Валютний курс в Україні стрімко зростав: прогнози на найближчі дні та загроза для гривні

Цей тиждень на валютному ринку України викликав занепокоєння серед банків, фінансових компаній та громадян. Курс продажу долара на міжбанку зріс на 64 копійки, піднявшись з 39,52/39,54 гривні у понеділок до 40,145/40,18 гривні у п’ятницю, 24 травня. Євро також подорожчав майже на 59 копійок, досягнувши 43,5292/43,5953 гривень.

Зростання курсу та його наслідки

Значні коливання на міжбанківському ринку спричинили девальвацію гривні на готівковому ринку. Спекулятивна гра на підвищення посилилась, а курси продажу долара перевищили 40 гривень. Євро наближається до нової позначки у 44 гривні за готівковий євро. НБУ залишався відносно спокійним, періодично видаючи меседжі “все добре” в інформаційний простір, але не завжди оперативно гасив дефіцит валюти своїми інтервенціями, що підігрівало апетити продавців.

В умовах невизначеності банки та обмінники розширили спреди між купівлею та продажем валюти, що негативно вплинуло на настрої громадян. Нещодавні послаблення Нацбанку щодо розширення можливостей з оплати товарів та послуг призвели до зростання попиту на валюту, але НБУ не завжди вчасно втручався на торги, щоб збалансувати попит та пропозицію.

Потенційні ризики та заходи

Потенційне подорожчання електроенергії, зростання податків та акцизів у поєднанні з девальвацією гривні та негативні настрої громадян через мобілізаційний закон та обстріли росії можуть призвести до підвищення інфляції, низьким рівнем якого так пишався Нацбанк. Це вплине на фінансовий ринок, включаючи депозити та гривневі облігації, необхідні для фінансування бюджету та військових видатків. Підняття податків може посприяти значному відтоку валюти та перехід багатьох бізнесів в тінь.

Нацбанку доведеться активніше втручатися у міжбанківський ринок та оперативніше реагувати на сплески попиту на валюту. Інакше, швидке зростання інфляції змусить регулятора переглядати свою грошово-кредитну політику. НБУ має діяти в рамках параметрів, узгоджених з МВФ, щоб стабілізувати фінансову систему.

Прогноз готівкового курсу на 25-26 травня

З огляду на значний тиск на гривню на міжбанку та готівковому ринку, власники обмінників вирішать перестрахуватися, розширюючи спред між купівлею та продажем валюти. За даними Мінфіну, спред для долара становитиме 20-35 копійок, для євро – 20-40 копійок. Найагресивніші обмінники можуть виставити спред до 1 гривні.

Курс долара у більшості обмінників фінансових компаній цими вихідними перебуватиме у межах 39,80-40,65 гривень за купівлю-продаж. Курс євро – 42,80-44,15 гривень за купівлю-продаж.

Мінфін рекомендує громадянам, які планують валютообмінні операції, витратити додатковий час на пошук найкращого курсу або скористатися мобільними додатками для уникнення втрат.

Джерело Мінфін

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше