SpaceX отримала дозвіл на використання Е-діапазону для посилення зв’язку Starlink
Федеральна комісія зі зв’язку США (FCC) дозволила SpaceX використовувати частоти E-діапазону між супутниками Starlink другого покоління та наземними шлюзами поряд з уже схваленим спектром у діапазонах Ka та Ku. Зокрема, SpaceX тепер дозволено здійснювати зв’язок на частоті 71-76 ГГц із космосу на Землю і на частоті 81-86 ГГц із Землі в космос, використовуючи до 7500 супутників Starlink Gen2, які компанії дозволено розгорнути, пише SpaceNews. SpaceX стверджує, що використання Е-діапазону збільшить пропускну здатність цих супутників учетверо.
SpaceX планує запустити 30 000 супутників Gen2 на додаток до 4400 супутників Gen1, уже схвалених FCC. У грудні 2022 року регулятор надав SpaceX дозвіл на запуск 7500 супутників другого покоління, а рішення щодо решти відклав. Комісія також відклала ухвалення рішення щодо планів SpaceX використовувати частоти E-діапазону, посилаючись на необхідність насамперед встановити загальні правила використання цих частот у космосі.
У нормативному документі від 8 березня FCC заявила, що пропоновані SpaceX операції в E-діапазоні не призведуть до виникнення нових або посилення наявних конфліктів з іншими супутниковими операціями. Але документ містить багато умов. Так, якщо інший супутниковий оператор теж спробує використовувати радіохвилі Е-діапазону, SpaceX доведеться модифікувати свої операції.
Супутники Starlink використовують Ku-діапазон для підключення користувацьких терміналів. У жовтні FCC також дозволила SpaceX надавати фіксовані супутникові послуги з використанням V-діапазону на супутниках Gen2. V-діапазон, подібно до E-діапазону, є високочастотним і поки що тільки починає розвиватися.
SpaceX повідомила, що використання радіохвиль E-діапазону в Starlink Gen2 дасть змогу значно покращити зв’язок порівняно з попередніми версіями, тому, що більш високочастотні діапазони спектра обіцяють більшу пропускну спроможність. Було заявлено, що пропускна здатність збільшиться приблизно в чотири рази.
За словами фахівця зі спостереження за космічними кораблями й астрофізика Джонатана Макдавелла, на орбіті перебуває близько 1900 супутників Starlink за ліцензією Gen2. Близько двох третин цих супутників значно більші та потужніші, ніж Gen1, але менші, ніж повномасштабні версії, призначені для запуску на космічному кораблі нового покоління Starship, який тільки проходить випробування. Близько 3600 супутників, що перебувають на орбіті, класифікуються як Gen1.
FCC продовжує відкладати ухвалення рішення про те, чи дозволити SpaceX розгорнути інші 22 500 супутників у пропонованому угрупованні супутників другого покоління.