Місячний модуль SLIM з Японії здійснив незвичайну посадку: приземлився догори ногами

Японське космічне агентство JAXA повідомило про подробиці посадки модуля SLIM на Місяць. Посадка пройшла м’яко, але в результаті апарат перекинувся. Очевидно, на висоті 50 м при виконанні маневру ухилення від перешкоди зникла тяга одного з двох головних двигунів модуля, що призвело до аварійної посадки. Але це не означає, що все зникло. У модуля залишається шанс зарядити батареї та продовжити роботу.

Модуль SLIM опустився на Місяць зі швидкістю 1,4 м/с, що було в межах допустимого. Посадка зроблена м’яко навіть на одному двигуні з двох. Це зробило Японію п’ятою країною в історії земної космонавтики, яка змогла посадити на наш супутник апарат, що спускається. Але за рахунок відмови одного з двигунів та відхилення в горизонтальній орієнтації модуля виникла досить висока бічна швидкість, що призвело до перекидання модуля.

Модуль SLIM перекинувся з ніг на голову. Точніше, він став на голові. На жаль, сонячні панелі виявилися повністю повернені убік від сонця. Це був найгірший сценарій із усіх, і саме він був реалізований сліпим випадком. Залишається надія, що сонце поступово переміститься, і його промені зможуть висвітлити спину модуля, де жорстко закріплені сонячні панелі.

Модуль опустився на поверхню Місяця о 00:20 за токійським часом. О 00:57 живлення систем було відключено, коли дані телеметрії та зображення з камер було знято. Далі розряджати дефіцитний ресурс акумуляторів не можна було. Команда місії залишила запас енергії для подальшого перезавантаження обладнання, якщо заряд акумуляторів все ж таки піде.

Іншою метою місії SLIM ставилося завдання посадити модуль з відхиленням не більше 100 м від цільової точки. Хоча дані ще уточнюються, модуль із поставленим завданням упорався. Він відхилився від цільової точки приблизно на 55 м. Пізніше відхилення отримає більш точну оцінку.

Усе наукове обладнання модуля працює. Точніше, працювало, доки йому не відключили живлення. За час роботи було відкрито оптику багатопроменевої камери низької роздільної здатності (MBC), яка навіть зі становища стоячи на голові пройшлася по поверхні Місяця і визначила цілі для сканування спектральною камерою високої роздільної здатності. Якщо живлення модуля відновиться, обладнання зможе детально вивчити цікаві об’єкти.

Також стало вдалим скидання двох мініатюрних зондів LEV-1 та LEV-2. Саме другий з них, створений у співдружності з компанією Sony у вигляді м’ячика, що розділяється на дві половинки, зробив знімок посадкового модуля в ракурсі виду збоку. Чекаємо на нові повідомлення, JAXA обіцяє інформувати про всі події. Це тим більше цікаво, що незрозуміла ситуація із відмовою двигуна.

Джерело vsviti

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше