Starlink на колесах – SpaceX розширює супутниковий інтернет на автофургони

Starlink запустив новий продукт для будинків на колесах. Зазвичай від подання заявки на тарілку та послугу супутникового інтернету до їх отримання витрачається багато часу, і список очікування вже розтягнувся до 2023 року. Але послуга Starlink для будинків на колесах вже доступна зараз. Щоправда, є нюанс: мережеві ресурси для нього завжди є непріоритетними, а послуга коштує $135, що на $25 більше, ніж звичайне підключення Starlink.

Іншими словами, нова послуга коштує стільки ж, скільки стандартне з’єднання Starlink з функцією портативності, представленої ще в березні. Вона дозволяє клієнтам користуватися послугою, перебуваючи далеко від дому. Однак таке з’єднання має на увазі, що користувач має домашній комплект. Ще одна відмінність полягає в тому, що продукт для автофургонів дає клієнтам можливість зупиняти та відновлювати обслуговування, щоб вони могли контролювати час початку та закінчення виставлення рахунків.

Оскільки мережа не має пріоритету для будинків на колесах, підключення користувачів може бути повільним і уривчастим у перевантажених районах та в години пік.

«Заявлені швидкості та безперебійне використання послуги не гарантуються», – написала компанія на своїй сторінці, давши зрозуміти зацікавленим клієнтам, що пріоритет надається домашнім користувачам.

Ще один мінус послуги — не можна використовувати антени Starlink під час руху. Глава SpaceX Ілон Маск також додав у Твіттері, що тарілка надто велика для автомобілів, хоча це не завадило щонайменше одному користувачеві прикрутити її до капота.

Джерело ITC

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Starship знову вибухнув під час запуску восьмого тестового польоту

7 березня відбулася чергова драматична подія у космічній галузі — Starship знову вибухнув під час запуску. Восьмий тестовий політ найпотужнішої ракети-носія SpaceX продемонстрував змішані результати: успішне повернення прискорювача Super Heavy, але catastrophic failure самого корабля через відмову двигунів та подальший вибух.

Успішний старт та відділення ступенів

Успішний старт та відділення ступенів” виявився справжнім тріумфом інженерної думки SpaceX. 123-метрова ракетна система продемонструвала бездоганний початок місії, коли о 5:30:31 вечора за центральноамериканським часом (23:30:31 UTC) величезна ракета відірвалася від стартового майданчика на Starbase.

Попри складні погодні умови, запуск пройшов за планом – система плавно набирала висоту, демонструючи стабільну роботу всіх систем. Особливо вражаючим став момент розділення ступенів, коли Super Heavy успішно відокремився від космічного корабля Starship, що продовжив свій шлях у космос.

  • Super Heavy, незважаючи на відмову двох двигунів Raptor, продемонстрував вражаючий маневр повернення
  • Система навігації прискорювача точно розрахувала траєкторію спуску
  • Вперше в історії програми відбулося успішне захоплення ступеня механічними маніпуляторами Mechazilla

Цей етап місії став справжнім проривом для SpaceX, адже вперше вдалося не лише запустити найбільшу у світі ракету, але й успішно повернути її перший ступінь. За даними телеметрії, Super Heavy виконав всі заплановані маневри, включаючи критичний boostback burn, що дозволив йому точно вийти на траєкторію повернення до стартового комплексу.

“Це історичний момент для космічної індустрії”, – прокоментував подію Ілон Маск у своєму Twitter. “Успішне повернення Super Heavy відкриває нову еру в космічних польотах, де багаторазовість стає нормою, а не винятком.”

Захоплення прискорювача системою Mechazilla продемонструвало високу точність роботи всіх систем, незважаючи на складність маневру та масштаби конструкції. Цей успіх став результатом місяців ретельної підготовки та аналізу даних попередніх тестових польотів, включаючи детальне розслідування інцидентів під час сьомого тестового запуску 16 січня 2025 року.

Технічні проблеми та втрата керування

Критична фаза місії розпочалася майже одразу після успішного відділення космічного корабля Starship від прискорювача Super Heavy. Системи телеметрії зафіксували аномальне підвищення температури в моторному відсіку, що призвело до виникнення локальної пожежі в області розташування двигунів Raptor.

За даними SpaceX, послідовна відмова кількох двигунів Raptor спровокувала серйозні проблеми з керуванням апаратом. Інженери компанії, спостерігаючи за телеметричними даними з Центру керування польотами в Бока-Чіка, зафіксували критичне відхилення від запланованої траєкторії.

  • Перший двигун вийшов з ладу приблизно через 7 хвилин після старту
  • Протягом наступних 90 секунд відмовили ще три двигуни
  • Система стабілізації не змогла компенсувати втрату тяги

Відмова систем призвела до повної втрати контролю над багатотонним космічним апаратом, який почав здійснювати неконтрольоване обертання навколо поздовжньої осі. Спроби наземної команди відновити штатне керування виявилися безуспішними через пошкодження комунікаційних систем.

За словами головного інженера програми Ілона Маска, попередній аналіз вказує на можливі структурні дефекти в системі подачі палива, що могли спричинити каскадний ефект відмов. “Кожен тестовий політ дає нам безцінні дані для вдосконалення конструкції”, – прокоментував він ситуацію.

Ключовим фактором, що призвів до катастрофи, стала нездатність резервних систем компенсувати множинні відмови основного обладнання. Втрата керування в умовах суборбітального польоту створила критичну загрозу для цілісності апарата та змусила активувати протокол аварійного припинення місії.

Руйнування корабля та майбутні виклики

Фінальна драма космічного корабля Starship розгорнулася високо над Карибським морем, коли SpaceX втратила другий прототип протягом останніх місяців. Після втрати контролю над апаратом, інженери місії активували систему аварійного припинення польоту (Flight Termination System), що призвело до контрольованого підриву корабля. Фрагменти Starship спостерігалися в небі над Багамськими островами, Флоридою, Ямайкою та островами Теркс і Кайкос, створюючи драматичний фінал цієї амбітної космічної місії.

Це вже друга поспіль невдача для оновленої версії космічного корабля Block 2, що викликає серйозне занепокоєння щодо надійності конструкції. Попередній інцидент 16 січня 2024 року, коли корабель був знищений через пожежу в системі подачі палива, вже призвів до тимчасового призупинення програми та розслідування FAA (Federal Aviation Administration).

Фінальна фаза інциденту підкреслила необхідність суттєвих технічних модифікацій у системах Starship. Експерти SpaceX зосередяться на:

  • Вдосконаленні системи аварійного відключення двигунів
  • Покращенні термозахисту критичних компонентів
  • Модифікації алгоритмів керування у критичних ситуаціях

Як зазначив Ілон Маск у своєму пості на X (колишній Twitter): “Це лише незначна перешкода на шляху” @elonmusk. Проте два послідовні невдалі запуски свідчать про серйозніші проблеми з новою версією космічного корабля, які потребують ґрунтовного аналізу та виправлення перед наступними тестовими польотами.

Висновки

Восьмий запуск Starship виявив критичні недоліки в оновленій конструкції корабля. Незважаючи на успішне повернення Super Heavy, повторний вибух космічного корабля підкреслює необхідність суттєвого доопрацювання систем. SpaceX доведеться внести значні зміни перед наступними випробуваннями.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Випробування Starship від SpaceX – вибух мегаракети і тріумф вежі Mechazilla

Сьомий тестовий запуск Starship мав перед собою дві головні цілі — повторити успіх з «приземленням» першого ступеня і випробувати оновлену версію космічного корабля, але, на жаль, з другим пунктом у SpaseX все пішло не за планом.

Мегаракета висотою у 123 метри стартувала з космічної бази Starbase у Південному Техасі о 00:36 за Києвом, набрала необхідну висоту та успішно пройшла етап розділення ступенів. Що цікаво, зрештою обидва подарували глядачам неймовірні видовища: перший тим, що вдруге приземлився в руки вежі Mechazilla, а другий відзначився світловим шоу у вигляді уламків, що падають після підриву.


Зв’язок із другим ступенем був втрачений приблизно на 8 хвилині після старту польоту. Телеметрія на екрані показала, що почергово вимкнулись 5 двигунів — на 8 хвилині 25 секунді екран видавав роботу лише одного двигуна, утім швидкість та висота космічного корабля більше не оновлювалися.

«Успіх непевний, але розвага гарантована!», — написав Ілон Маск, публікуючи відео із падінням уламків ракети.

Згодом Маск уточнив, що причиною невдачі попередньо став витік кисню та палива у порожнині над протипожежною перегородкою двигуна, яка була достатньо великою, щоб створити тиск, що перевищує пропускну здатність вентиляційного отвору.

Слід зазначити, що для сьомого тестового польоту використовували оновлену версію Starship. Передні плавці зменшили та посунули зі стику, де накопичується більше тепла, а сам корабель зробили на пару метрів вищим; також в деяких місцях були навмисно пропущені теплозахисні плитки (ймовірно, щоб провести стрес-тест та подивитися, як на корабель впливатиме вхід в атмосферу), а об’єм паливних баків збільшили на 25%. Також цього разу Starship ніс корисне навантаження — макети супутників Starlink, які зрештою підірвались разом із кораблем.

Starship — це ракета, яка, за словами Ілона Маска, колись доставить людей на Марс (при чому під час трансляції зазначалось, що перший політ на Червону планету має відбутись вже наприкінці 2026 року). NASA також платить SpaceX за розробку версії транспортного засобу для повернення американських астронавтів на Місяць.

Попередні випробувальні польоти, хоч і не були досконалими, але демонстрували постійний прогрес — сьомий, здається, став винятком. На цей рік SpaceX збільшила заплановану кількість запусків Starship до 25, однак коли відбудеться наступний невідомо, зважаючи на те, що місцеві регулятори можуть вимагати розслідування причин проблеми із космічним кораблем, перед тим як нададуть офіційний дозвіл.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Маск обіцяє революцію функцію – безкоштовні дзвінки в екстрені служби через Starlink

Ілон Маск оголосив, що Starlink, дочірня компанія SpaceX, надасть безплатні екстрені послуги SOS по всьому світу. На відміну від Apple і Google, які пропонують супутниковий зв’язок як преміум-послугу, Starlink планує зробити цю функцію доступною для всіх користувачів смартфонів. Це дасть змогу людям у віддалених і незаселених районах зв’язуватися з екстреними службами, навіть якщо вони не підключені до стільникової мережі.

Сьогодні смартфони залежать від вишок стільникового зв’язку, що обмежує їхню функціональність у важкодоступних місцях. Starlink, маючи понад 6000 супутників на орбіті, пропонує глобальний широкосмуговий зв’язок, забезпечуючи доступ до інтернету навіть у найвіддаленіших куточках планети. Раніше цього року SpaceX запустила сервіс Direct to Cell з T-Mobile, що дає змогу обмінюватися текстовими повідомленнями, дзвінками та даними по всьому світу.

Для реалізації глобального екстреного SOS Starlink знадобиться схвалення від кожної країни. Однак, враховуючи, що ця послуга з’єднує користувачів тільки з екстреними службами, процес затвердження може бути спрощено. Маск підкреслив, що ніхто не повинен помирати через відсутність можливості оплатити екстрений зв’язок.

Джерело gagadget

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX планує відключити Starlink в трьох країнах

SpaceX почала розсилати електронні листи користувачам у таких країнах, як Судан, Зімбабве та Південна Африка, попереджаючи їх про те, що доступ до високошвидкісного супутникового інтернету Starlink буде припинено до кінця місяця.

Так SpaceX бореться з користувачами супутникового інтернету з не авторизованих для використання країн, де Starlink не отримав дозволу на ведення діяльності від регулюючих органів цих держав.

На цей час інтернет Starlink офіційно дозволено у 72 країнах та регіонах. Однак люди намагаються обійти обмеження, купуючи обладнання Starlink в одній країні, а використовуючи його в іншій.

Джерело itechua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Інтернет для ЗСУ: Пентагон і Маск продовжили угоду про Starlink ще на півроку

Пентагон продовжив контракт зі SpaceX Ілона Маска на зв’язок через Starlink в Україні ще на шість місяців, до 30 листопада 2024 року, та збільшив загальну суму на $14,1 млн, до $40 млн. Судячи з усього, сторони нарешті дійшли згоди у суперечці щодо використання терміналів у зоні бойових дій, підкреслює Bloomberg.

«Контракт надає доступ до системи Starlink, апаратного забезпечення та підтримки клієнтів на узгоджених умовах»
Бонні Пойндекстер, речниця командування космічних систем

Пентагон надав Україні велику партію – близько 10 тис. терміналів Starlink – протягом 2022 року.

Восени того ж року “миротворець” Маск погрожував припинити фінансову підтримку Starlink в Україні. Він шантажував Пентагон тим, що його компанія не може нескінченно нести витрати. Він також казав, що термінали не призначені для військового використання. У 2023-му він писав у Х, що не дозволить «ескалації конфлікту, який може призвести до Третьої світової війни».

Тоді ж мільярдер Маск викотив власні мирні пропозиції щодо завершення війни в Україні, за якими Україна має відмовитись від вимог повернути Крим, окупований росією ще у 2014-му, погодитись на вибори на територіях, окупованих під час повномасштабного вторгнення

У 2023 році Пентагон підписав зі SpaceX контракт на суму $23 млн на оплату використання терміналів. Тоді Маск трохи вгамував претензії.

Пізніше сума контракту зросла до $26,4 млн. Наразі представники військового відомства США співпрацюють із SpaceX, щоб припинити несанкціоноване використання терміналів росією в зоні бойових дій (де взагалі офіційно немає покриття Starlink).

У травні 2024-го представник Міноборони Штатів з питань космічної та протиракетної оборони Джон Хілл сказав на слуханнях в Конгресі, що «SpaceX не тільки дуже співпрацювала з усім урядом Сполучених Штатів і урядом України. Вони готові виявляти на надавати нам інформацію” про дії росії.

Наразі сума контракту по українських Starlink з Пентагоном перевищила $40 млн.

Це, звісно, невелика часточка на тлі угод на $2,5 млрд, які SpaceX отримала в рамках програми запуску військових супутників.

SpaceX також бере участь у новому раунді тендерів на супутники. Її конкурентом є United Launch Alliance – спільне підприємство Lockheed Martin Corp. і Boeing Co.

Джерело speka

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Пентагон працює над блокуванням доступу до Starlink російським силам в Україні

Пентагон визнав, що традиційні методи блокування доступу до Starlink для росіян наразі неефективні, тому було розроблено новий підхід – список дозволених терміналів. Цей перелік дозволить визначати, які термінали можуть працювати в Україні та на окупованих територіях, обмежуючи доступ для небажаних користувачів. Повідомляє Defense One.

Проблеми з блокуванням доступу

За словами представника Пентагону Джона Гілла, стандартні методи блокування терміналів не працюють через активне скуповування Росією нових пристроїв. Російські сили використовують схеми придбання терміналів через треті країни та оплату послуг з карток, які не видані російськими банками. Метод відключення терміналів за координатами також виявився неприйнятним через ризик відключення українських терміналів.

Введення списку дозволених терміналів

Найбільш ефективним інструментом контролю є введення списку дозволених терміналів Starlink, який визначатиме, які пристрої можуть працювати в Україні та на окупованих територіях. Це щось схоже на так званий «білий перелік» («whitelist»). Але прямо саме про«whitelist» не говориться. Такий список, по ідеї, дозволить заблокувати доступ до мережі для небажаних користувачів. Хоча наразі незрозуміло, чи вдасться повністю впровадити цей метод. Автори статті зазначають що стратегія вже розроблена.

Співпраця SpaceX з Пентагоном

SpaceX активно співпрацює з українськими та американськими представниками для вирішення цієї проблеми. За словами Гілла, SpaceX надає інформацію та допомагає виявляти і відключати термінали, використовувані росіянами. Пентагон також працює з SpaceX через підрозділ комерційної інтеграції в Космічному командуванні США для обміну інформацією та визначення всіх терміналів, які слід залишити увімкненими або вимкнути.

Виклики та майбутні заходи стримування

Російські війська продовжують купувати Starlink на чорному ринку, що ставить під загрозу перевагу України. Використання комерційного продукту ускладнює встановлення географічної огорожі, оскільки в регіоні можуть бути українці, які також використовують Starlink. Хоча SpaceX продає військову версію Starlink під назвою Starshield американським військовим, вона наразі недоступна для України.

Сенатор Елізабет Уоррен і сенатор Марк Келлі висловлювали занепокоєння з приводу використання Росією системи Starlink. Уоррен наполягав на тому, щоб військові підрядники несли відповідальність за будь-яке використання їхніх технологій супротивниками.

Пентагон продовжуватиме працювати над вирішенням цієї проблеми, розробляючи нові стратегії та інструменти для обмеження незаконного використання Starlink російськими силами.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX протидіє російським системам глушіння Starlink і витрачає на це значні ресурси – Ілон Маск

Компанія SpaceX вкладає значні зусилля в боротьбу з російськими спробами придушити систему супутникового зв’язку Starlink в Україні.

Подробиці

Ілон Маск, засновник SpaceX, повідомив, що його компанія активно працює над протидією спробам Росії заглушити Starlink. «SpaceX витрачає значні ресурси на боротьбу з російськими спробами глушіння. Це складна проблема. Їм вдалося вимкнути всі системи зв’язку крім Starlink», — написав Маск на платформі X.

Система Starlink виступає не лише як засіб забезпечення зв’язку, але і як надійний інструмент для забезпечення ситуативної обізнаності та керованості військовими підрозділами. Можливість забезпечити зв’язок між різними військовими підрозділами в реальному часі є критично важливою у війні проти російських загарбників.

Окрім того, Starlink відкриває широкі можливості для використання різноманітних дронів на полі бою. Мала вага та компактність терміналів, низька ціна експлуатації та широке покриття дозволяють використовувати цю технологію навіть у віддалених районах.

Українські військові активно використовують Starlink для забезпечення зв’язку та збору розвідданих. Проте останнім часом з’явилася інформація про спроби Росії придушити роботу цієї системи, що ставить під питання її надійність та стійкість у військових операціях.

Для забезпечення стійкості системи Starlink, SpaceX продовжує вдосконалювати свої технології та впроваджувати нові системи захисту від радіоелектронної боротьби.

Зокрема, нагадаємо що, коли росіяни розпочали нещодавній наступ на Харківщину, в українських військових одномоментно зник зв’язок через Starlink. Це пов’язують з тим що росіяни навчились глушити супутники. Більш детально в цій статті: Знову перебої зі Starlink, українські військові втратили зв’язок у розпал боїв на Харківщині

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Під час випробувань вибухнув ракетний двигун Starship Raptor від SpaceX

Під час підготовки SpaceX до четвертого польоту Starship на своїх об’єктах у Бока-Чіка, штат Техас, на випробувальному майданчику SpaceX для ракетних двигунів у Макгрегорі, теж в Техасі, схоже, згорів двигун Starship Raptor.

Місцеві ЗМІ пишуть про потужний вибух під час випробувань, полум’я охопило вежу. Наразі від SpaceX не надходили повідомлення про аварію. Телеканал NASASpaceflight показав інцидент у прямому ефірі.

Випробування розпочалося трохи після 16:12 за місцевим часом і, здавалося, проходило нормально. Коли через 14 секунд після запалювання дим розвіявся, двигун вимкнувся, і тест, здавалося, завершився. Однак відразу після цього з нижньої частини майданчика, де випромінює полум’я сопло ракетного двигуна, почав виходити вогонь. Під час випробування в цій області спостерігалося полум’я, характерне для Raptor. Нове полум’я було помаранчевим та рухалося вгору, перш ніж вибух охопив всю конструкцію. Попри інцидент, Ілон Маск повідомив, що четвертий політ Starship відбудеться за 10 днів.

На відміну від більшості ракетобудівних компаній, які виробляють фіксовану кількість двигунів, призначених для конкретних ракет майбутнього, SpaceX є багатою компанією. Перш ніж установити ракетний двигун на Falcon 9, Starship Super Heavy або Starship, він проходить кваліфікаційні випробування на об’єктах SpaceX у Макгрегорі. Типи ракетних двигунів можна розрізнити за їхнім вихлопом. У той час як вихлоп Merlin для Falcon Heavy помаранчевий, вихлоп Raptor чистіший і має блакитний відтінок. Двигуни Raptor — абсолютно нова конструкція, створена спеціально для Starship, вони використовують метан як паливо.

SpaceX часто модернізує двигуни Raptor, поки вони чекають встановлення на прискорювачі Starship. Зараз використовуються двигуни Raptor 2. Вони відрізняються більшою тягою та менш складною конструкцією. Raptor розроблений для використання як палива ресурсів Марса, зокрема рідкого метану. Він значно потужніший за двигуни Falcon 9 та Merlin.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX здійснила перший у світі супутниковий відеодзвінок за допомогою Starlink Direct to Cell

З 2022 року SpaceX працює над запуском послуги супутникового зв’язку, яку заплановано на 2024 рік. В цьому проєкті компанія співпрацює з T-Mobile та іншими міжнародними операторами. Вочевидь, в цьому напрямку є певний прогрес – SpaceX пройшла важливу віху в розвитку сервісу та провела демонстрацію його можливостей.

В соцмережі X (раніше Twitter) SpaceX опублікувала допис із відео. На цьому відео співробітник SpaceX проводить відеодзвінок в X з іншим співробітником SpaceX. Важливо, що відеодзвінок здійснюється на немодифікованому телефоні, підключеному до Direct to Cell, що робить його першим відеодзвінком в рамках цього сервісу.

Буквально два місяці тому SpaceX надіслала листа FCC, в якому вихвалялася тим, що сервіс «відповідає або перевищує цілі тестування». Хоча дзвінок телефоном за допомогою Direct to Cell трохи розмитий, під час цього тесту зрозуміло, що сервіс працює нормально.

Коли Direct to Cell зрештою буде запущено пізніше цього року, спочатку він підтримуватиме лише текстові повідомлення. Очікується, що передача голосу і даних з’являться у 2025 році.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

У бійців ЗСУ вийшли з ладу термінали Starlink у день наступу військ РФ на Харківщину, – WP

Вранці 10 травня, під час початку російського наступу на Харківську область, українські військові втратили можливість відслідковувати рух російських військ за допомогою дронів через ворожі засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ). Про це повідомляє The Washington Post з посиланням на інформацію від українських військових.

Деталі інциденту

125-та бригада територіальної оборони України, яка розташувалася на 43-кілометровій ділянці кордону Харківської області з Росією, використовувала розвідувальні дрони для щоденного моніторингу нарощування російських сил. Проте вранці 10 травня бригада втратила всі відеоканали через електронні перешкоди з боку ворога.

Вихід з ладу Starlink

Крім того, термінали Starlink, які забезпечують зв’язок для українських військових, вийшли з ладу. Це вже другий такий випадок з початку вторгнення Росії в лютому 2022 року. Командир підрозділу безпілотників, відомий під позивним “Артист”, зазначив, що зв’язок з дронами “просто зник”. “У певний момент ми залишилися повністю сліпими… Це була найбільша проблема, ми не бачили, як вони рухаються, ми працювали тільки по радіо або через телефони, де вони ще працювали”, – розповів військовий.

Атаки військ РФ на Харківщині

За даними Міністерства оборони, вранці 10 травня російські окупанти перейшли державний кордон України та намагалися прорвати лінію оборони ЗСУ на Харківщині. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що війська РФ били по півночі області, проте загрози для Харкова не було. Західні ЗМІ повідомили, що окупанти планують створити буферну зону та відкинути Сили оборони на 10 км від кордону з РФ. Президент Зеленський запевнив, що українські військові були готові до таких дій ворога.

Оперативна ситуація

Білий дім заявив, що США не очікують серйозних проривів від наступу армії РФ на півночі Харківської області. За даними Генштабу, станом на 14:00 13 травня ворог мав частковий успіх в районі населеного пункту Лук’янці. Також повідомлялося, що станом на 23:00 13 травня українські захисники прочісували міську забудову населеного пункту Вовчанськ. Бойові дії тривали, ситуація залишалася контрольованою.

Генштаб також зазначав, що станом на 10:00 14 травня Сили оборони змінили позиції в районі Лук’янців, продовжуючи прочісування Вовчанська. Станом на вечір 14 травня повідомлялося, що українські війська перемістилися на більш вигідні позиції в районах Лук’янців та Вовчанська. Керівник ГУ НП у Харківській області Тимошко зазначив, що станом на ранок 15 травня ситуація у Вовчанську залишається складною, ворог займає позиції на вулицях міста.

Контратака ЗСУ

Вдень 15 травня Генштаб інформував, що Сили оборони частково витіснили ворога із Вовчанська. У нічному зведенні Генштабу зазначалося, що ЗСУ продовжують оборонні та стабілізаційні заходи у Вовчанську. Також повідомлялося, що 16 травня українські воїни провели контратаки в районі Вовчанська.

Джерело Цензор

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Найпотужніша за 20 років сонячна буря вивела з ладу супутники Starlink

Starlink – супутниковий проєкт американської компанії SpaceX – звернувся до користувачі терміналів із попередженням про “погіршення якості обслуговування”. Повідомлення було опубліковане у суботу, 11 травня, пише Reuters.

Причина – найпотужніший за останні два десятиріччя геомагнітного шторму, викликаний сонячною активністю. Цей підрозділ SpaceX є найбільшим гравцем у галузі супутникового інтернету.

До сьогодні засновник компанії Ілон Маск заявляв, що супутники Starlink зазнають чималого впливу від геомагнітної бурі, але “поки що тримаються”.

Вчені з Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США зауважили, що сонячний шторм, який переживає Земля нині є найпотужнішим з жовтня 2003 року. За прогнозом, його дія відчуватиметься упродовж цих вихідних.

Сонячні бурі становлять загрозу для систем навігації, електричних мереж та супутникової навігації.

Нагадаємо, науковці попереджають, що нарощування числа сонячних спалахів та викидів корональної маси Сонця може призвести до порушення зв’язку на Землі цими вихідними. Сонячні спалахи здатні майже одразу вплинути на зв’язок та GPS, оскільки вони порушують іоносферу Землі або частину верхніх шарів атмосфери. Енергетичні частинки, що випускаються Сонцем, зокрема можуть вивести з ладу електроніку космічного корабля.

Джерело weukraine

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

У Міністерстві оборони США знайшли, як відключити Starlink для російських військових

Пентагон знайшов спосіб блокувати російських військових користувачів терміналів супутникового зв’язку Starlink від компанії SpaceX.

Про це повідомляє видання Bloomberg.

Керівник відділу космічної політики Міністерства оборони США заявив, що Пентагон знайшов спосіб запобігти несанкціонованому використанню російськими військовими інтернет-терміналів Starlink.

«США активно співпрацювали з урядом України та компанією SpaceX з метою протидії незаконному використанню Росією терміналів Starlink», – заявив Джон Пламб, помічник міністра оборони з питань космічної політики.

Термінал Starlink на російській позиції в окупованій частині України. Фото: defenseone.com.

Сполучені Штати вже протидіють використанню терміналів Stralink російськими військовими, однак Пламб вважає, що росія намагається обійти ці обмеження.

«Хоча це й надалі залишатиметься проблемою, я думаю, що ми вже впоралися з нею і знайшли хороші рішення як зі Starlink, так і з Україною», – сказав він.

Пламб відмовився уточнити, які тактики, методи або процедури використовуються для протидії використання Stralink росіянами.

Проблеми зі Starlink в Україні

9 лютого 2023 року «Мілітарний» повідомляв, що компанія SpaceX вжила заходів, щоб українські військові не могли використовувати супутниковий інтернет-сервіс Starlink для керування дронами в регіоні під час війни з росією.

Супутниковий інтернет-сервіс Starlink від SpaceX, який забезпечив українську армію супутниковим зв’язком для захисту від російської армії, «ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї», — заявила Гвінн Шотвелл, президентка і головна операційна директорка SpaceX.

Український військовий з терміналом Starlink. Фото з відкритих джерел

За словами Шотвелл, використання Starlink із безпілотниками виходить за межі угоди, яку SpaceX уклала з урядом України.

Пізніше, у вересні 2023 року, повідомлялося, що Ілон Маск передав Пентагону контроль над частиною терміналів супутникового зв’язку Starlink, що застосовуються Силами оборони. Причиною такого рішення стало бажання відмежуватися від відповідальності, пов’язаної з російсько-українською війною.

У лютому цього року з’явилася інформація, що термінали Starlink почали використовувати російські окупаційні війська. Бізнесмен Ілон Маск відреагував на повідомлення про те, що російська армія використовує у війні з Україною термінали Starlink. Маск назвав цю інформацію «хибною», заявивши, що його компанія SpaceX не продає ці термінали супутникового інтернету до рф.

Альтернатива Stralink

На початку квітня повідомлялося, що найбільший український мобільний оператор «Київстар» буде офіційним представником британської компанії OneWeb в Україні.

Про це заявив B2B-директор «Київстар» Костянтин Вечір на Business Wisdom Summit.

Компанія OneWeb володіє сузір’ям супутників для забезпечення широкосмугового інтернет-зв’язку і є альтернативою Starlink від компанії SpeceX.

Джерело Мілітарний

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Польща продовжить фінансування терміналів Starlink, наданих Україні

Польща продовжить оплачувати термінали Starlink, які вона надала Україні. Про це домовилися міністри двох країн, під час зустрічі, пише Fedorov.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федеров та віцепрем’єр-міністр Польщі Кшиштоф Гавковський домовилися про стратегічне партнерство щодо цифровізації.

Польща, яка надала Україні понад 20 тис. терміналів Starlink, продовжуватиме їхню абонплату. Обговорили на зустрічі й інші пункти співпраці.

Ключові результати зустрічі

  • Підписали меморандум про співпрацю між міністерствами України та Польщі, за яким і надалі впроваджуватимуть спільні проєкти з цифровізації, розвитку IT-індустрії, штучного інтелекту та електронного урядування.
  • Обговорили підтримку датацентру для Державної податкової служби України, який збудували на території Польщі, щоб убезпечити важливі дані.

За словами Федорова, Польща залишається одним із ключових партнерів у цифровізації.

Джерело speka

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX відзначає 300-ту успішну посадку ракети Falcon 9

SpaceX продовжує свій шлях удосконалення космічних технологій та досягнення чергового рекорду — 300-та успішна посадка першого ступеня ракети Falcon 9. Ця подія стала ще одним підтвердженням успішного впровадження ідеї повторного використання ракетних ступенів, значно зменшивши вартість та підвищивши частоту запусків.

Зі стартом у вівторок о 18:17 за східним часом з Космічного центру імені Кеннеді у Флориді, місія SpaceX вивела на орбіту чергові 23 супутники Starlink. Подію транслювали у прямому ефірі в соціальних мережах, де всі могли спостерігати за успішною посадкою на безпілотний корабель Just Read the Instructions в Атлантичному океані.

За роки, що минули з першої посадки у 2015 році, SpaceX виправила ранні недоліки, коли ракети приземлялися занадто жорстко або перекидалися. Перший ступінь ракети, що виконав посадку у вівторок, раніше брав участь у дев’яти місіях, демонструючи надійність і довговічність ракет-носіїв Falcon 9. Ця ракета-носій вже запускала Crew-6, SES O3b mPOWER, USSF-124 та п’ять місій Starlink.

Нагадаємо, що нещодавно компанія встановила ще один рекорд, а саме одна і та ж ступінь Falcon 9 зробила 20 успішних запусків та приземлень.

Генеральний директор SpaceX Ілон Маск особисто привітав команду зі значущим досягненням, яке свідчить про реальність швидкого збільшення кількості запусків. З урахуванням темпів розвитку компанії, 400-та посадка може відбутися значно швидше, ніж очікувалося, підкреслюючи стійкий прогрес в освоєнні космосу.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX відключає доступ до супутникового інтернету в трьох країнах

Компанія SpaceX почала інформувати своїх клієнтів у таких країнах, як Судан, Зімбабве, та Південна Африка, про припинення доступу до своїх супутникових інтернет-сервісів Starlink до кінця поточного місяця. Цей крок є частиною боротьби компанії з нелегальним використанням своїх послуг у країнах, де вона не отримала офіційного дозволу на роботу.

Наразі послуги Starlink є легальними й доступними в 72 країнах світу, де компанія має всі необхідні ліцензії. Проте, існують випадки, коли обладнання для доступу до інтернету купується в одній країні й використовується в іншій, що порушує місцеві законодавства та регуляції. З цієї причини SpaceX вирішила призупинити свої послуги у зазначених країнах, доки ситуація не буде врегульована відповідно до правил.

Джерело itechua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX б’є рекорди: ступінь Falcon 9 B5 здійснив 20-те успішне повернення на Землю

Повторними польотами ракет Falcon 9 в космос сьогодні вже нікого не здивуєш, але минулими вихідними головна «робоча конячка» SpaceX відзначилася вагомим та дуже навіть історичним досягненням: ступінь F9 B5 з індексом B1062 здійснив 20 успішних циклів «старт-посадка».

Сама подія сталася 13 квітня 2024 року під час місії Starlink Group 6-49 із виведення на орбіту нової партії з 23 інтернет-супутників Starlink. Ракета Falcon 9 стартувала з космодрому SLC-40 на мисі Канаверал о 01:40 UTC (18:40 за київським часом). За вже відпрацьованою схемою, за дві з половиною хвилини перший ступень відокремився, а на дев’ятій хвилині здійснив посадку на автономну морську платформу A Shortfall of Gravitas в Атлантичному океані.

Абсолютний рекордсмен здійснив перший політ 5 листопада 2020 року — за майже три з половиною роки бустер допоміг вивести на орбіту два пілотовані кораблі Crew Dragon (місії Inspiration4 та Axiom-1), два апарати GPS, телекомунікаційні супутники (Nilesat-301, ArabSat 7B), 17 інтернет-супутників OneWeb та 507 власних інтернет-супутників Starlink.

Цікаво, що разом з цим рекордом SpaceX здобула ще один — вона здійснила два запуски зі стартового комплексу SLC-40 з інтервалом менше ніж три доби. Попередній відбувся 10 квітня о 05:40 UTC, а наступний вже 13 квітня о 01:40 UTC — інтервал між запусками склав 2 доби 19 годин 40 хвилин (тобто менше, ніж 68 годин). Інженери змогли покращити попередній рекорд приблизно на 26 годин.

Одна з ключових відмінностей ракет SpaceX — багаторазове використання задля суттєвої економії коштів на доставці вантажів у космос. На ракетах сімейства Falcon повторно використовуються перший ступінь та головний обтічник. Після запуску перший ступінь з використанням реактивної схеми сідає на космодром або морську платформу (залежно від профілю місії та залишків палива), а після відновлення повторно обслуговую нові запуски. Трошки історії: 31 березня 2017 року SpaceX вперше запустила Falcon 9 з відновленим першим ступенем, а у 2018-му перейшла на покоління ракети Falcon 9 Block 5 з додатковими оптимізаціями для багаторазового використання (10 разів з мінімальним міжпольотним обслуговуванням та до 100 разів — з частковою заміною деталей). Відтоді SpaceX впевнено оновлює рекорди багаторазового використання РН — за весь час ракети сімейства Falcon успішно здійснили 297 посадок з 308 спроб. Загалом 42 РН літали по кілька разів. Також SpaceX понад 300 разів повторно використовувала половинки обтічника, причому деякі з них вже налітали понад одинадцять місій.

Наразі SpaceX активно готується до четвертого випробувального польоту Starship, який очікується вже за місяць — у травні. Раніше президентка Гвін Шотвелл назвала третій тест «надзвичайно успішними» і конкретизувала ціль на 2024 рік — успішно вивести на орбіту Starlink за допомогою Starship, повернути обидві частини та здійснити 148 запусків Falcon 9.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX готується до глобальних випробувань стільникової системи Starlink

Компанія SpaceX Ілона Маска (Elon Musk) розпочала підготовку до глобальних випробувань системи супутникового стільникового зв’язку Starlink. Як повідомляє ресурс PCMag, компанія направила до Федеральної комісії зі зв’язку (FCC) США запит на видачу дозволу на проведення тестування системи у низці країн за межами США, включаючи Австралію, Канаду та Японію.

Згідно з документами, випробування стільникової технології Starlink мають розпочатися за межами США першого травня і продовжаться протягом 180 днів. В рамках випробувань SpaceX безпосередньо надаватиме інтернет-з’єднання із супутників з підтримкою технології Direct to Cell на звичайні смартфони.

У США SpaceX планує надавати широкосмуговий зв’язок через мережу оператора AT&T. В інших країнах компанія укладає угоди про співпрацю з місцевими операторами зв’язку з метою використання їхнього ліцензованого радіочастотного спектра для надання інтернет-доступу їх клієнтам. У неї вже укладено угоди з сімома операторами, включаючи Rogers у Канаді, Optus в Австралії та KDDI у Японії.

У документі, спрямованому до FCC, компанія повідомила про можливість розширення тестування стільникового зв’язку Starlink на чотири інші ринки, включаючи Нову Зеландію, Чилі, Перу та Швейцарію. Але до цього їй потрібно буде отримати дозвіл на проведення випробувань «від відповідних місцевих адміністрацій».

«Тестування буде продовжуватися доти, доки SpaceX не отримає комерційного дозволу на надання додаткового покриття з космосу від комісії та відповідної місцевої адміністрації», — зазначила SpaceX у документації FCC.

Наприкінці минулого місяця компанія отримала дозвіл FCC на розширення тестування стільникового зв’язку Starlink у США, включаючи Каліфорнію, Вашингтон, Техас та Гаваї. Протягом наступних кількох місяців SpaceX планує запустити до 840 нових супутників Starlink із підтримкою Direct to Cell.

Цілком можливо, що вже цього року, після схвалення FCC, нова послуга Starlink стане доступна для клієнтів оператора T-Mobile. Спочатку сервіс підтримуватиме лише обмін текстовими повідомленнями, а підтримка дзвінків з’явиться, мабуть, наступного року.

Джерело portaltele

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Starlink досі не відключила термінали на захоплених територіях України – The Wall Street Journal

Видання The Wall Street Journal пише, що Starlink Ілона Маска працює і на росіян: досі компанія не відключила жодного терміналу на окупованій території України.

Росія нібито офіційно заборонила покупку Starlink, але термінали продовжують надходити через посередників. Більшість замовлень надходить від волонтерів, які забезпечують російську армію. Starlink вирішує проблеми ефективного зв’язку між військами та їхніми командирами та дозволяють керувати безпілотниками та іншими передовими технологіями.

Компанія може заблокувати їхню роботу в певних країнах і місцях, але “Маск заявив, що, наскільки йому відомо, жоден термінал не було прямо або в обхід продано в рф, і що термінали не працюватимуть на російській території”.

Джерело antikor

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX відкрила доступ до інтерактивної карти своїх інтернет-супутників Starlink

Компанія SpaceX представила новий інструмент для спостереження за своїми інтернет-супутниками Starlink – інтерактивну карту, що демонструє їхнє розташування в режимі реального часу на орбіті Землі. Це нововведення дозволяє користувачам відстежувати положення кожного з супутників компанії, надаючи унікальну можливість зануритись у процес роботи однієї з найамбітніших космічних програм сучасності.

Запущена на офіційному сайті SpaceX, карта не лише візуалізує поточне розміщення супутників, але й надає інформацію про загальну кількість апаратів, які були виведені на орбіту, та тих, що зараз активно функціонують. За останніми даними, із 5977 запущених супутників, 5601 продовжують свою роботу на орбіті, а 376 було прибрано з експлуатації з різних причин, серед яких нездатність досягти запланованої орбіти або конструктивні недоліки.

Ця ініціатива SpaceX відкриває нові перспективи для спостерігачів і зацікавлених осіб, дозволяючи їм з більшою прозорістю взаємодіяти з космічними технологіями. Окрім забезпечення високошвидкісного інтернету в віддалених регіонах світу, Starlink тепер пропонує й унікальну освітню цінність, демонструючи свою роботу в режимі реального часу.

Джерело vsviti

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

FCC відхилила заявку SpaceX на розширення спектру для мобільного зв’язку Starlink

Мобільним амбіціям компанії SpaceX було завдано удару, коли Федеральна комісія з питань зв’язку (FCC) США відмовила в її заявці на використання додаткових діапазонів спектру для мобільного зв’язку через супутники Starlink. Заявка, подана більше як рік тому, передбачала використання до 7500 супутників другого покоління Starlink у діапазонах 1,6 ГГц, 2 ГГц і 2,4 ГГц. Комісія зазначила, що запити SpaceX “по суті не відповідають вимогам”, встановленим в ході раніше прийнятих нормотворчих рішень, відносно доступності згаданих діапазонів для мобільного супутникового зв’язку (MSS).

Втім, як пише ARS Technica, FCC не відкинула можливість перегляду цього рішення, опублікувавши два публічні повідомлення з проханням прокоментувати можливий перегляд правил розподілу спектру для зазначених діапазонів. Компаніям Dish Network і Globalstar, які виступили проти заявки SpaceX, буде дана можливість висловити свої аргументи, тоді як SpaceX доведеться аргументувати відсутність шкідливих перешкод для інших систем з її боку.

Це рішення не вплине на існуюче партнерство SpaceX з T-Mobile, яке вже використовує ліцензований спектр T-Mobile для надання послуг. Сервіс передачі текстових повідомлень між абонентами T-Mobile через супутники Starlink заплановано запустити у 2024 році, з подальшим розширенням послуг на передачу голосу та даних.

SpaceX висловила амбіції використовувати більш широкий спектр діапазонів для збільшення пропускної здатності та покриття своїх послуг в США та інших країнах, маючи партнерські відносини з різними операторами по всьому світу. Суперечка щодо спектральних перешкод із супутниковим оператором Globalstar та незгода з Dish Network щодо використання діапазону 2 ГГц підкреслюють складність процесу координації використання радіочастотного спектру.

FCC наголосила на необхідності нового нормотворчого процесу для вирішення цих питань, який б враховував зміни у використанні спектру та можливість дозволити додаткові системи MSS у зазначених діапазонах. Документи, що стосуються цієї ситуації, відкриті для громадського коментування до 25 квітня, з відповідями до 10 травня, демонструючи відкритість процесу регулювання та залучення зацікавлених сторін.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Термінали Starlink можна купити на чорних ринках у всьому світі – Bloomberg

Контрабанда супутникових інтернет-терміналів Starlink, створених американською компанією SpaceX під керівництвом Ілона Маска, переросла у глобальну проблему, як повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела, пише Forbes.

Це стало особливо помітно в регіонах зі слабким зв’язком, де існує велика потреба у швидкісному інтернеті, наприклад, у Ємені та Судані, де Starlink використовують для ділових та особистих потреб на фоні блокувань інтернету. Венесуела, що зіткнулася з американськими санкціями, також стикається з цією проблемою, хоча офіційно супутники компанії не надають покриття в цій країні.

У Південній Африці торгівля терміналами відбувається через соціальні мережі, де комплекти, активовані в сусідньому Мозамбіку, продаються та переправляються через кордон. Подібні схеми, що дозволяють обходити заборони через міжнародні платіжні системи, використовуються рітейлерами по всьому світу.

SpaceX не має формальних угод з кожною країною про використання Starlink, що робить контроль над розповсюдженням та використанням терміналів складним. Емма Шортіс, старша наукова співробітниця з міжнародних питань та питань безпеки Австралійського інституту, висловила занепокоєння через відсутність відповідальності за доступ до терміналів та їх використання.

Зазначається, що в Казахстані спроби боротьби з нелегальними терміналами лише спричинили зростання їх цін на чорному ринку, не зменшивши попиту.

Щодо використання Starlink російськими військовими, українські військові та ЗМІ повідомляли, що окупанти встановили термінали у своїх підрозділах, зокрема 83-ї десантно-штурмової бригади РФ, що діє на Донеччині. Попри запевнення Ілона Маска, що SpaceX не постачає термінали до росії, українська розвідка вказує на неофіційні канали постачання, зокрема через Дубай та Саудівську Аравію. В результаті, у березні демократи Палати представників США розпочали розслідування, щоб перевірити, чи SpaceX вживала належних заходів для запобігання використанню сервісу росією у війні проти України.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX показала рятівну гірку для евакуації астронавтів у разі аварії (відео)

SpaceX наразі перебуває на завершальному етапі сертифікації другого майданчика для космічних запусків. Його введення в експлуатацію допоможе зменшити перевантаженість космодрому та розширить можливості компанії відправляти астронавтів у космос.

Досі у Космічному центрі NASA імені Кеннеді був лише один майданчик, сертифікований для запуску місій з екіпажами, — стартовий комплекс 39А. Але наявність нового місця запуску дає NASA та SpaceX більшу гнучкість під час планування місій, зменшуючи навантаження на команду. SpaceX прагне модернізувати другий майданчик — SLC-40 (Pad 40) — на мисі Канаверал, щоб збільшити можливості запуску пілотованих місій.

Минулої осені SpaceX встановила трап для доступу екіпажу до пускової вежі на SLC-40. Це ключовий елемент інфраструктури, який дозволяє астронавтам займати місця у космічному кораблі Dragon. Крім того, була встановлена нова система швидкої аварійної евакуації екіпажу в разі виникнення непередбачених проблем, які становлять загрозу для життя.

«Ця система, що схожа на довгу помаранчеву гірку, допоможе SpaceX масштабуватися до більших веж і космічних кораблів, на кшталт Starship», — зазначив віцепрезидент із запусків Кіко Дончев.

Dragon 2 vertical on pad 40 for the first time pic.twitter.com/MMg3QCTVLy

— SpaceX (@SpaceX) March 19, 2024

Під час інтеграції Pad 40 для пілотованих запусків SpaceX керівник з інтеграції запуску в програмі комерційних екіпажів NASA Деніел Форрестал зазначив: «Десять років тому нам би таке навіть не снилося. Одним із найбільших обмежень для запуску була доступність майданчика. Адже тут, на Космічному узбережжі та в Кеннеді, бізнес розвивається завдяки SpaceX та іншим компаніям, що проводять запуски. Перетворення пускового майданчика SLC-40 надає нам більше гнучкості».

Джерело universemagazine

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Око в небі: SpaceX будує шпигунську мережу супутників для США

Національне розвідувальне управління (НРУ) Міністерства оборони США уклало контракт з компанією SpaceX на створення мережі з сотень низькоорбітальних супутників-шпигунів, здатних працювати як рій і відстежувати цілі на Землі.

Про це повідомляє Reuters.

Повідомлення агенції ґрунтується на попередньому звіті The Wall Street Journal. У ньому йшлося, що SpaceX підписала контракт на суму $1,8 млрд у 2021 році з неназваним агентством.

Мережа під назвою Starshield зможе збирати безперервні зображення по всій Землі для американської розвідки, використовуючи комбінацію супутників для збору та передачі даних. За словами одного з джерел Reuters, від цієї системи «ніхто не зможе сховатися».

США дійсно працюють над сучасною системою розвідки

Ні SpaceX, ні НРУ прямо не підтвердили участь компанії в проєкті. Представник Пентагону лише заявив, що відомство працює над створенням найпотужнішої системи розвідки.

НРУ розробляє найбільш потужну, різноманітну і стійку космічну систему розвідки, спостереження і рекогносцировки, яку коли-небудь бачив світ
представник НРУ

Минулої осені стало відомо, що SpaceX уклала з Космічними силами США контракт на $70 млн на забезпечення супутникового зв’язку в рамках програми Starshield. На відміну від «цивільного» Starlink, ця програма призначена для використання в урядових цілях і для забезпечення національної безпеки.

Джерело speka

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX розробляє мережу шпигунських супутників за контрактом з американською розвідкою

Компанія SpaceX створює мережу з сотень шпигунських супутників на замовлення американського розвідувального агентства, за контрактом, який залишається у таємниці, повідомили у Reuters. Цей проєкт показує зміцнення зв’язків між компанією Ілона Маска та національними безпековими агентствами незадовго до виборів в США.

Під керівництвом бізнес-одиниці SpaceX під назвою Starshield будується супутникова мережа за контрактом на суму 1,8 мільярда доларів, підписаним ще у 2021 році з Національним відомством розвідувального спостереження (NRO), що є розвідувальним агентством, яке керує шпигунськими супутниками США. Це демонструє залученість SpaceX до проєктів американської розвідки та військових і підкреслює глибоке інвестування Пентагону в широкі системи супутників на низькій навколоземній орбіті, які мають на меті підтримку наземних військ.

За словами джерел, програма має на меті значно покращити здатність уряду та військових США швидко виявляти потенційні цілі майже в будь-якій точці Землі. Контракт свідчить про зростаючу довіру розвідувальної спільноти до компанії, власник якої мав суперечки з адміністрацією Байдена, зокрема, через блокування використання супутникового зв’язку Starlink у війні в Україні.

За даними Reuters, це вперше стає відомо що контракт SpaceX призначений для створення потужної нової шпигунської системи зі сотнями супутників, що мають здатність здійснювати пряму трансляцію Землі та можуть діяти як єдиний організм на низьких орбітах, і що розвідувальне агентство, з яким співпрацює компанія Маска, є NRO.

Reuters не змогло встановити, коли нова мережа супутників стане оперативною, і не змогло з’ясувати, які інші компанії беруть участь у програмі. SpaceX, найбільший оператор супутників у світі, не відповів на кілька запитів щодо коментарів щодо цього контракту, своєї ролі в ньому та деталей запуску супутників.

NRO у своїй заяві визнало свою місію з розробки складної супутникової системи та свої партнерства з іншими урядовими агентствами, компаніями, науково-дослідними інститутами та країнами, але відмовилося коментувати знахідки Reuters щодо масштабу участі SpaceX у цих зусиллях.

Нагадаємо, що SpaceX неодноразово виводило на орбіту секретні супутники та кораблі на замовлення уряду США та Пентагону. Також, супутникова мережа інтернету Starlink показала неабияку ефективність на полі бою в Україні здебільшого завдяки винахідливості українців, які не тільки спромоглись вносити деякі корективи в конструкцію антен Starlink а й вести бій майже в реальному часі та спроможність керувати дронами на великій відстані. Також, хочемо зазначити, що конструктивні елементи, які українці робили з антенами на полі бою, компанія Starlink внесла як оновлення до своїх нових антен. Зокрема, це стосується конекторів та прибирання поворотного механізму.

Війна в Україні показала, що проста, надійна супутникова мережа може зробити дуже багато на полі бою та мати ключову перевагу над ворогом.

Як повідомляється, запланована мережа Starshield буде дещо відрізнятися від Starlink, але, очевидно, в базі буде той самий Starlink з покращеннями та додатковим обладнанням яке буде здатне показувати картинку якоїсь ділянки планети в режимі реального часу.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX отримала дозвіл на використання Е-діапазону для посилення зв’язку Starlink

Федеральна комісія зі зв’язку США (FCC) дозволила SpaceX використовувати частоти E-діапазону між супутниками Starlink другого покоління та наземними шлюзами поряд з уже схваленим спектром у діапазонах Ka та Ku. Зокрема, SpaceX тепер дозволено здійснювати зв’язок на частоті 71-76 ГГц із космосу на Землю і на частоті 81-86 ГГц із Землі в космос, використовуючи до 7500 супутників Starlink Gen2, які компанії дозволено розгорнути, пише SpaceNews. SpaceX стверджує, що використання Е-діапазону збільшить пропускну здатність цих супутників учетверо.

SpaceX планує запустити 30 000 супутників Gen2 на додаток до 4400 супутників Gen1, уже схвалених FCC. У грудні 2022 року регулятор надав SpaceX дозвіл на запуск 7500 супутників другого покоління, а рішення щодо решти відклав. Комісія також відклала ухвалення рішення щодо планів SpaceX використовувати частоти E-діапазону, посилаючись на необхідність насамперед встановити загальні правила використання цих частот у космосі.

У нормативному документі від 8 березня FCC заявила, що пропоновані SpaceX операції в E-діапазоні не призведуть до виникнення нових або посилення наявних конфліктів з іншими супутниковими операціями. Але документ містить багато умов. Так, якщо інший супутниковий оператор теж спробує використовувати радіохвилі Е-діапазону, SpaceX доведеться модифікувати свої операції.

Супутники Starlink використовують Ku-діапазон для підключення користувацьких терміналів. У жовтні FCC також дозволила SpaceX надавати фіксовані супутникові послуги з використанням V-діапазону на супутниках Gen2. V-діапазон, подібно до E-діапазону, є високочастотним і поки що тільки починає розвиватися.

SpaceX повідомила, що використання радіохвиль E-діапазону в Starlink Gen2 дасть змогу значно покращити зв’язок порівняно з попередніми версіями, тому, що більш високочастотні діапазони спектра обіцяють більшу пропускну спроможність. Було заявлено, що пропускна здатність збільшиться приблизно в чотири рази.

За словами фахівця зі спостереження за космічними кораблями й астрофізика Джонатана Макдавелла, на орбіті перебуває близько 1900 супутників Starlink за ліцензією Gen2. Близько двох третин цих супутників значно більші та потужніші, ніж Gen1, але менші, ніж повномасштабні версії, призначені для запуску на космічному кораблі нового покоління Starship, який тільки проходить випробування. Близько 3600 супутників, що перебувають на орбіті, класифікуються як Gen1.

FCC продовжує відкладати ухвалення рішення про те, чи дозволити SpaceX розгорнути інші 22 500 супутників у пропонованому угрупованні супутників другого покоління.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Інтернет з космосу: Starlink тепер доступний на смартфонах

Проект Starlink від підконтрольної Ілону Маску групи SpaceX, що надає доступ до інтернету через супутники, досяг нового рубежу. Тепер він працює на звичайних смартфонах без необхідності купувати додаткове обладнання.

Спікери SpaceX підтвердили це в Х-мережі, заявивши, що прикріплений до посту меседж надіслано на смартфон через супутник SpaceX. Для пересилання повідомлення використовувався смартфон, підключений безпосередньо до супутника, а не до мобільної мережі на землі.

Основа для цього досягнення була закладена наприкінці 2023 року, коли SpaceX отримала дозвіл на тестування зв’язку Starlink зі смартфонами. У січні 2024 року компанія вивела на орбіту супутники Starlink, деякі з яких підтримують технологію Direct to Cell (DTC).

DTC забезпечує смартфонам:

  • підключення до інтернету;
  • можливість отримання текстових повідомлень;
  • можливість здійснення голосових викликів.

У будь-якому місці, навіть де немає наземного зв’язку. При цьому не потрібно ніяких додаткових пристроїв, – зазначають у SpaceX.

Для запуску цієї послуги для всіх охочих розробнику необхідно отримати дозвіл американського регулятора FCC.

На першому етапі будуть доступні тільки SMS-повідомлення, а наступного року додасться підтримка голосового супутникового спілкування.

Раніше Маск продемонстрував можливості людиноподібних роботів Tesla. Якщо ще кілька років тому андроїди не могли самостійно пересуватися і взаємодіяти з навколишнім середовищем, то тепер вони стали значно розумнішими і спритнішими. Роботів навчили сортувати предмети і навіть займатися йогою.

Джерело prostomob

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Вперше в історії компанія SpaceX написала твіт, використавши космічний супутник

Приблизно через місяць після того, як SpaceX відправили своє перше текстове повідомлення за допомогою супутника прямого зв’язку Starlink у космосі, компанія Ілона Маска оголосила, що вони вперше можуть публікувати пости на платформі X (раніше відомий як Twitter), використовуючи мобільний телефон за допомогою власних супутникових сервісів.

SpaceX прагне запропонувати глобальний мобільний зв’язок і планує запустити свою послугу Direct to Cell для клієнтів вже цього року. Маск ретвітнув пост SpaceX, додавши, що для підключення не було використано жодного спеціального обладнання, окрім мобільного телефону та супутника.

Розробка є значним кроком вперед в амбітному плані SpaceX щодо розширення мобільного покриття у віддалених місцях по всій території США та її територіальних водах. Компанія навіть почала рекламувати послугу супутникового зв’язку Direct to Cell на своєму вебсайті, обіцяючи послуги текстових повідомлень, починаючи з 2024 року, а у 2025 році – голосового зв’язку і передачі даних.

Джерело noworries.news

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Ілон Маск і Пентагон заключили угоду на суму 1,8 мільярда доларів для секретних місій США

У 2021 році під покровом секретності компанія SpaceX уклала угоду з урядом США на 1,8 мільярда доларів. Ця інформація, що просочилася у ЗМІ, привідкрила завісу над тісною співпрацею SpaceX з американськими військовими та розвідслужбами.

Офіційні особи зберігають мовчання про деталі угоди, але масштабність і секретний характер не залишають сумнівів у її стратегічній важливості. За словами експертів, сума в $1,8 млрд – це вагома інвестиція в майбутнє, покликана забезпечити SpaceX стабільний приплив доходів у найближчі роки.

У рамках місії дітище Ілона Маска задіє афілійовану компанію Starshield для роботи з державними клієнтами, яка вже має пристойний досвід співпраці з Пентагоном. Останньою віхою такої взаємодії є минулорічний контракт на $70 млн.

Starshield пропонує широкий спектр послуг, зокрема:

  • безпечний супутниковий зв’язок за допомогою мережі Starlink, яка може бути використана для забезпечення захищеної комунікації між військовими та урядовими структурами;
  • збір даних про Землю завдяки використанню оптики і датчиків орбітального угруповання Starlink в інтересах розвідників і військових картографів;
  • нарощування на орбіті кількості датчиків та інструментів спостереження завдяки запуску відповідних космічних апаратів.

Співпраця SpaceX з держструктурами США має тенденцію до розширення, що забезпечить SpaceX новими контрактами.

Пацифісти, тим часом б’ють на сполох через збільшення впливу SpaceX на геополітику і світовий баланс сил.

Джерело prostomob

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Український дрон-камікадзе знищив Starlink росіян (відео)

Українські воїни успішно точково вражають термінали Starlink, які знаходяться у користуванні окупантів. ГУР МО оголосило полювання на контрабандний зв’язок ворога.

Українські воїни знищили комплект супутникового зв’язку Starlink російської окупантів. Про це повідомила 71 окрема єгерська бригада Десантно-штурмових військ Збройних сил України на своїй сторінці у Facebook.

Оператори розвідувальних дронів 71 окремої єгерської бригади ДШВ ЗСУ помітили на позиціях росіян комплект супутникового зв’язку Starlink. На місце його розташування прилетів FPV-дрон тієї ж бригади та знищив засіб зв’язку.

За словами керівника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова, російські окупанти в Україні протягом тривалого часу використовують тисячі терміналів супутникового зв’язку Starlink компанії SpaceX. Російські військові використовують систему Starlink уже тривалий час та отримали ці термінали через приватні російські компанії, як придбали в посередників.

За даними Newsweek, одним зі способів придбання росіянами терміналів Starlink є купівля їх у приватних продавців та підключення їх до мереж у Польщі через проксі-сервери НАТО. Про це незалежний сайт журналістських розслідувань “Важные истории” дізнався безпосередньо від продавців у росії.

За словами Андрія Юсова, представника ГУР МО, російські окупанти застосовують на окупованих територіях України контрабандні термінали Starlink, придбані в арабських країнах. Він підкреслює, що це свідчить про проблеми росіян зі зв’язком.

За даними ГУР МО, вартість пристрою Starlink для росіян становить 200 тисяч рублів (83 тисячі гривень). Інформація ґрунтується на перехоплених розмовах окупантів.

За допомогою Starlink росіяни можуть користуватися повітряними та морськими безпілотниками дальньої дії. Також вони могли б видавати власні засоби ураження за українські дрони.

Українські спецпризначенці оголосили полювання на ворожі Starlink на окупованих територіях. Про це 12 лютого в ефірі телемарафону повідомив представник ГУР Андрій Юсов.

“Сьогодні рф не тільки держава-терорист № 1, але й держава-контрабандист № 1. Тому так, це проблема, над якою сьогодні працюють”, — сказав він.

Джерело focus

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Масове виведення з орбіти: 100 супутників Starlink знімають через дефект, як це вплине на зв’язок ЗСУ

Обладнання приберуть з космічної мережі, щоб запобігти негараздам у майбутньому. Супутники мають повністю згоріти в атмосфері і не зашкодити істотам або об’єктам на Землі.

Як запобіжний захід SpaceX планує вивести з орбіти 100 супутників Starlink першого покоління, посилаючись на потенційний недолік, який одного разу може призвести до повного виходу супутників з ладу. Про це повідомляє сайт PCMag. У результаті супутники спустяться та розпадуться в атмосфері Землі.

За словами SpaceX, подія ніяк не вплине на зв’язок клієнтів Starlink. Попри те, що мережа втрачає 100 супутників, загалом у ній зараз працює понад 5400 апаратів, які страхують один одного, забезпечуючи покриття. Зараз вони досі продовжують функціонувати – SpaceX вирішила вивести їх з орбіти, поки це ще можливо, замість того, щоб ризикувати працездатністю мережі у випадку збою.

“Супутники Starlink повністю придатні для виводу з орбіти, а це означає, що ризик для тих, хто знаходиться на землі, в повітрі або в морі від супутника, що сходить з орбіти, фактично дорівнює нулю, оскільки супутники згоряють під час входу в атмосферу”, — заявили у SpaceX.

Компанія підкреслила свою “прихильність до космічної стійкості”. SpaceX каже, що мережа Starlink була розроблена, щоб запобігти можливим ризикам. Кожен супутник має систему автономного уникнення зіткнень, а також іонні двигуни, щоб він міг маневрувати на орбіті Землі. Атмосферний опір призведе до того, що супутники Starlink зійдуть з орбіти та згорять в атмосфері за п’ять років або менше, навіть якщо маневровість двигуна буде втрачена.

SpaceX не розповіла про конкретний недолік перших супутників Starlink. Зазначається лише, що команда Starlink виявила загальну проблему у невеликій кількості супутників, яка може збільшити ймовірність відмови в майбутньому.

“Супутники виконуватимуть безпечну, циклічну та контрольовану операцію опускання, яка триватиме приблизно шість місяців для більшості транспортних засобів. Усі супутники збережуть маневровість і здатність уникати зіткнень під час спуску”, — додала компанія. .

SpaceX каже, що свого часу вже вивела з орбіти 406 супутників. 95% цих супутників наразі вже зійшли з орбіти. З них 17 наразі неманеврові, пасивно затухають, але їх відстежують, щоб зменшити ризик зіткнення з іншими активними супутниками. Заявки SpaceX до FCC вказують, що деякі з цих супутників Starlink, які раніше зійшли з орбіти, були виведені з експлуатації через несправності або апаратні недоліки, виявлені в обладнанні.

Мережа Starlink здається великою та стабільною, але подекуди не може впоратися з навантаженням. В океанах морські безпілотники допомагатимуть супутникам роздавати інтернет.

Джерело focus

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX випускає нове покоління терміналів Starlink з підтримкою передового Wi-Fi 6 для ще швидшого зв’язку

Американське видання The Tech Outlook повідомило про появу в базі Федеральної комісії зі зв’язку США (FCC) опису нової версії терміналів для супутникового інтернету Starlink Gen 3.

На думку оглядачів, якщо пристрій занесено до цієї бази, отже, незабаром він стане доступним кінцевому споживачеві. Нові маршрутизатори підтримують більш швидкісний стандарт зв’язку Wi-Fi 6, поточна версія Gen 3 забезпечує підтримку не вище Wi-Fi 5.

Нові роутери Starlink описані як пристрої WLAN з низьким енергоспоживанням, повинні отримати два порти LAN і новий адаптер живлення. Як повідомляється, пристрої забезпечать високу швидкість передавання даних за меншого перевантаження пропускної спроможності та збільшеного радіусу дії.

Джерело processer.media

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

SpaceX обслуговує Starlink клієнтів з рекордними 42 петабайтами (42 млн ГБ) даних на день

Лазерна система SpaceX для Starlink доставляє клієнтам понад 42 петабайти даних на день, повідомив сьогодні один з інженерів компанії. Це 42 млн ГБ.

Ми передаємо понад терабіт на секунду [даних] щодня через 9000 лазерів. Ми фактично обслуговуємо через лазери всіх наших користувачів Starlink в певний час протягом приблизно двогодинного вікна.

— заявив інженер SpaceX Тревіс Брашир на SPIE Photonics West, заході в Сан-Франциско, присвяченому останнім досягненням в галузі оптики.

Хоча Starlink використовує радіохвилі для передачі високошвидкісного інтернету клієнтам, SpaceX також оснащує супутники системою «лазерного зв’язку», щоб зменшити затримку і покращити глобальне покриття системи. Лазери можуть підтримувати з’єднання зі швидкістю 100 Гбіт/с на лінію, вони особливо важливі для того, щоб допомогти супутникам отримувати дані, коли поблизу немає наземної станції SpaceX, наприклад, над океаном або Антарктикою. Замість цього супутник може передавати дані на інший супутник Starlink на навколоземній орбіті та з нього, утворюючи комірчасту мережу в космосі.

Вівторкова доповідь Брашира показала, що лазерна система є досить надійною, попри те, що обладнання знаходиться на борту тисяч супутників Starlink, які постійно обертаються навколо Землі. Всупереч технічним складнощам, компанія досягла показника безвідмовної роботи лазерного зв’язку на рівні понад 99%.

Супутники постійно формують лазерні лінії зв’язку, в результаті чого відбувається близько 266 141 «лазерних захоплень» на день. Але в деяких випадках зв’язок може підтримуватися тижнями й навіть досягати швидкості передачі даних до 200 Гбіт/с.

Брашир також сказав, що лазерна система Starlink змогла з’єднати два супутники на відстані понад 5400 кілометрів один від одного. За його словами, зв’язок був настільки віддаленим, що «прорізав атмосферу на висоті 30 кілометрів над поверхнею Землі», перш ніж з’єднання розірвалося.

Ще один цікавий факт: ми тримали зв’язок на висоті 122 кілометри під час зняття супутника з орбіти. І змогли передати відео.

Під час своєї презентації Брашир також показав слайд, на якому зображено, як лазерна система може доставляти дані до тарілки Starlink в Антарктиді сімома різними шляхами. «Ми можемо динамічно змінювати ці маршрути за мілісекунди. Тож поки у нас є якийсь шлях до наземної [станції], ви матимете 99,99% часу безвідмовної роботи. Ось чому важливо мати якомога більше вузлів», — додав він.

Більшість супутників Starlink, які зараз знаходяться на орбіті, використовують лазерний зв’язок Gen 3. Але нещодавно компанія модернізувала технологію, створивши нову модель Gen 4. SpaceX може виробляти близько 200 одиниць на тиждень, але щоб знизити витрати, компанія використовує готові компоненти, в тому числі датчики і приводи. SpaceX також повинна була переконатися, що всі компоненти є «знімними» і не залишать після себе жодних слідів, коли супутник Starlink вийде з експлуатації та згорить в атмосфері Землі.

У майбутньому SpaceX планує розширити лазерну систему, щоб її можна було переносити й встановлювати на супутниках третіх виробників.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше