Найпотужніший гамма-сплеск в історії народив чорну діру і зачепив Землю

9 жовтня 2022 року було зафіксовано найпотужніший гамма-сплеск в історії. Спалах отримав позначення GRB 221009A і збурив верхню частину іоносфери нашої планети, чого ніколи раніше не траплялося.

Вчені змогли знайти зв’язок між гамма-сплеском і реакцією іоносфери Землі понад 40 років тому. Спалах спрямував у бік нашої планети потік високоенергетичних частинок, які збурили електромагнітне поле.

Подібні випадки були зафіксовані неодноразово, але не вище 350 км. А ось гамма-сплеск GRB 221009A сколихнув іоносферу Землі на висоті приблизно 500 км. Спалах тривав 7 хвилин, але збурення електромагнітного поля тривало кілька годин.

Подія GRB 221009A сталася на відстані приблизно 2,4 млрд світлових років від нашої планети. Вчені вважають, що сплеск став результатом вибуху наднової та народження чорної діри. Спалах засліпив усі земні телескопи, окрім китайського GECAM-C, оскільки він проходив технічне обслуговування.

Джерело gagadget

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше