Опитування українських стартапів: 24% продовжують роботу, 46% – працюють частково/віддалено, 28% – не працюють зовсім

З метою оперативного реагування на нові виклики, які стоять перед учасниками стартап-екосистеми України в умовах воєнного стану, Український фонд стартапів провів онлайн-дослідження екосистеми.

В опитуванні взяли участь близько 150 засновників українських стартапів.

Респонденти відповідали на питання про можливості продовження своєї діяльності, зокрема, необхідність релокейту, роботу команди, потреби у фінансуванні та інвестиціях, подальші плани розвитку проєктів тощо.

Результати дослідження дозволяють проаналізувати актуальний стан української стартап-екосистеми. Зокрема: щодо локації команд стартапів: 71% залишились в Україні, 28% – наразі частково за кордоном і лише 1% – повністю виїхали з країни.

Важливо зазначити, що чимало команд стартапів долучились до ЗСУ, лав територіальної оборони чи ІТ армії, допомагають фінансово чи медійно, волонтерять… У всіх є розуміння, що в реаліях воєнного часу важливий внесок кожного. Одні стартапи роблять всі свої сервіси безкоштовними для користувачів, інші – активно створюють нові платформи, маркетплейси чи інші діджитал-проєкти, де об’єднуються ті, хто готовий надавати допомогу, і ті, хто її потребує.

Авточернетка

Опитування показало, що зараз, під час війни, не важливо у якій сфері працює стартап, – всі прагнуть наблизити перемогу всіма можливими способами. Неможливо не відмітити патріотичний дух українських стартапів, які не можуть залишатись осторонь, коли в рідній країні – війна.

Водночас вітчизняні стартапи намагаються адаптуватися до нових умов роботи під час воєнного стану і докладають чималих зусиль, аби зберегти працездатність бізнесу та не припиняти роботу.

24,3% опитаних стартапів – продовжують роботу, 46,7% – частково працюють (переважно віддалено), 28% – не працюють зовсім, 1% – змінили сферу своєї діяльності.

Можливості для продовження діяльності стартапів у всіх різні: 38,5% респондентів мають заощадження максимум на 1 місяць, 37,2% на 1-3 місяці, 16,7% – на 3-6 місяців, 7,6% – на пів року і більше.

Загалом, якщо говорити про подальший розвиток стартап-проєктів, результати дослідження показали, що 41,1% стартапів на сьогодні не мають заощаджень та фінансових можливостей на розвиток стартапів.

Переважна більшість опитаних стартапів (99% респондентів) зазначили, що потребують фінансової підтримки.

Водночас 85% респондентів мають розуміння і бачення того, що робити далі, та продовжують будувати плани розвитку власних проєктів на майбутнє.

37,4% стартапів потребують релокації проєкту та команди на тимчасовій чи постійній основі.

Серед найближчих завдань стартапи називають збереження команди та її безпека, переформатування бізнес-моделі, мікрозайми, пошук іноземних інвестицій, фандрайзинг тощо.

«Українська екосистема стартапів може бути прикладом для світу. Попри складні умови, стартап-індустрія в Україні намагається триматись на плаву. Але талантам треба допомагати. Бо їх знання і компетенції – це основний ресурс стартапів. В умовах війни українські стартапи не тільки встали пліч-о-пліч з захисниками нашої країни та роблять все, що можуть, на інформаційних та ІТ фронтах, вони також намагаються зберегти життєздатність своїх проєктів, продовжують працювати та рухатись вперед.

Не варто думати, що стартап-екосистема в Україні паралізована. Навпаки. Понад 70% стартапів залишились в Україні. Вони максимально мотивовані, щоб продовжити реалізовувати свої проєкти. Зараз їм вкрай необхідна підтримка та інвестиції. Тому ми закликаємо міжнародних партнерів підтримати українські стартапи, а значить, і економіку нашої країни.

Економічний фронт у цій війні є настільки ж важливим, як і військовий. Тож, об'єднуймо зусилля для продовження розвитку інноваційного потенціалу України»

Павло Карташов директор Українського фонду стартапів
Джерело ITC

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше