Проект Пентагону Replicator може стати революцією у військовій стратегії

Професор стратегічних досліджень зі Школи перспективних бойових дій при американському Університету морської піхоти Бенджамін Дженсен написав велику статтю про втілення в життя програми Армії США під назвою Replicator. Основні тези і висновки в максимально лаконічній формі представлені нижче.

Проект Replicator – амбітна програма Пентагону, спрямована на створення роїв дронів, здатних виконувати складні завдання на полі бою. Суть задумки: розвідка позицій ворога, атаки ворога, захист своїх позицій і виконання інших місій з одночасним залученням тисяч дронів, що діють як єдиний організм.

Перспективи та можливості:

 • Розвідка (рої ведуть спостереження за ворожими позиціями, коригують артилерійський вогонь і заглядають у вікна будівель).
 • Напад (рої атакують ворожі кораблі, танки, літаки і живу силу).
 • Оборона (рої використовуються для захисту своїх об’єктів від атак противника).
 • Введення противника в оману (рої імітують рух військ і техніки, обманюючи тим самим противника з метою підштовхування його до необдуманих висновків і поспішних дій).

Переваги:

 • Дешевизна (дрони – доступна зброя, здатна кардинально і відносно швидко змінити баланс сил на полі бою).
 • Масовість (рої можуть бути величезними, що робить їх грізним противником).
 • Маневреність (дрони легко змінюють напрямок і швидкість, ухиляючись від атак).
 • Стійкість (рої з десятків тисяч дронів зможуть виконати покладену на них місію практично за будь-якої погоди, в умовах найпотужнішої вогневої протидії та впливу систем РЕБ).

Недоліки:

 • Уразливість до електромагнітних перешкод (рої можуть бути виведені з ладу електромагнітною зброєю нового покоління).
 • Відсутність “людського фактора” (БПЛА не здатні до самостійного ухвалення рішень, а штучний інтелект, що встановлюється на окремих моделях, поки не може за своїми інтелектуальними здібностями замінити операторів).
 • Етична складова (використання роїв може призвести до масових жертв серед мирного населення).

Попри наявність недоліків, рої дронів – це майбутнє військової справи. Вони можуть зробити війну більш ефективною і набагато менш витратною. Так, під час минулорічних навчань НАТО рій дронів захистив корабель від атаки ворожих катерів, виявивши і знищивши всі цілі).

У рамках проєкту Replicator розробляють технології, які дадуть змогу створювати рої дронів, здатних самостійно навчатися й адаптуватися до всіляких ситуацій, ухвалювати рішення без участі людини, співпрацювати один з одним для досягнення спільної мети тощо.

За подальшого розвитку безпілотники можуть спровокувати революцію у військовій стратегії, за аналогією з порохом, нарізною зброєю, танками, авіацією тощо.

Бенджамін Дженсен

Повна стаття Дженсена під назвою “Оживити рій: ролі, місії та кампанії для ініціативи Replicator” доступна англійською мовою за посиланням

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше