У людському мозку виявили «зомбі» гени
У деяких клітинах головного мозку після смерті людини наростає активність генів – і ці клітини збільшуються до значних розмірів. Таке відкриття зробили біологи з університету Ілінойса в Чикаго, їх стаття вийшла в номері Scientific Reports.
Автори протягом 24 годин з моменту “смерті” аналізували стан зразків свіжого неокортексу, які збирали під час звичайних операцій на головному мозку. При кімнатній температурі відстежувалися зміни на клітинному рівні в залежності від проміжку часу після “смерті”.
З’ясувалося, що “гени зомбі” працюють в специфічних клітинах мікроглії (збірна назва для клітин-макрофагів центральної нервової системи), які перш за все займаються очищенням своєї “зони відповідальності” від шкідливих речовин і пошкоджень при інсультах, кисневому голодуванні і так далі.
Під час дослідження автори помітили, що ці клітини ростуть і випускають довгі відростки навіть через багато годин після смерті господаря. Пік посмертних змін настає, за їхніми даними, приблизно через 12 годин.
В цілому, після смерті протягом декількох годин відбувається виборче і швидке зниження експресії генів, що регулюють нейрональну активність (мислення, пам’ять, тощо). При цьому відносно збережена активність генів “домашнього прибирання”, що відповідають за базову регуляцію в тканині, а гени, що регулюють роботу гліальних клітин, виявляють найбільшу активність.
Вчених таке відкриття не вразило: якщо врахувати функцію гліальних клітин, після смерті господаря пошкодження, які вони намагаються усунути, наростають експоненціально, – їм є чим зайнятися.
Постмортем-дослідження тканин мозку важливі для пошуку методів лікування і потенційних ліків від хвороби Альцгеймера, аутизму, епілепсії, шизофренії та інших патологій.