Рослинна дієта сильніше впливає на людей з ожирінням, ніж середземноморська
Обидва раціони корисні для людини, проте досі їх не порівнювали в рандомізованому дослідженні за участю людей з надмірною вагою. Середземноморська дієта не виправдала очікування вчених і показала найгірші результати для схуднення, контролю рівня холестерину і показників чутливості до інсуліну в порівнянні з веганським раціоном.
Нове дослідження американських учених демонструє, що веганська дієта ефективніша для схуднення, покращує чутливість до інсуліну і краще контролює рівень загального і «поганого» холестерину, ніж середземноморська дієта. Хоча обидва раціони вважають ефективним інструментом для боротьби з надмірною вагою, порівняння дієт в рамках рандомізованого дослідження однозначно демонструє більше переваг рослинного харчування.
«Ми вирішили порівняти дві дієти й виявили, що веганська більш ефективна як для поліпшення показників здоров’я, так і для боротьби з надмірною вагою», – прокоментувала автор роботи Хана Кахлеова.
В рамках експерименту 62 учасники з надмірною вагою розділили на дві рівні групи, де одна спочатку дотримувалася рослинного харчування протягом 16 тижнів, потім протягом місяця поверталася до звичного раціону, а потім переходила на середземноморське харчування ще на 16 тижнів. Учасники другої групи дотримувалися аналогічної схеми, але у зворотному порядку.
Веганський раціон учасників передбачав повну відмову від продуктів тваринного походження і велике споживання фруктів, овочів, цільнозернових і бобових. Учасники середземноморської дієти також споживали велику кількість цих продуктів, однак додатково їли рибу, нежирні молочні продукти та оливкову олію. Весь денний раціон не перевищував добову норму калорій, а учасники не змінювали режиму тренувань або прийому раніше призначених препаратів, уточнюють вчені.
Проаналізувавши стан здоров’я всіх учасників, вчені зробили такі висновки:
- Тільки на веганській дієті людям вдалося скинути вагу – в середньому на 6 кг. При середземноморському раціоні значних змін у вазі не спостерігалося;
- На рослинному раціоні учасники втрачали більше жирової маси, головним чином, вісцерального жиру (близько 315 см³);
- Веганська дієта знизила рівень загального холестерину і ЛПНЩ (показник рівня так званого поганого холестерину) на 0,5 ммоль / л і 0,4 ммоль / л відповідно. Для середземноморської дієти значних змін в показниках холестерину не було;
- Чутливість до інсуліну підвищилася на веганській дієті;
- Рівень артеріального тиску знизився на тлі обох дієт, однак більше при середземноморській.
«Багато хто вважає середземноморську дієту одним з кращих способів для схуднення, однак в цьому відношенні вона не показала ефекту», – заявив співавтор роботи Ніл Барнард. Ймовірно, це пов’язано з присутністю в раціоні жирної риби, молочних продуктів і масла, вважає вчений. Веганські дієта, навпаки, містить низьку кількість жирів.
Отримані результати підтверджують більш раннє дослідження, де вчені вдосконалили середземноморську дієту великою кількістю рослинних продуктів і домоглися значних поліпшень в рівні «поганого» холестерину, надмірної ваги, показниках артеріального тиску, запалення, і інсулінорезистентності.