Ранню Землю визнали повністю «водним» світом
Вчені з Гарвардського університету в США в ході дослідження з’ясували, як виглядала рання Земля. За їхніми даними, до зародження життя наша планета була зовсім не такою, якою ми її сьогодні знаємо, повідомляє AGU Advances.
Згідно з новим аналізом особливостей мантії Землі, весь наш світ колись був поглинений величезним океаном, з дуже невеликими ділянками або взагалі без суші. За словами вчених, «це було надзвичайно сире космічне тіло». Але з плином часу кількість води стала зменшуватися. Дослідження показало, що вологу вбирали мінерали, що залягають глибоко всередині мантії.
«Ми розрахували ємність зберігання води у твердій мантії Землі в залежності від температури. У давнину мантія могла утримувати менше вологи, тому її надлишок утворював величезні океани на поверхні », – уточнили автори.
Вважається, що велика кількість води в надрах зберігається у вигляді сполук гідроксильних груп, що складаються з атомів кисню і водню. Так, вода міститься у двох формах вулканічного мінералу олівіну: вадслеіт і рінгвуд. Зразки першого мінералу можуть містити до 3% Н2О за вагою, другого – приблизно 1%.
Вчені оцінили ступінь «водоємності» цих мінералів в різноманітному діапазоні температур. Виявилося, що при сильному нагріванні вони утримують менше вологи – а надра молодої Землі були набагато тепліше, ніж сьогодні.
Вчені підрахували, що в наші дні «ємність» мантії перевищує обсяг поверхневих океанів в 1,86-4,41 разів. Якщо в архейському еоні (2,5-4 мільярда років тому) ця волога перебувала зовні, вона покривала практично всю поверхню.
Результати дослідження важливі не тільки для розуміння еволюції нашої планети. Вони також важливі для пошуків позаземного життя. Науковий аналіз показав, що повністю «водні» світи також можуть бути потенційно населеними.