Науковці показали як впливають фази місяця на сон людини
З давніх-давен фольклор наділяв Місяць надприродною здатністю впливати на настрій людей, тривожити психічно неврівноважених, спонукати злочинців до злодіянь, пробуджувати тваринні інстинкти в перевертнів. Команда вчених з США й Аргентини вирішила дослідити це питання з наукової точки зору і прийшла до висновку, що місячні цикли дійсно впливають на наш сон, незалежно від етнічних і соціокультурних чинників і рівня урбанізації.
За допомогою прикріплених до зап’ясть моніторів дослідники з Вашингтонського університету, університету Єля і Національного університету Кільмеса протягом двох місяців відстежували патерни сну у 98 учасників експерименту, які проживають в трьох тубільних спільнотах Аргентини. В одному селі взагалі не було електрики, в другому доступ до електрики був обмежений, третє товариство проживало в місті, пише Guardian.
При цьому всі учасники продемонстрували однакові коливання циклів сну відносно з 29,5 – денним повертанням Місяця навколо Землі: тривалість сну змінювалася на 20 – 90 хвилин, а час відходу до сну — на 30 – 80 хвилин.
В кожній групі випробовувані спали менше і лягали пізніше напередодні повного місяця, за 3 – 5 днів до нього. Зворотний процес відбувався в період, що передує молодому місяцю. Спостереження виявилося несподіваним для дослідників, які очікували, що пік активності та найбільш короткий сон випаде на саме повний місяць. Але виявилося, що напередодні повного місяця місячного світла в першій половині ночі найбільше.
І зовсім несподіваним стало те, що вплив фаз місяця на сон сильніше там, де менше доступ до електрики.
Автори порівняли свої дані з результатами схожого дослідження патернів сну 464 студентів з Сіетла. І виявили ті ж закономірності.
«Разом два цих дослідження доводять, що людський сон синхронізований з місячними фазами незалежно від етнічних і соціокультурних чинників і рівня урбанізації», – написав автори в журналі Science Advances.