Подорож телескопа “Джеймс Вебб” до точки базування завершується
У понеділок, 24 січня, космічний телескоп “Джеймс Вебб” повинен отримати з центру керування команду на останню корекцію траєкторії руху до точки призначення для проведення наукової роботи. Втім, прибуття в точку Лагранжа L2 зовсім не значить, що телескоп нерухомо зависне у просторі. Навпаки, він продовжить рух навколо точки L2 по орбіті, яка перевищує орбіту Місяця під час обертання навколо Землі.
Весь фокус у тому, що збереження орбітального руху навколо точки L2 вимагатиме порівняно невеликої витрати палива. Двигуни корекції траєкторії включатимуться приблизно один раз на три тижні. Повний оберт навколо точки L2 телескоп буде здійснювати кожні шість місяців.
Вражає те, що телескоп доставляється до місця роботи без гальмівних двигунів у своєму складі. Використання двигунів для гальмування відразу було відкинуто, оскільки це змусило б обсерваторію повернутися на 180 градусів чутливою апаратурою до Сонця. Натомість режими роботи ракети-носія Ariane 5 були обрані такими, щоб вона задала необхідний і достатній імпульс швидкості телескопу, а останній гальмувався за законами звичайної небесної механіки – завдяки гравітаційному впливу Сонця, Землі та, меншою мірою, Місяця. Судячи з результатів, маневр вдався на славу і, ба більше, паливо вдалося заощадити на двох попередніх корекціях траєкторії, а це роки додаткової роботи телескопа в космосі.
Рух орбітою навколо точки L2 вирішує ще одне завдання. У такому положенні Земля не перекриває Сонце і дозволяє сонячним батареям “Джеймса Вебба” працювати в повному обсязі. Слід сказати, що точка L2 – не найстабільніша в системі космічних гравітаційних противаг Сонце-Земля. Більш стабільними є точки L4 та L5. Але в точки L2 важлива для роботи інфрачервоних приладів “Вебба” перевага – це відсутність прямого відбитого світла Сонця від Землі та Місяця. Обидва небесні тіла завжди будуть повернені до телескопа нічною стороною.
На цей час телескоп подолав 97% відстані до місця роботи. Його швидкість зменшилася до 0,2 км/с. За 28 днів з моменту запуску він пройшов 1,4 млн. км. Сонячний екран та складне дзеркало — складені на час запуску в ракеті в компактну конструкцію — успішно розгорнуті в робочий стан. Головне дзеркало готове до точного настроювання, а вся обсерваторія готується до останньої корекції траєкторії, щоб закрутитись навколо точки Лагранжа L2.