  3. Поверхня Марса оточена нещільною атмосферою, що хоча б мінімально захищає від сонячної радіації.
  4. На Марсі є вода, що у твердому стані залягає на глибині близько 1 метра. Її наявність була підтверджена останніми дослідженнями НАСА.
  5. На Червоній планеті є ґрунт – з оптимальним співвідношенням pH і збагачений хімічними елементами. Теоретично, він придатний для вирощування рослин.
  6. З марсіанської атмосфери можна екстрагувати діоксид вуглецю, щоб виробляти метан для заправки ракет.
  7. Кисень для дихання можливо отримувати, розщеплюючи воду.

Результати багаторічних досліджень дають ученим підстави сподіватися, що такі позаземні умови можуть бути достатніми для підтримання життя.

Як люди діставатимуться до Марсу?

У 2002 році Ілон Маск заснував аерокосмічну компанію SpaceX. Бізнесмен заявив, що завдання цього підприємства буде вузько направленим – створення багаторазового космічного транспорту для перевезення людей на Марс. Спочатку проєкт називався «Міжпланетна транспортна система», 2018-го року його перейменували в Starship. Проте основна ідея досі залишається незмінною:

  1. Подорож стартуватиме в момент, коли Земля та Марс будуть розташовані найвигіднішим чином.
  1. Ракетна система складатиметься із кількох космічних апаратів: міжпланетного корабля, ракети-носія та корабля з пальним.
  2. Основний міжпланетний корабель виводитиме на орбіту потужна ракета-носій, що опісля повертатиметься на Землю.
  3. Під час польоту на Марс третій спеціальний апарат заправлятиме пілотований корабель пальним.
  4. Політ триватиме приблизно 150 днів.
  5. Щоб подолати зворотній шлях, баки корабля заповнять пальним, виробленим на Марсі.
  6. Коли планети знову вирівняються, корабель повернеться на Землю, використовуючи власні двигуни.

За задумом Ілона Маска, космічний флот складатиметься з тисячі кораблів, в кожному з яких зможе розміститися 200 осіб. Рейси повторюватимуться регулярно, доки розбудовуватиметься колонія.

Та не так сталося, як гадалося. Створення корабля для польоту на Червону планету виявилося непростим завданням. Інженерам SpaceX вдалося спорудити унікальну ракету, потужність якої вдвічі перевищує можливості будь-якого космічного корабля, побудованого досі. Проте під час першого запуску система вибухнула вже через кілька хвилин після старту. Під час другої спроби в листопаді минулого року, сигнал від корабля-гіганта зник через 15 хвилин.У SpaceX повідомили, що втратили апарат, але продовжуватимуть випробування й вчитимуться на помилках.

Де люди житимуть на Марсі?

Ілон Маск сподівається ще за свого життя спорудити марсіанське місто, в якому перші поселенці житимуть під «скляними куполами». Адже без захисного спорядження людський організм не витримає й кількох хвилин. Житлові споруди потрібно буде обладнати шлюзами, що підтримуватимуть атмосферний тиск, аналогічний земному. Для прогулянок назовні знадобляться пневмокостюми.

Найпридатніші території для заснування колоній знаходяться в екваторіальній зоні та в низовинах. Найвищий тиск на Марсі зафіксований в западині Еллада глибиною 8 км. Тож на її дні цілком можна розпочати будівництво. Для долини Маринера притаманна найвища температура на планеті – вона теж підходить. До пошуків підхожої місцевості долучилася й система штучного інтелекту CaveFinder, що виявила на Червоній планеті десятки печер, які можуть стати базою для розміщення поселенців.

Впродовж кількох наступних століть Червону планету потрібно буде, цитуючи Маска «терраформувати для підтримки життя, як на Землі». На швидкі зміни сподіватися не варто, – застерігає мільярдер. І розповідає про такі далеко віддалені перспективи зміни клімату, що зробить Марс придатним для заселення:

  1. Щоб вода могла існувати в рідкому стані, потрібно ущільнити марсіанську атмосферу й підвищити тиск.
  2. За допомогою штучного парникового ефекту можна підвищити температуру повітря поблизу екватора до +15-20° C.
  3. Створити аналог земного озонового шару, що захищатиме від сонячного випромінювання.

Стартом для незворотних змін може стати висадження на Марсі чорних генномодифікованих лишайників. Деякі вчені вважають, що нагріти атмосферу й наповнити її водою і газами допоможе цілеспрямоване бомбардування планети астероїдами. А засновник SpaceX Ілон Маск уже неодноразово висловлювався в підтримку ядерного удару по Марсу, що, на його думку, забезпечить парниковий ефект.

Що стримує колонізацію Марса?

Ілон Маск нині має в запасі 2 сценарії. За сприятливого розвитку подій його компанія висадить людей на Марсі через 5 років, якщо пощастить менше – через 10. Про це мільярдер нещодавно заявив під час інтерв’ю, яке погодився дати вченому Лексу Фрідману.

На переконання бізнесмена, колонізацію може сповільнити лише банальна нестача коштів. Поки що це занадто дорого, – пояснив Маск. Він прорахував, що вартість 1 польоту на Червону планету обійдеться в 1 трильйон доларів. А для підтримки нормальної життєдіяльності колоністам знадобляться ще й медичні та комунікаційні засоби.

Як запевняє мільярдер, зведення колонії на Марсі та його освоєння людиною неминуче. Адже через пів мільярда років Земля стане надто гарячою для людей.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше