М’яка посадка з “космічним конфетті” – перший успіх Starship від SpaceX (відео)

Компанія SpaceX уже вчетверте здійснила запуск Starship, відправивши 122-метрову ракету зі свого космодрому Starbase поблизу Бока-Чіка на півдні Техасу. Місія вперше завершилася успішно: спочатку м’яку посадку здійснив перший ступінь, а потім і сам корабель.

У рамках четвертого випробувального польоту ставилися дві головні цілі: забезпечити спуск першого ступеня Super Heavy і м’яку посадку на воду в Мексиканській затоці, а також здійснити контрольоване повернення 50-метрового корабля Starship.

Обидві мети було досягнуто, хоча політ пройшов не без пригод. Під час запуску Super Heavy було здійснено запалювання лише 32 із 33 двигунів Raptor – один не працював, і це було видно як на записі, так і за телеметрією. Коли прискорювач активував посадковий імпульс із 13 двигунів, запрацювали тільки 12, але це не завадило першому ступені на деякий час зависнути над водою, а потім плавно опуститися, тим самим здійснивши м’яку посадку.

М’яку посадку в Індійському океані здійснив і корабель Starship. Під час польоту відеотрансляція з камер з борту корабля регулярно переривалася. Але щоразу Starship знову виходив на зв’язок, доводячи, що він живий. Під час спуску можна було спостерігати, як корабель оточує плазма. А потім у реальному часі було видно, як зазнає ушкоджень один із закрилків – спочатку згорів його теплозахисний екран, а після почало руйнуватися і саме крило. Але на диво, воно не відвалилося. Уламки й продукти горіння перекрили об’єктив камери, з якої велася трансляція. У підсумку оптика і зовсім тріснула.

Попри пошкодження, під час посадки корабель розвернувся, як і повинен був, і запустив посадковий імпульс. “Попри втрату багатьох плиток і пошкоджений закрилок, Starship здійснив м’яку посадку в океані! Вітаю команду SpaceX з епічним досягненням!”, – написав у соцмережі X глава компанії SpaceX Ілон Маск (Elon Musk).

Starship, як очікується, буде використовуватися для польотів на Місяць і Марс. Але перш йому необхідно здійснити ще безліч випробувальних польотів. Поки що з кожним наступним він домагається все більшого успіху. Раніше Ілон Маск повідомив, що за 2024 рік SpaceX має намір провести шість запусків Starship. А отже, за решту півроку їх може бути ще чотири. Трохи менше ніж місяць тому компанія провела статичний прожиг двигунів уже п’ятого Starship.

Джерело space

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше