НАТО планує перенести світовий інтернет з підводних кабелів на супутники

Через зростання геополітичної напруженості почастішали побоювання, що терористичні країни, на кшталт росії або Північної Кореї, можуть атакувати підводні кабелі, порушивши тим самим роботу інтернету і цифрових комунікацій. Такі випадки вже траплялися: у лютому 2024 року повстанці-хусити з Ємену, як припускають, пошкодили підводні кабелі в Червоному морі, якими проходило 17% світового інтернет-трафіку. А в жовтні Швеція заявила, що пошкодження підводного кабелю в Балтійському морі, що з’єднує Естонію і Швецію, було цілеспрямованим.

Щоб підготуватися до подібних ситуацій, НАТО допомагає фінансувати проєкт із дослідження альтернативних шляхів передачі даних у разі виходу з ладу підводних кабелів. Передбачається, що інтернет-трафік буде перенаправлятися через супутники.

У проекті беруть участь учені зі США, Ісландії, Швеції та Швейцарії. Їхня мета – розробити систему автоматичного перемикання трафіку з підводних кабелів на супутникові мережі в разі атаки або пошкодження кабелів через стихійні лиха.

НАТО вважає проєкт перспективним. Програма “Наука заради миру і безпеки” виділила грант у розмірі 433 600 доларів на цей проєкт загальною вартістю 2,5 мільйона доларів. Дослідницькі інститути також роблять свій внесок.

За словами радника програми НАТО Ейюпа Кунтая Турмуса, реалізація проєкту розпочнеться “зовсім скоро”. Однак перш ніж буде створено повноцінну робочу систему, дослідникам знадобиться два роки на тестування прототипів, вирішення питань міжнародного регулювання і складних юридичних аспектів.

У проекті зацікавлені, зокрема, Швеція та Ісландія. Професор права з Ісландії Мар Магнуссон зазначив: “Щоб повністю відключити Ісландію та її зв’язок, буде потрібно всього три-чотири бомби”.

У проєкті бере участь американська компанія Viasat Inc. Також задіяні космічна компанія Sierra Space Corp. та ісландська компанія кібербезпеки Syndis.

Одне із завдань проєкту – удосконалити методи виявлення загроз підводним кабелям, щоб своєчасно перенаправляти трафік. Зараз оператори кабельних мереж можуть визначати пошкодження на кабелі з точністю до кілометра, проект же ставить за мету скоротити цей показник до метра.

НАТО повідомляє, що майже весь інтернет-трафік організації, а також дані фінансових операцій на суму близько 10 трильйонів доларів США, передаються підводними кабелями.
Наслідки виходу з ладу підводних кабелів стали очевидними в березні, коли масштабний інтернет-збій охопив Західну і Центральну Африку.

Усвідомлення загрози підземним кабелям не обмежується НАТО. Європейська комісія нещодавно попередила про необхідність підвищення безпеки і надійності підводних кабелів у світлі загострення міжнародної обстановки.

Джерело igate

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше