Новий гель з живими клітинами зможе друкувати кістки прямо в організмі
Якщо в результаті захворювання або травми людина втрачає частину кістки, її замінюють кістковою тканиною, витягнутою з іншої кістки пацієнта. Новий гель з живими клітинами в майбутньому можна буде наносити прямо на пошкоджене місце, де він затвердіє й утворить функціональну кістку. Метод, запропонований австралійськими вченими, відрізняється швидкодією і безпекою.
Дослідники розробляють різні експериментальні матеріали для відновлення пошкоджених кісток. Вони виступають в ролі структурних каркасів, які поступово заповнюють клітини кісткової тканини. У спробі знайти більш швидкодійну альтернативу фахівці з Університету Нового Південного Уельсу створили «біочорнила» на основі фосфату кальцію, які вже містять живі клітини, взяті у пацієнта.
Методом керамічного всенаправленого біодруку в клітинній суспензії (COBICS) цей нетоксичний гель наноситься прямо на пошкоджене місце. Через кілька хвилин під дією рідин організму він твердне, утворюючи схожий на кістку матеріал, що складається з механічно переплетених мінеральних нанокристалів. Потім клітини затверділого матеріалу починають відтворювати себе, врешті-решт заповнюючи його живою кістковою тканиною.
На відміну від альтернативних матеріалів, які попередньо «засівають» клітинами й обробляють токсичними речовинами та високими температурами, запропонований австралійськими вченими метод простіший і безпечніший.
«Я уявляю собі день, коли пацієнт, якому потрібен кістковий трансплантат, заходить в клініку, де роблять анатомічний знімок його кістки, посилають його на 3D-принтер і відразу друкують в ушкодженому місці його ж власними клітинами, – сказав Крістофер Кіліан, один з керівників проєкту. – У цій технології є потенціал радикально змінити сучасну практику, знизити страждання пацієнтів і, врешті-решт, рятувати життя».