Новий препарат зробить революцію в лікуванні ожиріння
Завдяки вживанню препарату люди з надмірною вагою можуть досягти такого ж ефекту, як після хірургічного втручання, заявили вчені. Їх дослідження демонструє, що ліки значно знижують вагу. Більше третини учасників клінічних випробувань втратили понад 20% маси тіла.
Результати третьої фази досліджень за участю 1961 осіб з надмірною вагою опублікували Medical Express. Середня вага добровольців, які представляли 16 країн, становила 105 кг, індекс маси тіла – 38 кг / м². За класифікацією ВООЗ надмірна вага починається при ІМТ 25 і вище, а ожиріння вище 30. Експеримент проходив протягом 68 тижнів.
Зараз семаглутід призначається тільки пацієнтам з цукровим діабетом другого типу, проте зазвичай дозування становить 1 мг. Він містить з’єднання, структурно схоже з людським глюкагонподібним пептидом-1 (GLP1), яке виділяється в кров з кишківника після їди.
Препарат працює таким чином, що імітує GLP1, знижуючи відчуття голоду, допомагаючи людям їсти менше. Спостереження показали, що 75% учасників з першої групи втратили понад 10% ваги, а більше третини – понад 20% маси тіла. В середньому, учасники втрачали приблизно 15,3 кг, а ІМТ знижувався на 5,5 кг / м².
Жоден інший препарат не досяг таких же результатів і «це дійсно змінює правила гри», підкреслили автори. Вперше люди можуть за допомогою ліків досягти ефекту, який дотепер надавала тільки хірургія. Зниження ваги супроводжувалося зниженням факторів ризику серцево-судинних захворювань і діабету. Ці висновки вчені зробили після оцінки окружності талії (обсяг вісцерального жиру), рівня цукру в крові та артеріального тиску. Учасники відзначали підвищення якості життя на тлі зниження ваги.
Серйозних побічних ефектів не було. Деякі учасники повідомляли про тимчасову нудоту або діарею, які не вплинули на їх рішення покинути експеримент.
Лікування супроводжувало кураторство дієтологів, які очно або телефоном консультували людей, допомагаючи їм дотримуватися низькокалорійної дієти та підвищувати фізичну активність. У висновках роботи не вказано, що добровольці повинні були в обов’язковому порядку виконувати будь-яку мінімальну норму фізичних навантажень.
«Результати показали великий прорив у боротьбі за поліпшення якості життя людей з ожирінням», – підсумували автори. В цей час команда очікує дозвіл від європейських і американських регуляторів для застосування семаглутіда для лікування ожиріння.
Ожиріння – відомий фактор підвищеного ризику хвороб серця і судин, метаболічного синдрому, захворювань печінки раку, COVID-19, деменції. Зараз у світі, за оцінками ВООЗ, з ожирінням живуть близько 650 млн осіб, надмірна вага є майже у два мільярди осіб. Близько 40 млн дітей до 5 років живуть з ожирінням або надлишковою вагою.