В Україні планують заборонити онлайн-бронювання ліків в аптеках

Кабінет міністрів планує заборонити роботу маркетплейсів та прайс-агрегаторів для аптек. Тобто споживачі втратять актуальну інформацію про ціни в аптеках і можливість бронювання ліків онлайн через такі платформи.

На проєкт постанови Кабміну про лікарські засоби звернув увагу очільник Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

Бронювання через сайти аптек і зростання цін: зміни і наслідки постанови

Сердюк звертає увагу, що сьогодні багато українців шукають ліки за найвигіднішими цінами і бронюють їх саме за допомогою онлайн-майданчиків. Це допомагає економити кошти й час, адже не доводиться шукати препарат у декількох аптеках.

Але з постановою виникне проблема: документ фактично унеможливить використання аптеками послуг прайс-агрегаторів. Натомість, відповідно до проєкту, аптеки зможуть приймати бронювання лише через власні сайти.

«І що тоді? Ми повертаємось на 10 років назад: складнощі і витрати дорогоцінного часу. Уявіть, як ви годинами порівнюєте ціни, звіряєте адреси та потім пів дня бігаєте і шукаєте, де є ліки по найнижчій ціні. А якщо вам потрібен якийсь специфічний лікарський засіб, то множте час і зусилля на кілька разів», – написав Сердюк.

Він додав, що ухвалення постанови може вплинути на ціни в аптеках: через відсутність конкуренції вони можуть зрости.

«Зараз 30% покупок в аптеках здійснюються через маркетплейси, аптеки заохочують бронювання онлайн саме знижками, середній розмір яких – 15%. Маркетплейси apteki.ua, tabletki.ua, doc.ua, compendium, mypharmacy.com.ua, zdorovi.ua, medbrowse.com.ua, likie.ua та інші не продають ліки, а лише бронюють – споживач приходить до обраної аптеки, там оплачує та отримує товар. Але основна їхня цінність – це пошук найближчої аптеки з потрібними ліками за прийнятною ціною», – заявила Всеукраїнська Рада захисту прав і безпеки пацієнтів і додала, що втрата таких майданчиків є відкатом у минуле.

До того ж, як пише Сердюк, зробити хороший сайт зможе не кожна аптека, і це скоріше доступно великим мережам.

Крім уже згаданих ризиків, пацієнтська організація звертає увагу, що відповідна постанова може сприяти монополізації ринку.

«То хто ж виграє від заборони маркетплейсів і прайс-генераторів? Не споживач, не держава і далеко не всі аптеки. Виграють мережі, які безальтернативно продаватимуть ліки так, як захочуть і за скільки захочуть», – написав Сердюк.

Джерело mc.today

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше