Скільки чашок кави та чаю в день знижують ризик інсульту та старечого недоумства
Щоденне вживання 2-3 чашок кави, 3-5 чашок чаю або 4-6 чашок обох напоїв пов’язане зі зменшенням ризику інсульту та деменції. Такі результати опублікували китайські медики в PLOS Medicine. Вони проаналізували дані понад 365 тисяч осіб, за якими лікарі спостерігали протягом майже 15 років.
Улюблені багатьма людьми напої – кава і чай – вивчають вже давно. Виявилося, що їхнє вживання позитивно впливає на багато органів людини. Так вчені виявили, що вживання кави захищає нейрони від хвороби Паркінсона, знижує ризик розвитку цирозу печінки, а також в цілому зменшує ризик смерті від усіх причин.
Чай за корисними властивостями також не відстає від кави. Любителі чаю в середньому рідше хворіють на атеросклероз, інсульт і серцеву недостатність, ніж ті, хто цей напій не п’є. Крім цього, чай змінює склад кишкової мікробіоти й може допомогти схуднути.
Китайські дослідники на главі з Юанем Чжан (Yuan Zhang) з Тяньцзіньського медичного університету продовжили вивчати ці напої. Вони проаналізували дані про кількість кави, що випивається, і чаю у 365682 осіб (з 50 до 74 років) з дослідження UK Biobank. Учасників набрали в нього у 2006–2010 роках, а потім стежили за здоров’ям до 2020 року. Вчені дивилися, наскільки часто у любителів чаю та кави розвивається деменція і трапляються інсульти. У статистичному аналізі робили поправки на стать, вік, шкідливі звички та супутні захворювання.
Щоденне вживання 2–3 чашок кави або 3–5 чашок чаю, а також 4–6 чашок кави та чаю асоціюється зі зменшенням ризику інсульту та деменції. У людей, які випивають 2–3 чашки кави та 2–3 чашки чаю на день, ризик інсульту менше на 32 відсотки (p 0,001), а ризик деменції менше на 28 відсотків (p = 0,02) у порівнянні з людьми не п’ють чай і каву.
Дослідники вважають, що чай і кава впливають на здоров’я подібним чином через свій склад. В цих напоях містяться поліфеноли та антиоксиданти, які підтримують нормальні рівні тиску, захищають ендотелій судин від пошкодження, а також покращують мозковий кровотік.
Проте, у роботі є обмеження: в ній оцінювалася кількість споживаної кави тільки на момент включення в дослідження, і невідомо, чи змінювалася вона з часом.
Матеріали характеру новин не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед ухваленням рішення про зміну раціону порадьтеся з фахівцем.