Створена індукційна котушка для бездротової передачі енергії
Бездротова передача енергії вже застосовується для зарядки дрібної електроніки на зразок смартфонів, браслетів або зубних щіток. Тепер черга за електромобілями та промисловими роботами. Такі пристрої могли б поповнювати запас енергії щоразу, коли опиняються поруч з зарядною станцією.
Команда вчених з Німеччини розробила котушку з надпровідного дроту, здатну безконтактно передавати енергію понад п’ять кіловатів з дуже невеликими втратами. Однак наявні зараз системи, що працюють в діапазоні декількох кіловат, занадто громіздкі й важкі, оскільки складаються з мідних котушок. Вчені з Технічного університету Мюнхена разом з компаніями Würth Elektronik eiSos і Theva Dünnschichttechnik зуміли подолати ці труднощі, пише EurekAlert.
Вони розробили особливу конструкцію котушки, в якій окремі витки відокремлені один від одного прокладками. Цей фокус дозволив істотно знизити втрати змінного струму. Як наслідок, стала доступна передача енергії в масштабі кіловат. Інженери вибрали такий діаметр дроту для прототипу, щоб отримати максимально високу щільність потужності, яка тільки можлива в комерційно доступних системах.
Тепер дослідники мають намір підвищити обсяг переданої енергії. Якщо їм це вдасться, для винаходу відкриється багато цікавих сфер застосування – транспорт, робототехніка, медичне обладнання.
Втім, винахід буде непросто запустити в масове виробництво: котушка вимагає постійного охолодження рідким азотом, а місткості для охолодження не можна робити з металу, інакше вони нагріються, як каструля на індукційній плиті. Відповідного за параметрами та комерційно доступного кріостату ще не існує.