Новим джерелом вітаміну D стануть ГМО-помідори
Вчені модифікували рослину таким чином, щоб у ній накопичувалися попередники вітаміну D. Проста цільова зміна не шкодить зростанню культури й планується почати вирощувати помідори в типових для цього умовах.
За попередніми оцінками, близько 1 млрд людей живе з дефіцитом вітаміну D небезпечним станом, який може провокувати розвиток багатьох проблем зі здоров’ям. У пошуках рішення британські вчені звернули увагу на пасльонові рослини, особливо на помідори.
Річ у тому, що деякі рослини можуть природним чином виробляти попередників вітаміну D, проте ці запаси необхідні для регулювання їх зростання. Блокування шляху може призвести до накопичення потрібних елементів, однак це також може затримувати зростання рослини. Очевидно, що це велика проблема для вирощування рослин із великою врожайністю, пояснюють автори. Тим часом пасльонові рослини мають паралельний біохімічний шлях, який перетворює провітамін D3 в захисні сполуки. Це розуміння відкрило можливості модифікації рослин потреб людини.
В результаті вчені відредагували геном помідорів і домоглися накопичення попередників вітаміну D без перешкод для зростання в умовах лабораторії, пише Nature.
Тепер команда планує отримати дозвіл на вирощування культури в природних умовах. Це дозволить підтвердити, що внесені зміни не впливають на здатність рослини протистояти стресу навколишнього середовища. Тим часом шлях до появи ГМО-помідорів на ринку може бути довгим.
Наприклад, раніше була розроблена особлива версія рису, що виробляє попередник вітаміну А, проте шлях від лабораторії до магазину зайняв не одне десятиліття. Так званий золотий рис розробляли спеціально для лікування та профілактики дитячої сліпоти.