Мобілізація змушує чоловіків уникати офіційного працевлаштування: бізнес опиняється на межі виживання

Посилення мобілізації в Україні ставить під загрозу функціонування багатьох підприємств, оскільки чоловіки бояться працювати офіційно, аби уникнути призову. Це явище не тільки порушує стабільність компаній, але й штовхає економіку в тінь, адже бізнеси змушені пристосовуватися до нових умов, працюючи неофіційно. Це частково пояснює збільшення кількості ФОПів.

Президент UBC Group Ігор Гуменний розповів про проблеми, з якими стикаються їхні підприємства. Офіційне безробіття в країні складає 18-20%, але компанії UBC Group не можуть заповнити 100% вакансій. Основна причина — страх чоловіків перед мобілізацією. В результаті на заводах вже понад 70% працівників — жінки. Але це не вирішує проблему повністю, адже деякі професії вимагають багаторічного досвіду і навчання. Особливо технічні спеціальності.

Потрібно терміново розв’язувати питання з бронюванням ключових працівників на державному рівні. Гуменний пропонує доповнити існуючу систему економічного бронювання, надавши право на відстрочку працівникам із зарплатою від 40 тис. грн, або запровадити додаткові платежі до бюджету за таких працівників у розмірі 20-30 тис. грн. Це стосується лише приблизно 1% працівників, але саме вони є ключовими для функціонування багатьох компаній.

Особливо вразливі до мобілізації малі та середні підприємства, які не підпадають під критерії стратегічних. Для таких компаній від 2-3 ключових співробітників залежить їх функціонування. Навчання кваліфікованих спеціалістів, таких як інженери, може зайняти 5-10 років. Якщо ми втратимо інженерів, то втратимо висококваліфіковані галузі на десятиліття.

Наприклад, власники типографій зазначають, що призов друкарів, яких готують 8-10 років, призведе до повної зупинки їх роботи. У компаніях UBC, що займаються промисловим інжинірингом і виробництвом, лише 3-5% працівників є ключовими, але від них залежить весь бізнес. Для ФОПів, які працюють в білу, а таких немало, і які створюють додану вартість та залучення валюти, втрата людини є втрата бізнесу та 100% надходжень. А це майже всі IT-спеціалісти, які окрім себе, годують десятки малих підприємств навколо себе. Це вся сфера послуг та інші дотичні до них сфери.

Ще одне важливе питання — можливість виїзду за кордон. UBC Group здійснює 75% експорту своєї продукції. Для укладання контрактів, участі в конференціях та виставках необхідні закордонні поїздки. Гуменний пропонує запровадити заставу у розмірі 2-3 млн грн для директорів та менеджерів з продажу, щоб вони могли виїжджати на переговори.

Проблема мобілізації стає ще більш очевидною, коли розумієш, що війна — це не тільки бойові дії, але й ресурси та податки. Якщо мобілізація зупинить роботу підприємств, бюджет не отримає необхідних коштів для виплати зарплат військовим. Це питання не тільки економічного виживання, але й загальної доцільності ведення бізнесу в країні.

Посилення мобілізації без належних механізмів захисту ключових працівників призведе до тотальної тінізації бізнесу та виїзду (будь-якими способами) значної кількості висококваліфікованих спеціалістів. Втрата кваліфікованих кадрів і відтік працівників у неофіційну сферу тільки посилять економічні проблеми України. Настав час для держави знайти збалансоване рішення, яке дозволить захистити як національну безпеку, так і економіку країни. Без економіки, на жаль, не зможе й існувати армія.

Читайте також: Кабмін зобов’язав роботодавців вручати повістки, організовувати прибуття працівників до ТЦК

Джерело Мінфін

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше