Нова терапія повністю запобігає шкоді від жирної дієти
Шведські вчені з Каролінського інституту з’ясували, що усунути шкідливий ефект від жирного раціону можна за допомогою зниження рівня аполіпопротеїну CIII – ключового регулятора ліпідного обміну, пише EurekAlert. Відомо, що підвищені рівні апо-CIII пов’язані з серцево-судинними захворюваннями, інсулінорезистентністю і цукровим діабетом другого типу. Попередні дослідження також показали, що апо-CIII накопичується в острівцях Лангерганса в підшлунковій залозі і це призводить до збільшення резистентності до інсуліну.
Дослідники провели експерименти з трьома групами мишей. Першу і другу групу почали годувати їжею з високим вмістом жирів з восьмого тижня життя, а контрольна група завжди дотримувалася нормального збалансованого режиму харчування. Різниця першої групи гризунів від другої полягала в тому, що в одній проводили експериментальне лікування для зниження апо-CIII через 10 тижнів після старту жирної дієти (тобто, з 18-го тижня життя), а в другій лікування було доступно з самого початку експерименту з нездорового харчування.
Після десяти тижнів експерименту всі миші в першій групі страждали від загального ожиріння, ожиріння печінки та інсулінорезистентності, проте через деякий час вчені зафіксували нормалізацію метаболізму глюкози, позитивні зміни у вазі й стані печінки.
Примітно, що в другій групі «профілактичного» лікування апо-CIII метаболічних порушень зовсім не було: у гризунів зберігався нормальний метаболізм і вага (як у гризунів з контрольної групи) навіть на тлі жирної дієти.
Іншими словами, лікування як запобігало розвитку патологій, так і звертало їх назад.
Що лежить в основі терапії механізм полягає в підвищенні активності ферменту ліпази та захопленні ліпідів печінки. В результаті жирні кислоти перетворюються в кетони й замість того, щоб накопичуватися в жировій тканині використовуються для виробництва енергії, пояснюють автори.
В цей час вчені проводять подальші доклінічні дослідження, які повинні підтвердити потенціал терапії для профілактики ожиріння, діабету, захворювань печінки, серця і судин у людини.