Китайський аналог Falcon 9 несподівано стартував, впав і вибухнув (відео)
Китайська компанія Space Pioneer провела феєричне стендове випробування ракети-носія Tianlong-3 з повертальним першим ступенем. Під час пропалювання двигунів ракета мимовільно відірвалася від стартового майданчика, піднялася на кілька сотень метрів, а потім впала і вибухнула за 1,5 км від місця випробувань. Згідно із заявою Space Pioneer, причиною аварії стало “структурне порушення” в місці з’єднання корпусу ракети з випробувальним стендом.
У неділю, 30 червня, компанія Space Pioneer провела вогневі випробування першого ступеня своєї ракети-носія Tianlong-3 на випробувальному полігоні в повіті Гун’ї провінції Хенань.
Під час статичного вогневого випробування перший ступінь Tianlong-3 несподівано піднявся в повітря. Приблизно за 50 секунд після відриву від стартового майданчика він звалився на землю з великим запасом гасово-кисневого палива на борту. Це призвело до потужного вибуху. Під час реального орбітального польоту перший ступінь Tianlong-3 мав би працювати протягом кількох хвилин.
Wow. This is apparently what was supposed to be a STATIC FIRE TEST today of a Tianlong-3 first stage by China’s Space Pioneer. That’s catastrophic, not static. Firm was targeting an orbital launch in the coming months. https://t.co/BY9MgJeE7A pic.twitter.com/L6ronwLW1N
— Andrew Jones (@AJ_FI) June 30, 2024
Аварія сталася о 15:43 за місцевим часом (10:43 мск). Причиною події стало “структурне порушення” в місці з’єднання корпусу ракети з випробувальним стендом. Через це вона відірвалася від майданчика і злетіла. Незабаром після зльоту бортовий комп’ютер ракети автоматично відключив двигуни, і вона впала в гірській місцевості, приблизно за 1,5 км від місця випробувань. Сила удару об землю призвела до руйнування корпусу на частини. На щастя, ніхто з людей не постраждав. Компанія повідомила, що під час випробування двигуни розвивали тягу 820 тонн.
Tianlong-3 – це ракета-носій на рідинному паливі, за своїми характеристиками схожа з Falcon 9 компанії SpaceX. Китайська ракета має діаметр 3,8 метра і злітну масу 590 тонн. Вона здатна виводити на низьку навколоземну орбіту до 17 тонн вантажу, а на сонячно-синхронну орбіту – до 14 тонн.
Space Pioneer планує якнайшвидше усунути дефекти, а потім приступити до створення і випробування нових продуктів. Раніше цього місяця компанія отримала $207 млн нового фінансування.
Інцидент стався незабаром після гучного успіху Китаю з повернення на Землю перших в історії зразків зворотного боку Місяця за допомогою корабля “Чан’е-6”. Країна активно розвиває космічну програму, рухаючись до амбітних цілей у сфері супутникових технологій, досліджень Місяця й астероїдів. У 2023 році Китай здійснив 67 космічних пусків, а у 2024 році планується до 100 космічних місій.