Навіть помірні фізичні навантаження захищають від раку печінки
Однією з причин частих випадків раку саме у літніх людей є хронічне запалення в організмі. З віком тіло втрачає контроль над імунною системою, яка може безпідставно запустити запальну реакцію. Зазвичай імунна відповідь виникає при зустрічі з патогеном або в процесі відновлення тканин, однак хронічне запалення може привести до розвитку раку. Крім того, тривале запалення також призводить до вкорочення теломерів – захисних «ковпачків» хромосом, що додатково підвищує ризики раку й особливо ризики розвитку пухлини печінки.
У новій роботі вчені з Ньюкаслського університету провели експерименти з мишами, які на тлі хронічного запалення в організмі вели або малорухливий спосіб життя, або виконували легкі аеробні навантаження. Для них вчені визначили ходьбу по біговій доріжці по 30 хвилин три рази на тиждень.
Вчені прагнули оцінити ефективність саме щадного режиму тренувань, які надалі могли б виконувати навіть ослаблені хворобою люди.
Виявилося, що навіть такі легкі фізичні навантаження знижували рівень запалення в печінці та покращували метаболізм старих особин, включаючи гризунів з запущеними випадками.
У групі малорухомих мишей позитивних змін не було.
Тільки в однієї з 16 мишей в першій групі розвинулася пухлина, в той час, як в групі малорухомих особин на рак захворіли п’ять із тринадцяти.
Крім зниження ризику раку помірна фізична активність також знижувала рівень жиру в печінці й скорочувала пошкодження теломерів, підкреслили автори. Крім того, тренування зберігали фізичну активність гризунів з віком, яка вважається одним з головних показників здоров’я і благополуччя в кінці життя.
У подальших дослідженнях вчені мають намір оцінити вплив посильних фізичних навантажень для людей з ризиками раку печінки й особливо серед літніх і ослаблених пацієнтів.